Deň Bachovej hudby 28. 7. – výzva na zapojenie

Deň Bachovej hudby 28. 7.  – výzva na zapojenie

Pozývame cirkevné zbory, kantorov a organistov, ako aj predstaviteľov obcí a miest, vedúcich umeleckých a kultúrnych inštitúcií, orchestrov, aby sa prihlásili na podujatie Deň Bachovej hudby na Slovensku 28. júla 2010 v rámci Roka kresťanskej kultúry 2010. PRIHLÁŠKA je nižšie.
Na Slovensku už tradične vzdávame poctu veľkému svätotomášskemu kantorovi Johannovi Sebastianovi Bachovi počas festivalov Johann Sebastian Bach – Slovensko, ktoré sa konajú každých päť rokov. Tieto festivaly vrcholia 21. marca – v deň Bachových narodenín, keď sa koná Deň organa, a 28. júla – na výročie Bachovej smrti, keď sa v desiatkach kostolov na Slovensku organizujú koncerty Bachovej hudby.

Jedinečnosť Dňa Bachovej hudby spočíva v myšlienke spojiť v jeden deň prostredníctvom Bachovej hudby odborníkov i širokú verejnosť, interpretov i poslucháčov, a tak upriamiť pozornosť nielen na hudobný odkaz výnimočného génia, ale aj na podstatné otázky existencie človeka.

Centrom Dňa Bachovej hudby na Slovensku je vždy chorál: v roku 2000 to bol chorál „Jesu meine Freude“, v roku 2005 „Wer nur den lieben Gott lässt walten“ a v roku 2010 to bude chorál „Allein Gott in der Höh sei Ehr“ (Česť Bohu buď na výsosti). Chorál predstavuje hlavnú duchovnú substanciu Bachovej hudby a je s ním spätá viac ako polovica jeho organového diela. Na túto skutočnosť vždy vhodne upozorňuje špeciálne vydanie všetkých organových spracovaní uvedených chorálov.

V tomto roku Evanjelická cirkev a. v. na Slovensku v renomovanom vydavateľstve Editio Bärenreiter objednala publikáciu s desiatimi spracovaniami chorálu „Allein Gott in der Höh sei Ehr“ (BWV 662, 663, 664, 675, 676, 677, 711, 715, 716, 717), ktorá bude doplnená odborným hymnologickým komentárom a notovým materiálom chorálu BWV 260. Takto sa množstvo odborníkov, ale hlavne kantorov a organistov – amatérov dostane k autentickému notovému vydaniu (Urtext) a dôležitým hymnologickým informáciám.

Hlavný organizátor podujatia – Evanjelická cirkev a. v. na Slovensku – s Ekumenickou radou cirkví v SR a Úniou miest Slovenskej republiky ako spoluorganizátormi pozývajú kantorov a organistov, predstaviteľov obcí a miest, vedúcich umeleckých a kultúrnych inštitúcií, orchestrov, cirkevné zbory a farnosti, aby sa pridali k podujatiu Deň Bachovej hudby na Slovensku 28. júla 2010, ktoré sa bude konať v rámci Roka kresťanskej kultúry 2010 na Slovensku, a zároveň podnietili k účasti aj svojich partnerov v zahraničí.

Na Vaše zapojenie do podujatia stačí, keď na e-mailovú adresu bach@ecav.sk pošlete prihlášku k účasti na podujatí, v ktorej bude uvedené miesto a čas konania koncertu, jeho dramaturgia, účinkujúci, príp. ďalšie informácie.

PRIHLÁŠKU si môžete stiahnuť z webovej stránky Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku www.ecav.sk po kliknutí na logo festivalu Johann Sebastian Bach – Slovensko 2010.
Môžete nám poslať aj fotografiu miesta konania koncertu, resp. i účinkujúcich (max. 6 fotografií).

Oznam o Vašom koncerte zverejníme na webovej stránke www.ecav.sk v rubrike Deň Bachovej hudby, a tak o ňom budeme informovať širokú verejnosť.

Podmienkou na zaradenie Vášho koncertu do Dňa Bachovej hudby 2010 je uvedenie aspoň jednej Bachovej úpravy chorálu „Allein Gott in der Höh sei Her (Česť Bohu buď na výsosti); ďalší program Vášho koncertu bude závisieť od možností interpretov.

Logo festivalu (jeho autorom je akad. maliar Miroslav Cipár) môže použiť pri propagácii svojich podujatí v rámci festivalu každá organizácia, ktorá sa oficiálne prihlási k účasti na podujatí. Pre vlastnú propagáciu koncertu si môžete logo stiahnuť z webovej stránky www.ecav.sk.

Na webovej stránke www.ecav.sk nájdete aj texty o J. S. Bachovi od Alberta Schweitzera, Ivana Kadlečíka, Ladislava Mokrého a Karola Medňanského, vhodné na doplnenie programu koncertu. Iste Vám poslúži aj Modelová organizácia koncertu.

50-stranovú publikáciu s desiatimi úpravami chorálu „Allein Gott in der Höh sei Ehr” a notovým materiálom chorálu BWV 260, ako aj s odborným hymnologickým komentárom v prílohe Vám zašleme po uhradení sumy 8 € vo forme príspevku na rozvoj cirkevnej hudby na účet GBÚ č. 443012/0200, variabilný symbol 379013.

Prosíme do správy pre prijímateľa uviesť heslo BACH a názov Vašej inštitúcie, ktorú ste uviedli aj v prihláške.

Zároveň s publikáciou Vám na adresu uvedenú v prihláške bezplatne pošleme aj plagáty na toto podujatie, kde môžete dopísať miesto, čas, program a ďalšie informácie o Vašom koncerte.

Oznámenie koncertu (obecný úrad, mestský úrad, SOZA) je v kompetencii miestneho organizátora.

Tešíme sa, že sa aj Vy zapojíte do podujatia Deň Bachovej hudby na Slovensku 2010, a tak spoločne vytvoríme medzinárodnú kultúrnu a duchovnú sieť na počesť veľkého skladateľa a organistu Johanna Sebastiana Bacha.

Výbor cirkevnej hudby a hymnológie
Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku

Vložené 14. 5. 2010