Vyšiel časopis Rozmer č. 3 - 2016

Vyšiel časopis Rozmer č. 3 - 2016

Štvrťročník Rozmer – časopis pre kresťanskú duchovnú orientáciu - ponúka prehľad o súčasnej náboženskej scéne. Renomovaní autori sa v ňom venujú aktuálnej problematike nových náboženských hnutí a siekt, javom, ktoré s tým súvisia, ako aj religionistickým témam približujúcim históriu starovekých kultúr a svetových náboženstiev. Jeho vydavateľmi sú Ekumenická rada cirkví v SR a občianske združenie Ekumenická spoločnosť pre štúdium siekt.
Obsah čísla 3/2016

Pravda vás vyslobodí – biblické slovo (ThDr. Boris Rakovský)

Humanisti, filantropi či tajomní svetovládcovia? (2) – Druhá časť štúdie o slobodomurárskom hnutí sa zaoberá socializmom a komunizmom, na ktorých vzniku a praktikách sa podieľali aj slobodomurári. Ich spoluúčasť na boľševickom terore v Rusku, ktorý bol ešte horší ako beštialita Francúzskej revolúcie, je nepopierateľná. V niektorých krajinách, kde vypukla komunistická revolúcia, napríklad v Maďarsku alebo v Mexiku, dokonca slobodomurárstvo a komunizmus priamo splynuli do jedného celku. (PhDr. Radomír Malý)

Očakávanie konca vekov – V každej epoche dochádza k náboženskému vzopätiu mileniálnych hnutí, t. j. takých hnutí, ktoré očakávajú skorý koniec tohto veku alebo dokonca sveta ako takého. Jednou z ich nápadných charakteristík môže byť veľmi negatívny vzťah k svetu a súčasnej spoločnosti a silné emocionálne zvestovanie konkrétnych dát mesiášov, prorokov či apokalyptických udalostí. Príspevok približuje stručný náčrt dejín mileniálnych očakávaní a vybraných eschatologických koncepcií, pričom autorka uviedla tiež ich stručné zhodnotenie a konkretizovala pojmy, ktoré sa učenia o posledných veciach bezprostredne týkajú. (Mgr. Tereza Halasová)

Homosexualita a kresťanstvo – Pokračovanie štúdie o vzťahu jednotlivých svetových náboženstiev k homosexualite sa tentoraz zameriava na kresťanstvo. Hoci autor na tému nazerá zo všeobecne konzervatívnych pozícií a naznačuje, aké východiská ponúka v danej súvislosti práve tento kresťanský výkladový koncept, hlavným dôrazom textu nie je apologetika tohto konzervatívneho hľadiska, ako skôr rámcový prehľad postojov a reálií rozličných kresťanských cirkví a denominácií. (Ing. Tomáš Bílek)

Sufizmus – tisícročná islamská alternatíva – Sufizmus je náboženský smer, ktorý sa zvykne nazývať aj islamský mysticizmus. Je to tradícia, ktorá rozvinula náročný štýl života, zložitú asketickú disciplínu a celoživotnú etickú a rituálnu prax, ktorej cieľom je ustavičné sebazdokonaľovanie a dosahovanie istých náboženských foriem poznania. Sufistické rády prešli modernizáciou rozličným spôsobom. Niektoré udržujú pri živote určitú formu tradičného islamu, iné sa modernizovali a ďalšie prešli vývojom smerom k vplyvným sociálnym skupinám podobným politickým hnutiam. Najmä na Západe sa isté komunity pospájali so širším trendom otvorenej new age religiozity. Súčasný sufizmus je ale v rámci islamu viac či menej marginálnym trendom. Uchováva a oživuje určité tradičné prvky konania a myslenia a týmto svojím napojením na tradíciu odoláva modernému fundamentalizmu. (Zora Hesová, MA)

Kresťania v krajinách Blízkeho východu (3) – Egypt patrí k významným starovekým strediskám kresťanstva. V alexandrijskej katechetickej škole sa spájala grécka filozofická vzdelanosť s alegorickým výkladom Písma a používala sa originálna teologická reflexia pri tvorení a rozvoji kristologických, trinitárnych a máriologických formulácií. Nevídaný duchovný rozkvet prinášali i pustovnícke, mníšske a komunitné formy života. Pokračovanie seriálu o kresťanstve na Blízkom východe predstavilo koptských kresťanov v ich historickom kontexte, ale i neľahkej súčasnej situácii. (doc. ThDr. Jozef Trstenský, PhD.)

Gnóza – symbolické vnímanie sveta – Dnešný človek sa so symbolmi stretáva len minimálne. V minulosti sa však s nimi narábalo bežne a v konkrétnych skupinách mali jasné posolstvo, ktorému každý rozumel. Aj staroveké gnostické evanjeliá sú plné symbolov, ktorým je ale nevyhnutné správne porozumieť. Ak ich totiž číta nezainteresovaný súčasník a nechápe ich symboliku, nemôže zachytiť ich pravý význam a nezriedka sa prikloní k mylným vysvetleniam. A tie ho môžu napríklad priviesť k obvineniu, že Cirkev úmyselne kanonizovala len tie evanjeliá, ktoré jej vyhovovali. (Igor Janiga)

Náboženstvá pred príchodom Svetla (11) – Taoizmus v sebe skrýva vyše 2 500 rokov z čínskej histórie. Je to tradičný čínsky filozofický a náboženský systém, ktorý nepredstavuje jednoliaty systém, ale vyznačuje sa veľkou vlastnou rôznorodosťou a otvorenosťou k iným náboženstvám. V rôznych obdobiach prijal mnohé prvky z konfucionizmu, šamanizmu, budhizmu, manicheizmu aj kresťanstva a získal tak veľkú variabilitu. V našom pokračovaní o čínskych náboženstvách si predstavíme taoizmus v jeho historickom vývoji a podobách a poukážeme taktiež na jeho riziká prameniace z praktizovania niektorých jeho nám vzdialenejších foriem. (doc. ThDr. Jozef Trstenský, PhD.)

Ranokresťanské sekty v prvých troch storočiach (7) – V rubrike Míľniky dvoch tisícročí prinášame stručný prehľad kresťanských heréz. V tejto časti si predstavíme valentiniánov, ktorých učenie patrilo medzi najprepracovanejšie a najvplyvnejšie súdobé synkretické gnostické systémy. Okrem iných zdrojov čerpalo aj z evanjeliovej náuky ortodoxnej Cirkvi, a to pomerne mnoho vieroučných prvkov. (Mgr. Branislav Dado, PhD.)

Záujemcovia si časopis Rozmer (štvrťročník) môžu objednať písomne na adrese: Redakcia časopisu Rozmer, Svoradova 3, 831 03 Bratislava; alebo telefonicky na čísle 02/207 22 838; respektíve e-mailom na adrese rozmer@sekty.sk. Predplatné na rok 2016 a 2015 je po 10,00 €. Ponúkame ajmožnosť objednať si za zvýhodnené ceny staršie ročníky 2008 až 2014 po 4,00 €. S časopisom sa môžete oboznámiť a predplatiť si ho aj na jeho webovej stránke www.rozmer.sk.