Spomienka na nespravodlivo väznených v Ilave

Spomienkovú slávnosť – panychídu za nespravodlivo väznených komunistickým režimom v ilavskej väznici usporiadali v sobotu 12. júla 2014 Konfederácia politických väzňov Slovenska a Gréckokatolícka cirkev – farnosť Trenčín.
Panychíde predchádzala gréckokatolícka svätá liturgia v rímskokatolíckom kostole za účasti stoviek veriacich. Po liturgii sa zhromaždenie presunulo pred kostol, kde sa na väzenskom múre nachádzajú pamätné tabule nespravodlivo väznených komunistickým režimom. Tabuľa č. 3 je venovaná generálnemu biskupovi ECAV na Slovensku Pavlovi Uhorskaiovi, ako aj ďalším nespravodlivo väzneným evanjelickým kňazom. Boli tu väznení aj prešovský gréckokatolícky biskup Pavol Peter Gojdič, rímskokatolícky biskup Ján Vojtašák a iní.

Z pozvaných hostí spomienkové zhromaždenie pozdravil aj brat Ľubomír Marcina, diakon na farárskom mieste v Považskej Bystrici a správca SED v Košeci, slovami básne „Ranení žitím“ a príhovorom na text z Listu Židom 13, 7: „Spomínajte na svojich vodcov, ktorí vám zvestovali slovo Božie. Pozorujte, aký bol koniec ich správania, a napodobňujte ich vieru.“