Na pamiatku nespravodlivo väznených žien

Členovia Konfederácie politických väzňov Slovenska sa už piaty raz stretli pri pamätnej tabuli nespravodlivo väznených žien v Ústave na výkon trestu odňatia slobody Želiezovce-Nový Dvor, kde pôvodne bola ženská väznica.
Členom KPVS sa dostalo veľmi milého prijatia od cirkevného zboru i obce Jur nad Hronom. Podujatie sa začalo službami Božími v Evanjelickom a. v. chráme Božom v Jure nad Hronom pri Želiezovciach. Kazateľom slova Božieho bol generálny duchovný Ústredia ekumenickej pastoračnej služby v Ozbrojených silách SR a Ozbrojených zboroch SR plk. Jaroslav Balocký. Spolu s ním liturgovali kancelár Ústredia Mgr. Ján Ondrejčin, administrátor cirkevného zboru Želiezovce Mgr. Ján Čermák a farárka Reformovanej kresťanskej cirkvi Antalová.

Nasledovala pietna spomienka pri pamätnej tabuli v areáli ÚVTOS. Po štátnych hymnách ČR a SR k pamätnej tabuli položili vence delegácie KPVS, KPV ČR a Ústavu pamäti národa. Prejavy predniesli podpredsedovia KPV ČR Leo Židek a KPVS Jozef Baník, riaditeľ ÚVTOS mjr. Rastislav Kostoláni a generálny duchovný plk. Jaroslav Balocký.

Program pokračoval spomienkami bývalých väzenkýň Anny Greňovej, sestry Terézie Hovancovej a Ireny Miklovičovej. Zároveň boli odovzdané pamätné medaily KPVS bratovi Leovi Židekovi a sestre Terézii Hovancovej.

Spomienkové stretnutie ukončila predsedníčka Konfederácie politických väzňov Českej republiky Dr. Nadežda Kavalírová, ktorá si zaspomínala na chvíle, keď bola väznená v želiezovskej väznici.