Pobožnosť k začiatku predsedníctva Slovenskej republiky v Rade EÚ

Ekumenické služby Božie pri príležitosti začiatku predsedníctva Slovenskej republiky v Rade Európskej únie sa v predvečer sviatku slovanských vierozvestov Konštantína (Cyrila) a Metoda 4. júla 2016 o 17.00 hod. konali v Dóme sv. Martina v Bratislave.
Okrem generálneho biskupa ECAV na Slovensku a predsedu ERC v SR Miloša Klátika sa na pobožnosti zúčastnili bratislavský arcibiskup – metropolita a predseda Konferencie (katolíckych) biskupov Slovenska Stanislav Zvolenský, predstavitelia ďalších kresťanských cirkví, ako aj predstavitelia politického a kultúrneho života a členovia diplomatických zborov, aby sa spoločne modlili za slovenské predsedníctvo v Rade EÚ.

Generálny biskup Miloš Klátik sa prihovoril na základe Božieho slova, ako je napísané v Ž 33, 12: „Blahoslavený je národ, ktorého Bohom je Hospodin.“
V úvode sa sústredil na nadchádzajúci sviatok vierozvestov Konštantína (Cyrila) a Metoda, o ktorých povedal: „Aj napriek svojmu vysokému vzdelaniu to boli verní, pred Pánom pokorní a skromní svedkovia Ježiša Krista, ktorí sa obetovali v službe Bohu, a tak aj v službe svojim blížnym. Našim predkom priniesli slovo Božie – Písmo sväté v im zrozumiteľnej reči. To bola udalosť prvoradého významu, pretože sa stala základom náboženského presvedčenia, ale tiež aj základom pre budovanie národnej kultúry.“ Zdôraznil, že práve Písmo sväté nás učí rozlišovať medzi hodnotami, ktoré sú krátkodobé, a tými, ktoré sú trvalé. „Pri všetkom, čo sa usilujeme v osobnom, cirkevnom, spoločenskom i národnom živote, by sme mali mať na pamäti otázku: ako sa to všetko javí v Božích očiach, ako sa nám to bude javiť v budúcnosti, ako my kresťania napĺňame poslanie svedkov evanjelia Ježiša Krista.“ Ako kresťania máme poslanie od Pána Boha a z toho vyplývajúce povinnosti a zodpovednosť: máme byť svetlom a soľou, teda máme byť viditeľní a určovať kvalitu spoločenstva, v ktorom žijeme, aj krajiny, v ktorej žijeme.
Ďalej vyzval: „Neúnavne ponúkajme naše kresťanské hodnoty vonkajšiemu svetu, aby sa stali súčasťou morálky občianskej spoločnosti a základom pre štátnu legislatívu, ktorá by limitovala správanie sa celej spoločnosti. Cirkev tu nie je a nikdy nebola len sama pre seba. Musí byť otvorená, ale tiež jasne identifikovateľná, čo sa týka vieroučných zásad a jej smerovania.“ Najmä nám kresťanom má záležať na skutočnom poriadku, na skutočnom morálnom i etickom ozdravení spoločnosti. Vyžaduje si to, aby sme svoju vieru žili všade – v rodine, v cirkvi aj inde, aby sme hľadali cesty k pokoju a zmiereniu a aby sme konali skutočnú službu lásky.
„Na to je potrebná sila a odvaha viery, múdrosť a rozvaha zhora – od nášho nebeského Otca, poznanie pravdy, ktorá vyslobodzuje, poslušnosť Božiemu slovu a Jeho vôli. Preto je skutočne blahoslavený národ, ktorého Bohom je Hospodin,“ povedal generálny biskup na záver svojho príhovoru.

Výňatky z Lutherových výpovedí na tému slov Pána Ježiša Krista: „Ja som tá cesta i pravda, i život“ prečítal Ivan Debnár z GBÚ ECAV na Slovensku.

Na záver generálny biskup udelil chrámovému zhromaždeniu Áronovské požehnanie.

Fotografie: Edita Škodová