Slovenské deti spoznávali Slovinsko

v dňoch 23. až 29. júla sa uskutočnil pod vedením policajných duchovných Janky Tabačkovej, Jána Pacigu a Milana Petrulu letný tábor Ekumenickej pastoračnej služby MV SR v Slovinsku, v krásnom prostredí mestečka Moravske Toplice.
Tábor sa mohol uskutočniť vďaka prehlbujúcej sa spolupráci medzi duchovnými službami v ozbrojených rezortoch oboch krajín. Zúčastnilo sa ho 33 detí zo Slovenska a hlavou témou tábora bola postava Daniela, jeho priateľov a sledovanie ich postojov, keď sa ocitli v cudzej krajine. Snažili sme sa deťom do ich sŕdc vštepiť, aby sa za kresťanské hodnoty nehanbili, aj keď by sa ocitli v ktorejkoľvek krajine, že Boh dodáva silu pre zvládanie životných problémov a ťažkostí, že Bohu sa oplatí dôverovať v každej životnej situácii.

Pre deti bol pripravený bohatý športový ako aj duchovný program vo forme biblických tém, piesní, hier, kvízov, pohybových súťaží, ako aj oddych v miestnom aquaparku. Deti spoznávali Slovinsko aj cez názvy svojich tímov, ktoré pozostávali z miest a oblastí Slovinska. O týchto mestách si deti naštudovali zaujímavé informácie, ktoré potom spoločne prezentovali. Pekné chvíle sme zažili aj pri návšteve hlavného mesta Slovinska Ľubľany, kde sme po prehliadke starého mesta vystúpili na ľubľanský hrad, odkiaľ sa nám naskytol krásny výhľad na mesto a jeho okolie. Ďalším zážitkom bola návšteva hraničného trojbodu Slovinska, Maďarska a Rakúska, ktorý pripomínal zašlú veľkosť bývalej monarchie. Deti si mohli počas tábora vyskúšať aj svoje zdatnosti pri lezení lanových prekážok v neďalekom adrenalínovom parku, kde sme boli svedkami zdatnosti, ako aj prekonávania strachu, z pohybu na lanových prekážkach.

Tábor navštívil aj biskup Evanjelickej cirkvi v Slovinsku pán Geza Filo, ktorý pozdravil naše deti a vyjadril radosť z toho, že navštívili Slovinsko a spoznávajú jeho kultúru, ľudí a prostredie. Zdôraznil, aké potrebné je práve v súčasnosti budovať dobré vzájomné vzťahy a učiť sa vedieť chápať ľudí a prijímať ich ako dôležité aj byť šíriteľom kresťanskej lásky a pokoja.

V piatok nás čakalo milé stretnutie so zástupcom starostu Moravských Toplic, s veliteľom kasární z Murskej Soboty, hlavným duchovným Slovinského vikariátu v ozbrojených zboroch, vedúcou protestantskej časti vikariátu a Slovinskou políciou, ktorú zastupoval riaditeľ krajinskej oblasti pán Mag. Damir Ivančić spolu s policajtmi z oddelenia kynológie, diaľničnej polície a poriadkovej polície, ktorí pre deti pripravili dopoludňajší program. Zaujímavosťou bolo, že sme v akcii videli policajného psa, ktorý pochádzal zo slovenského policajného kynologického chovu, ktorého si Slovinská polícia zaobstarala zo Slovenska pred piatimi rokmi. Deti si mohli vyskúšať oblečenie poriadkovej jednotky, nasadnúť na policajnú motorku, pozrieť sa na svet cez špeciálne okuliare, navodzujúce stav pod vplyvom alkoholu, a s nimi prejsť pripravenú prekážkovú dráhu, aby si vedeli predstaviť, čo znamená, keď niekto šoféruje s niekoľkými promile alkoholu.

Šesť dní v Slovinsku prešlo veľmi rýchlo a už sme siopäť balili kufre a lúčili sa so Slovinskom, ktoré sa nám na pár dní stalo miestom, kde sme spoločne prežili pekné chvíle a určite by sme sa tam ešte niekedy radi vrátili. Veľké poďakovanie patrí duchovnému Ozbrojených zborov Slovinska, evanjelickému farárovi Alexandrovi Ernišovi, ktorý vytvoril tie najlepšie podmienky pre to, aby sa náš tábor mohol uskutočniť, bol naším tlmočníkom, sprievodcom po Slovinsku, a hlavne vzácnym človekom, ktorý nám pomáhal a venoval nám svoj čas. Poďakovanie patrí aj miestnemu evanjelickému cirkevnému zboru v Moravskych Topliciach a pánu emeritnému biskupovi Gezovi Ernišovi za to, že nás prijali do svojich priestorov a vytvorili nám veľmi príjemné, priateľské prostredie, kde sme sa výborne cítili.

Prekvapením bolo, že do tábora zavítala aj Slovinská televízia, ktorá z neho odvysielala reportáž na hlavnom vysielacom kanáli – pripájame link: http://4d.rtvslo.si/arhiv/porocila/174484440