Biblie – výstava v Senici

V Pamätnej izbe Martina Braxatorisa, ktorá je súčasťou Evanjelického a. v. kostola v Senici, bola nainštalovaná výstava kresťanských kníh, predovšetkým Biblií. Výstava potrvá do konca apríla.
Väčšina z exponátov pochádza z archívov cirkevných zborov v Senici a Hlbokom, ale knihami zo svojich domácností prispeli aj mnohí cirkevníci. Dcéra nebohého farára Miloša Chorváta priniesla viacero kníh zo svojej knižnice i s príslušným popisom ku každej z nich, iná pani priniesla svoju drahocennú Bibliu zabalenú vo vyšívanom obruse, 90-ročná babička poslala Bibliu, ktorú dostala od Združenia evanjelickej mládeže pri svojom sobáši...

Vlastne každá kniha na výstave má svoju históriu, svoj osud: je tu jubilejné vydanie pri 1000. výročí pokresťančenia Slovanov z roku 1863, spevník vytlačený v roku 1896 v Senici v tlačiarni Jána Beža, modlitebná knižka zakúpená v roku 1881 od J. M. Hurbana, vreckové vydania biblických textov pre duchovné potreby vojakov, knihy s rodinnými záznamami aj poznámkami o dôležitých udalostiach, akými boli napríklad zemetrasenia v obci.

Knihy boli vydané nielen v Čechách a na Slovensku, ale aj v Nemecku, Juhoslávii, Poľsku. I texty sú rôzne: slovenské, české, staročeské, hebrejské, nemecké, francúzske, grécke, niektoré boli písané dvojjazyčne, viaceré švabachom. Najstarším, najvzácnejším, veľmi krehkým exponátom je Postila z roku 1602.

Pridané sú aj niektoré novšie vydania zväčša obrázkových Biblií, niektoré z nich určené deťom, dokonca aj leporelo pre najmenších. Vystavené sú aj miniatúry Biblie s rozmermu 20 x 25 mm, vydané v Anglicku, ktoré možno čítať len s hodne silnou lupou.

Najviac návštevníkov prichádza na výstavu po skončení služieb Božích. Prišli sa pozrieť aj konfirmandi a deti z detskej besiedky.