Stretnutie predstaviteľov kresťanských cirkví

V Bratislave na „neutrálnej pôde“ v hoteli Devín sa 22. marca 2013 stretli vedúci predstavitelia kresťanských cirkví, aby si navzájom vymenili informácie a názory na niektoré aktuálne otázky spoločného záujmu.
Stretnutie sa konalo z iniciatívy arcibiskupa Stanislava Zvolenského, predsedu Konferencie biskupov Slovensku. Na zvolaní tohto stretnutia sa dohodli po predchádzajúcom prerokovaní v riadiacom výbore Ekumenickej rady cirkví predseda Ekumenickej rady cirkví Miloš Klátik a predseda Konferencie biskupov Slovenska Stanislav Zvolenský už koncom januára, keď generálny biskup ECAV navštívil Arcibiskupský úrad v Bratislave.

Na stretnutí sa okrem arcibiskupa Stanislava Zvolenského a generálneho biskupa Miloša Klátika zúčastnil biskup Reformovanej kresťanskej cirkvi László Fazekas, prešovský arcibiskup Pravoslávnej cirkvi Rastislav, bratislavský eparchiálny biskup Gréckokatolíckej cirkvi Peter Rusnák v zastúpení arcibiskupa Jána Babjaka a predseda Rady Bratskej jednoty baptistov v SR Ján Szölös, predseda Združenia evanjelikálnych cirkví v SR.

Na stretnutí boli prerokované otázky koordinácie spoločného postupu kresťanských cirkví v otázkach podpory a ochrany rodiny, ochrany života a ľudskej dôstojnosti, ako aj aktuálna otázka financovania cirkví.

Na rokovaní bol potvrdený záujem všetkých prítomných na takomto pravidelnom stretávaní najvyšších predstaviteľov cirkví. Účastníci stretnutia sa zhodli na tom, že výmena informácií a spolupráca v praktických otázkach prinesie ovocie vo väčšom porozumení a jednote medzi kresťanmi. Súčasne to bude pozitívny signál aj do spoločnosti, že napriek rozdielnosti vedia cirkvi korektne spolupracovať na spoločných témach dôležitých nielen pre veriacich, ale pre celú spoločnosť.