Stretnutie najvyšších predstaviteľov kresťanských cirkví a židovských náboženských obcí na Slovensku

Stretnutie najvyšších predstaviteľov  kresťanských cirkví a židovských náboženských obcí  na Slovensku

Dňa 26. novembra 2014 sa na Generálnom biskupskom úrade ECAV na Slovensku konalo v poradí už štvrté stretnutie najvyšších predstaviteľov kresťanských cirkví a židovských náboženských obcí na Slovensku.
Na zasadnutí sa okrem generálneho biskupa ECAV na Slovensku a predsedu Ekumenickej rady cirkví v SR Miloša Klátika zúčastnili Stanislav Zvolenský, bratislavský arcibiskup - metropolita a predseda KBS, za Rímskokatolícku cirkev v SR; Ján Babjak, prešovský arcibiskup metropolita, za Gréckokatolícku cirkev v SR; Rastislav, arcibiskup prešovský, metropolita českých krajín a Slovenska, za Pravoslávnu cirkev na Slovensku; László Fazekas, biskup Reformovanej kresťanskej cirkvi na Slovensku a podpredseda ERC v SR; a Pavel Procházka, superintendent Evanjelickej cirkvi metodistickej, slovenská oblasť. Po prvýkrát bol na toto stretnutie pozvaný a pozvanie aj prijal predseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v SR Igor Rintel.

Hlavnou témou tohto stretnutia bola výmena názorov cirkví na nepriaznivú demografickú situáciu na Slovensku. Úvodný výklad na túto tému mal Ľudovít Ódor, člen Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, ktorý vo svojej prezentácii poukázal na rad zaujímavých štatistických údajov. Zatiaľ čo ešte v šesťdesiatych rokoch bola polovica obyvateľstva Slovenska mladšia ako 28 rokov, dnes je to takmer 40 rokov, a prognóza hovorí, že o tridsať rokov bude polovica obyvateľov Slovenska mať viac ako 50 rokov. Dôvody, prečo je to tak, treba vidieť v kombinácii nižšej pôrodnosti a vyššej očakávanej dĺžky života. Dnes sme ďaleko od hodnôt, ktoré zabezpečujú stabilnú populáciu. Zatiaľ čo začiatkom šesťdesiatych rokov bola pôrodnosť na Slovensku viac ako 3,5 dieťaťa, dnes je to len 1,4 dieťaťa, pritom optimálny stav by mal byť 2,1 dieťaťa. Celosvetové štatistiky hovoria, že zatiaľ čo v roku 1950 bol podiel obyvateľov starších ako 60 rokov iba 8 percent, dnes je to 12 % a ku koncu storočia to bude 27 %. Tento vývoj sa prejaví okrem iného aj v tom, že kým v polovici minulého storočia bol pomer ľudí v produktívnom veku k ľuďom nad 65 rokov 12 : 1, no dnes je to 8,5 : 1 a na konci storočia to bude už ani nie 3 : 1. Tento vývoj má a bude mať svoje spoločenské, ekonomické, ale aj politické dôsledky. Starnutie a radikálne zmeny v demografickej štruktúre sveta v nasledujúcich desaťročiach ovplyvnia všetkých aktérov a väčšinu hospodárskej politiky. Obzvlášť štátne financie sú citlivé na starnutie, a to v penziách, zdravotníctve a dlhodobej udržateľnosti. Zmeny vykonané dostatočne včas dokážu významne uľahčiť tento prechod, zdôraznil Ľudovít Ódor.

Predstavitelia cirkví vo vyhlásení prijatom na záver stretnutia sa vyjadrili k nízkej pôrodnosti. V spoločnosti totiž rastie individualizmus a konzumný spôsob života. Predstavitelia cirkví preto volajú po efektívnej rodinnej politike. Podpora rodiny by sa mala prejavovať tak v postojoch jednotlivcov, ako aj štátu – v jeho hospodárskych a sociálnych rozhodnutiach. Treba sa vyvarovať toho, aby hospodársky a sociálny systém znevýhodňoval rodičovstvo.

Prítomní zástupcovia cirkví ocenili všetky aktivity štátnych orgánov, organizácií a jednotlivcov, ktoré pomáhajú rodinám napĺňať ich jedinečné poslanie. Vyjadrili presvedčenie, že rodina by sa mala stať centrom záujmu každej vlády. Jedným z užitočných krokov pri hľadaní východiska z aktuálnej demografickej situácie môže byť vytvorenie tzv. rodinnej doložky v legislatíve, ktorá by posudzovala dopad každého legislatívneho návrhu na situáciu rodiny.

Na stretnutí sa diskutovalo aj o ďalších návrhoch. Predstavitelia cirkví chcú vyjsť s iniciatívou vytvoriť na Slovensku stálu platformu „Národný konvent o rodine“, kde by prebiehala diskusia za účasti širokého spektra organizácií o podpore rodiny a zmiernení demografickej krízy. Pretože tento demografický problém sa netýka len Slovenska, ale je vecou celej Európy, bolo by dobré dostať ochranu rodiny medzi priority pripravovaného slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie.

Spoločnosť bez detí, spoločnosť, ktorá nevytvára vhodné prostredie pre rodiny, neprežije, píše sa vo vyhlásení, ktoré prijali najvyšší predstavitelia cirkví.

Galéria k článku