Pamätná tabuľa deportovaným židovským deťom na Hlavnej stanici v Bratislave

Pamätná tabuľa deportovaným židovským deťom na Hlavnej stanici v Bratislave

Na Hlavnej stanici Bratislave 6. apríla 2017 odhalili pamätnú tabuľu na pamiatku židovským deťom, ktoré pred 75 rokmi deportovali do koncentračných táborov smrti. Podujatie zorganizovala Spoločnosť kresťanov a židov na Slovensku pod záštitou prezidenta SR Andreja Kisku, generálneho biskupa Miloša Klátika a metropolitu Bratislavskej diecézy Stanislava Zvolenského.
K pamätníku na 1. nástupišti vpravo sa prišli pokloniť podpredseda parlamentu Béla Bugár, minister dopravy Árpád Érsek, ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská, ochrankyňa práv Mária Patakyová a ďalší predstavitelia verejného života i občania. Za ECAV na Slovensku veniec k pamätníku položili riaditeľ GBÚ Dušan Vagaský a tlačová tajomníčka Edita Škodová.

Emeritná prezidentka Spoločnosti kresťanov a židov na Slovensku Štefánia Sališová v príhovore pri odhalení pamätnej tabule povedala: „Pred 75 rokmi išli po týchto koľajniciach vlaky smrti, ktoré končili pri bráne Arbeit macht frei. Za touto bránou už neboli ľudia, boli už len čísla. Tie čísla boli na to, aby boli navždy vymazané z ľudských pamätí.“

Prihovoril sa i profesor Pavel Traubner, ktorý na pietnu spomienku prišiel aj so svojimi vnúčatmi. Povedal: „Po vojne som sa veľakrát budil na to, že som mal výčitky svedomia, že ja žijem a moji priatelia nie. Rok po vojne som sa bál rozprávať, iba som šepkal. Na druhej strane, keď sme sa vrátili z toho nepokoja, som bol rád, že žijem. V ďalšom živote som nepovažoval nič za veľkú prekážku. Som rád, že moje vnúčatá žijú, a verím, že žiť budú aj napriek tomu, že v Európe i na Slovensku sa šíri nenávisť.“