Stretnutie najvyšších cirkevných predstaviteľov

Dňa 12. mája 2016 na pozvanie bratislavského arcibiskupa – metropolitu a predsedu Konferencie (katolíckych) biskupov Slovenska Stanislava Zvolenského sa v priestoroch KBS v Bratislave uskutočnilo v poradí už siedme stretnutie najvyšších predstaviteľov kresťanských cirkví.
Za našu cirkev sa na stretnutí zúčastnil generálny biskup Miloš Klátik, predseda Ekumenickej rady cirkví v SR, Reformovanú kresťanskú cirkev zastupoval biskup László Fazekas, Gréckokatolícku cirkev zastupoval jej metropolita prešovský arcibiskup Ján Babjak, Pravoslávnu cirkev metropolita českých krajín a Slovenska prešovský arcibiskup Rastislav a Cirkev bratskú jej predseda Štefan Evin. Na stretnutiach sa zúčastňuje aj Ústredný zväz židovských náboženských obcí v SR, ktorý bol zastúpený jeho predsedom Igorom Rintelom.

V programe stretnutia boli dané na diskusiu dve témy – predsedníctvo Slovenskej republiky v Rade Európskej únie a otázka financovania cirkví.

V súvislosti s nadchádzajúcim predsedníctvom SR v Rade Európskej únie najvyšší predstavitelia cirkví a náboženských spoločnosti v SR prijali spoločné vyhlásenie, ktoré tu zverejňujeme. Zástupcovia cirkví sa dohodli, že na úvod slovenského predsedníctva sa budú v Bratislave v Katedrále sv. Martina konať ekumenické služby Božie.

Na stretnutí sa venovala pozornosť aj otázke financovania cirkví. Zúčastnené strany si vymenili názory na súčasný model financovania cirkví a hľadali sa spoločné východiská na zmenu financovania cirkví do budúcnosti.

Ďalšie stretnutie najvyšších predstaviteľov sa bude konať v októbri 2016 na Generálnom biskupskom úrade ECAV na Slovensku v Bratislave.