Z druhého stretnutia vedúcich predstaviteľov kresťanských cirkví

V pondelok 16. septembra 2013 o 10.00 hod. sa na Generálnom biskupskom úrade ECAV na Slovensku v Bratislave uskutočnilo v poradí druhé stretnutie vedúcich predstaviteľov kresťanských cirkví na Slovensku.
Stretnutie bolo avizované už na predchádzajúcom zasadnutí, ktoré sa konalo 22. marca 2013. Tentoraz sa z iniciatívy generálneho biskupa ECAV na Slovensku a predsedu Ekumenickej rady cirkví v SR Miloša Klátika uskutočnilo na pôde evanjelickej cirkvi.

Na stretnutí sa okrem generálneho biskupa Miloša Klátika zúčastnili bratislavský arcibiskup − metropolita Stanislav Zvolenský, predseda Konferencie biskupov Slovenska, prešovský arcibiskup a metropolita Gréckokatolíckej cirkvi v SR Ján Babjak v zastúpení Danielom Dzurovčinon, prešovský arcibiskup Pravoslávnej cirkvi na Slovensku Rastislav v zastúpení Michalom Švajkom, biskup Reformovanej kresťanskej cirkvi na Slovensku László Fazekas a predseda Rady Cirkvi bratskej v SR Ján Henžel v zastúpení Štefanom Markušom.

Predstavitelia zúčastnených cirkví prerokovali návrh spoločného Vyhlásenia najvyšších predstaviteľov kresťanských cirkví na Slovensku o rodine a po diskusii ho schválili. Vo vyhlásení vyjadrili obavy z prenikania niektorých trendov cudzích slovenskej spoločnosti, najmä v zmysle spochybňovania inštitútu manželstva ako zväzku muža a ženy. Vyhlásili, že sú „pripravení podporiť našu vládu a parlament pri prijímaní takých dokumentov, ktoré budú reflektovať nielen našu účasť v európskych štruktúrach, ale aj naše spoločenské, kultúrne a náboženské danosti, ktoré sa v minulosti už osvedčili“. Ďalej sa v stanovisku hovorí o ich pripravenosti podporiť reprezentantov Slovenskej republiky v európskych a medzinárodných štruktúrach pri presadzovaní takých postojov, ktoré sú v súlade s tradíciami obyvateľov Slovenska.

Okrem toho si účastníci stretnutia navzájom vymenili aktuálne názory na otázku financovania cirkví a informovali sa o riešení tejto otázky v rámci svojich cirkví. Vyjadrili sa i k problematike prenasledovania kresťanov vo svete, proti ktorému už jednotlivé cirkvi zaujali protestné stanoviská, a prijali spoločné Vyhlásenie vedúcich predstaviteľov kresťanských cirkví na Slovensku k prenasledovaniu kresťanov vo svete.

Predstavitelia zúčastnených cirkví sa dohodli na pokračovaní v spoločných stretnutiach najvyšších predstaviteľov cirkví s cieľom zaujímať stanovisko k otázkam, ktoré sa týkajú všetkých cirkví aj celej našej spoločnosti, s cieľom komunikovať ich štátnym orgánom a sekulárnej verejnosti na národnej aj na celoeurópskej či medzinárodnej úrovni.