Vzácna návšteva z Ministerstva vnútra Durínska

V dňoch 27. − 30. októbra 2014 bol na oficiálnej návšteve Úradu ekumenickej pastoračnej služby MV SR policajný prezident spolkovej krajiny Durínsko Winfried Bischler, ako aj hlavný policajný duchovný Durínska evanjelický farár Michael Zippel v sprievode ďalších hostí z MV Durínska.
Úrad ekumenickej pastoračnej služby Ministerstva vnútra SR mal už niekoľkokrát možnosť navštíviť spolkovú krajinu Durínsko, nakoľko partnerstvo medzi duchovnými službami v rezortoch vnútra obidvoch krajín sa začalo budovať od roku 2008. Preto sme túto návštevu dlho očakávali a tešili na sa spoločné stretnutie na území Slovenska.

V pondelok večer prijal delegáciu riaditeľ Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Pezinku plk. Ing. Emil Moťovský, ktorý im priblížil činnosť profesionálnych hasičov.

Na druhý deň delegáciu prijal prezident Prezídia Policajného zboru gen. PaedDr. Tibor Gašpar a riaditeľ Úradu medzinárodnej policajnej spolupráce plk. JUDr. Jaroslav Paľo. Pán prezident PZ prezentoval činnosť a riadiacu štruktúru polície na Slovensku. V diskusii sa venovali otázke vzdelávania policajtov, ako aj činnosti duchovných služieb. Zahraničná strana predstavila svoje pôsobenie a vnímanie naliehavých problémov, ktoré prináša moderná doba. V mene Ekumenickej pastoračnej služby hostí pozdravil aj generálny duchovný ústredia EPS v OS a OZ SR pplk. Mgr. Marian Bodolló.

Zahraničná delegácia mala možnosť oboznámiť sa i s činnosťou Kriminálno-expertízneho ústavu v Bratislave, Leteckého úradu MV SR, ako aj Riaditeľstva hraničnej a cudzineckej polície v Sobranciach, kde sa mohli oboznámiť s problematikou ochrany štátnej hranice v schengenskom systéme. Delegácia navštívila i hraničný prechod vo Vyšnom Nemeckom, kde mohli vidieť systém zabezpečenia a prácu polície. O profesionálne pripravenú prezentáciu sa postaral riaditeľ Riaditeľstva hraničnej a cudzineckej polície pplk. Ing. Tomáš Glezgo, o sprevádzanie delegácie počas pobytu na východnej hranici pplk. Ing. Ján Ihnát a mjr. Mgr. Radoslav Kalanin.

Delegácia navštívila aj diaľničnú políciu a hasičov v riadiacom stredisku tunela Bôrik pri Mengusovciach, kde prezentovali činnosť pri zabezpečení bezpečnosti na diaľnici a v najmodernejšom tuneli Slovenska.

Do programu sme zaradili aj návštevu artikulárnych kostolov vo Svätom Kríži a Kežmarku, kde sa hostia mohli oboznámiť o dejinami protestantizmu na Slovensku, ako aj návštevu Lyceálnej knižnice v Kežmarku.

Pobyt na Slovensku priniesol našim nemeckým partnerom nové poznatky nielen o činnosti duchovnej služby v rámci rezortu Ministerstva vnútra SR, o činnosti polície a hasičov, ale aj o našej krásnej krajine, ktorá im učarovala, a pri lúčení vyslovili túžbu vrátiť sa opäť na Slovensko.

Ďakujem Pánu Bohu za to, že aj napriek rôznym jazykom a kultúre sa môžeme stretávať v slobode a v bratskej láske a deliť sa o svoje radosti aj starosti. Ďakujeme za prejavy priateľstva a kresťanskej lásky, ktoré sa môžu budovať na základe partnerstva medzi Evanjelickými cirkvami v Nemecku (EKD) a Evanjelickou cirkvou a. v. na Slovensku.