Reformácia a Pamiatka zosnulých v Afganistane

Slovenskí vojaci pôsobiaci v jednotkách ISAF v afgánskom Kandaháre si na službách Božích v piatok 1. novembra 2013 pripomenuli sviatok Pamiatky reformácie, a zároveň aj Pamiatku zosnulých.
Krajina Afganistan. Pustá, hornatá, samý piesok, prach, chudoba a vojna. Krajina, v ktorej sa „reformácia“ spustila v roku 2001. Už 13 rokov trvá snaha reformovať krajinu do podmienok pokoja, mieru a stability, aby nebola nebezpečná pre celý svet tým, že sa tu školia a cvičia teroristi. Krajina, ktorá naozaj vyzerá ako cirkev v stredoveku, predtým, ako s požiadavkou reformy v cirkvi vystúpil náš reformátor Dr. Martin Luther. Bežní ľudia tu nevedia čítať a písať. Deti a ľudia žijú veľmi jednoduchým spôsobom života. Nie sú vzdelaní a nemajú na to ani možnosti. Som rád, že reformácia pred 496 rokmi priniesla aj reformáciu do vzdelania. Som rád, že Luther preložil Novú zmluvu z gréčtiny do nemčiny, zrozumiteľnej širším vrstvám ľudí, a tak inšpiroval i jej preklad do kralickej bibličtiny a neskoršie do slovenčiny. Hlavne som rád, že reformácia odkryla ľuďom krásne evanjelium, ktoré bolo dovtedy len v rukách cirkevných hodnostárov − evanjelium o tom, že Pán Boh človeka miluje. On je náš milujúci Otec, ktorý sa k nám skláňa a odpúšťa nám. Dal nám svojho Syna, aby nezahynul, ale večný život mal každý, kto verí v Neho.

Na našich službách Božích sme zároveň pri Pamiatke na zosnulých mysleli na tých, ktorí nás predišli do večnosti. Mysleli sme aj na nášho kamaráta, spolubojovníka Daniela, ktorého nám tu zabili. Symbolický kríž zhotovený zo sviečok nám žiaril do tvárí a my sme si mohli uvedomiť a precítiť Božie požehnanie. Ježiš je svetlo sveta a Jeho slovo, ktoré počúvame, nás nielen v tento deň a na každých bohoslužbách, ale stále smeruje tým správnym smerom. Ono nás povzbudzuje, lieči, chráni i usvedčuje. Jeho slovo je sviecou našim nohám a svetlom našim chodníkom.

Tak aj my, vojaci v Afganistane, sme ďakovali Pánu Bohu, že Jeho slovo reformuje naše životy, povzbudzuje nás a dáva nám istotu Svetla na ceste do večnosti.

Npor. Mgr. Viktor Sabo, ev. a. v. vojenský farár Akadémie ozbrojených síl generála M. R. Štefánika v Liptovskom Mikuláši, toho času starší kaplán 20. rotácie ISAF v Afganistane