Vianočná radosť pre Ukrajinu

K tradičným decembrovým aktivitám ústredia Evanjelickej diakonie ECAV na Slovensku už dlhé roky patrí príprava a rozvoz vianočných balíčkov do evanjelických zborov a partnerských organizácií v zahraničí. V ostatných rokoch sa z darčekov, ktoré pripravili cirkevné zbory ED ECAV na Slovensku tešili deti v Rumunsku, Maďarsku, Srbsku.
Projekt vianočných balíčkov „Koľko lásky sa zmestí do škatule od topánok“ mal vždy veľký ohlas ako u darcov, tak aj u obdarovaných.

ED ECAV na Slovensku citlivo vníma potreby svojich blížnych v medzinárodnom kontexte, a preto po prečítaní príspevku v Evanjelickom posle spod Tatier „Za životom predkov v Novom Klenovci“ sa pracovníci ústredia ED rozhodli priniesť vianočnú radosť do Cirkevného zboru Klenovets na Zakarpatskej Ukrajine. Evanjelická diakonia oslovila preto generálneho duchovného z Ústredia ekumenickej pastoračnej služby Ozbrojených síl SR a ozbrojených zborov SR Mariana Bodolló, ktorý v júni tohto roku zorganizoval účasť slovenských veriacich na slávnosti pamiatky posvätenia chrámu v Klenovetsi. Generálny duchovný oslovil gréckokatolíckeho kňaza z Klenovetsa otca Romana Severyna, aby sme spoločne mohli pripraviť adresnú pomoc v podobe vianočných balíčkov.

V dňoch 12. – 13. decembra pracovníčky ústredia ED Szilvia Buzalová a Jana Gasperová a generálny duchovný Marian Bodolló navštívili Ukrajinu, aby odovzdali 150 vianočných balíčkov pre deti z cirkevných zborov Klenovets, Nyzhja Vyznytsja a Zhborivtsi. Vianočné balíčky prevzala riaditeľka Základnej školy v Klenovtsi Lukan´s Svitlana Ivanivna a otec Roman Severyn, gréckokatolícky farár. Naše poďakovanie za prípravu vianočných balíčkov, ktoré obsahovali hračky, školské potreby, hygienické potreby, slovenskú kresťanskú literatúru a sladkosti, patrí CZ ECAV Šahy, Pliešovce, Dobrá Niva, Dobroč, filiálke Kráľ-Abovce (CZ Tornaľa), ako aj Gymnáziu Jána Papánka v Bratislave.

Boli sme teda svedkami nielen ťažkých životných podmienok súčasnej Ukrajiny, ale aj veľkej radosti a dobroty srdca našich priateľov, čo nás viedlo k nadviazaniu ďalšej spolupráce. Tešíme sa, že blížiace sviatky Vianoc budú pre deti na Ukrajine o čosi radostnejšie aj vďaka našim vianočným darčekom.