Ars Ante Portas odovzdalo cenu Sebastian

Cenu Sebastian za prínos k odkazu diela svetoznámeho skladateľa Johanna Sebastiana Bacha pre súčasníkov odovzdalo občianske združenie Ars Ante Portas v Deň organa - 21. marca 2010 - v Ev. kostole v Bratislave-Prievoze.
Ocenenie tentoraz získali organista a pedagóg prof. Ferdinand Klinda a huslista Miloš Valent, ktorý je umeleckým vedúcim barokového orchestra Solamente Naturali.
In memoriam Cenu Sebastian udelili prof. Ivanovi Sokolovi.
Čestné uznanie prevzal Martin Vargovčák, evanjelický farár a organista, ktorý často usporadúva koncerty Bachovej hudby.

Cenu Sebastian udelilo občianske združenie Ars Ante Portas po druhý raz. Slávnostné odovzdanie cien sa uskutočnilo v rámci koncertu pri príležitosti Dňa organa, keď si celý kultúrny svet pripomenul 325. výročia narodenia J. S. Bacha (21. marca 1685 v Eisenachu) v rámci festivalu Johann Sebastian Bach - Slovensko 2010 a Roka kresťanskej kultúry.

V programe účinkovali Ján Slávik - violončelo, organista Stanislav Šurin a Detský spevácky zbor Slovenského rozhlasu s dirigentom Adrianom Kokošom. Zazneli skladby J. S. Bacha a Jána Valacha. Účastníci koncertu si vypočuli aj svetovú premiéru 6-minútovej skladby Jána Valacha s názvom Symbolické metamorfózy "b-a-c-h" pre detský zbor a klavír na biblické texty, ktorú autor venoval predsedovi OZ Jánovi Jurášovi pri príležitosti festivalu.

Vyhlasovateľmi Dňa organa boli Evanjelická cirkev augsburského vyznania na Slovensku v spolupráci s Ekumenickou radou cirkví v SR. Organové koncerty boli v tento deň vo viacerých kresťanských kostoloch na Slovensku.
Zdroj: TASR