Z inštalácie generálneho duchovného

Dňa 27. mája 2014 vo Veľkom evanjelickom kostole v Bratislave generálny biskup ECAV na Slovensku a predseda Ekumenickej rady cirkví v SR Miloš Klátik slávnostne inštaloval pplk. Mariana Bodolló do funkcie generálneho duchovného Ozbrojených síl a ozbrojených zborov SR.
Generálny biskup Miloš Klátik poslúžil slávnostnou kázňou. Na inštalácii generálneho duchovného sa zúčastnili aj dištriktuálni biskupi Milan Krivda a Slavomír Sabol a biskup Reformovanej kresťanskej cirkvi v SR László Fazekas, niektorí ďalší najvyšší duchovní predstavitelia registrovaných cirkví a Ordinariátu Ozbrojených síl a ozbrojených zborov SR, ako aj náčelník Generálneho štábu OS SR generálporučík Milan Maxim a generálny riaditeľ Zboru väzenskej a justičnej stráže plk. Eugen Balko, spolu s ostatnými generálmi a vysokými dôstojníkmi duchovnej služby z domova i zahraničia (Poľsko, Nemecko, Francúzsko). Generálneho duchovného pozdravil biskup – ordinár Mons. František Rábek, za hostí zo zahraničia sa ujal slova zástupca hlavného kaplána AČR Pavel Ruml a za predstaviteľov štátu poslanec NR SR a primátor mesta Hnúšťa Michal Bagačka.

Po službách Božích nasledovala slávnostná akadémia, na ktorej predviedli svoje umenie majstri hudby, slova a spevu: prof. Ján Vladimír Michalko, František Kovár a Martin Babjak.

Podplukovníka Mariana Bodolló na návrh Predsedníctva ECAV a po schválení Riadiacim výborom ERC v SR ustanovil do funkcie minister obrany SR Martin Glváč 1. decembra 2013. Pochádza z Hnúšťe. Po štúdiu na Evanjelickej bohosloveckej fakulte UK v Bratislave a ordinácii v roku 2000 bol kaplánom v Hrachove pri Rimavskej Sobote. Do Ozbrojených síl vstúpil v roku 2007 a v pozícii staršieho duchovného slúžil v Martine a neskôr ako dekan na Veliteľstve síl výcviku a podpory v Trenčíne. Od decembra 2012 do júna 2013 pôsobil ako duchovný slovenského kontingentu v misii ISAF v Afganistane.

Generálny duchovný priamo i prostredníctvom rezortných úradov riadi siedmich duchovných EPS v štruktúrach ozbrojených síl, šiestich v rezorte vnútra a štyroch v Zbore väzenskej a justičnej stráže. Za výkon ekumenickej pastoračnej služby medzi príslušníkmi silových rezortov zodpovedá Ekumenickej rade cirkví v SR. Ekumenická pastoračná služba už osem rokov poskytuje duchovnú starostlivosť veriacim jedenástich cirkví a náboženských spoločností. V Ozbrojených silách a ozbrojených zboroch SR pôsobí okrem nej aj Ordinariát, v ktorom sú združené rímskokatolícka a gréckokatolícka cirkev. Vojenská duchovná služba bola na území Slovenska zavedená v roku 1860 v období Rakúsko-Uhorska a po vzniku Československa v roku 1919 bola zriadená ako súčasť vojska. Po prerušení v období socializmu bola v roku 1994 obnovená v rezorte obrany a neskôr aj na ministerstve vnútra a vo väzenstve.