Ústredná ekumenická bohoslužba v Poprade

Ústredná celoslovenská ekumenická bohoslužba v rámci Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov sa uskutočnila 23. januára 2011 v rímskokatolíckom Kostole sv. Cyrila a Metoda v Poprade.
Zúčastnili sa na nej najvyšší predstavitelia rímskokatolíckej, gréckokatolíckej, evanjelickej, reformovanej kresťanskej cirkvi, ako aj zástupcovia ďalších cirkví, Ministerstva kultúry SR, predstavitelia mesta Poprad a iní hostia.

Hlavnou témou bohoslužby bol úryvok z knihy Skutky apoštolov 2, 42 „Títo zotrvávali v apoštolskom učení a v spoločenstve, v lámaní chleba a na modlitbách“, ktorý pre tohtoročný celosvetový Týždeň modlitieb pripravili kresťania z Jeruzalema.

Bratislavský arcibiskup, metropolita Stanislav Zvolenský, predseda Konferencie katolíckych biskupov Slovenska (KBS), v kázni zdôraznil, že modlitba má zásadný význam na ceste kresťanov k viditeľnej jednote, po ktorej túži Boh. Vyzdvihol, že kresťania musia byť jednotní pri počúvaní a ohlasovaní Božieho slova, pri vytváraní bratského spoločenstva, lámaní chleba a spoločnej účasti na Kristovej obete a najmä pri spoločnej kresťanskej modlitbe. "Mali by sme sa viac usilovať o to, aby sme sa mohli zjednotiť okolo stola a jesť spoločne eucharistický chlieb a piť z jedného kalicha," pripomenul arcibiskup Zvolenský. Konštatoval, že v uplynulom Roku kresťanskej kultúry 2010 na Slovensku sa kresťanské spoločenstvá v SR utužili pri mnohých spoločných aktivitách, ako aj pri zbierkach na pomoc obetiam prírodných katastrof.

Modlitby za porozumenie, spravodlivosť a pokoj a evanjeliové čítania predniesli aj generálny biskup ECAV na Slovensku Miloš Klátik, prešovský gréckokatolícky arcibiskup Ján Babjak, biskup Reformovanej kresťanskej cirkvi László Fazekas, generálny duchovný Ústredia Ekumenickej pastoračnej služby v Ozbrojených silách a Ozbrojených zboroch SR Miroslav Táborský, Štefan Markuš z Cirkvi bratskej, zástupcovia metropolitnej rady Pravoslávnej cirkvi, Bratskej jednoty baptistov, Československej cirkvi husitskej, Evanjelickej cirkvi metodistickej, Apoštolskej cirkvi a ďalších cirkví, ako aj predseda Slovenskej biblickej spoločnosti a biskup Západného dištriktu ECAV Milan Krivda.

Účastníkov ekumenickej bohoslužby, ako aj televíznych divákov pozdravil v mene štátnej správy riaditeľ cirkevného odboru Ministerstva kultúry SR Ján Juran. Vyslovil poďakovanie cirkvám za všetko, čo robia pre občanov v duchovnej sfére aj v charitatívnej a sociálnej oblasti, a konštatoval, že všetky vlády po novembri 1990 považovali za potrebné udržiavať dobré vzťahy s cirkvami. Aj súčasná vláda chce rozvíjať korektné vzťahy s cirkvami, a zároveň otvoriť diskusiu o otázke ich financovania. Ide však o dlhodobý a zložitý proces. Poukázal na veľkú krízu morálky, rodiny a tradičných hodnôt v súčasnosti, kde sú cirkvi veľkou oporou veriacich a príkladom ľudskej spolupatričnosti.

Na záver generálny tajomník ERC v SR Ladislav Krpala prečítal vyhlásenie Ekumenickej rady cirkví v SR. Konštatuje sa v ňom, že kresťanov spája viac vecí, ako ich rozdeľuje, a vyzýva sa k úsiliu o jednotu modlitbami, vzájomnou úctou, porozumením a láskou.

ZDROJ: TASR, 23. 1. 2011