Misia a rešpekt

Tieto slová s podnadpisom „Kresťanské svedectvo v multireligióznom svete“ zvolila pozývajúca Evanjelicko-luteránska cirkev vo Württembersku (ELKW) ako tému konferencie pracovníkov pre misiu, ekuménu a rozvoj, ktorá sa konala 26. – 28. 10. 2015 v Liebrauenbergu vo Francúzsku.
Okrem poverených pracovníkov pozývajúcej cirkvi boli medzi pozvanými aj hostia z Trojpartnerstva − z Evanjelickej krajinskej cirkvi stredného Nemecka (EKM) a Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku v zastúpení Mgr. Samuelom Miškom, tajomníkom Generálneho biskupského úradu ECAV na Slovensku pre zahraničie, a Mgr. Erikou Valkovou-Krišťákovou, PhD., duchovnou správkyňou Teologického domova ECAV na Slovensku a odbornou asistentkou na Katedre praktickej teológie EBF UK v Bratislave.

Dokument „Kresťanské svedectvo v multireligióznom svete“ zverejnila v lete v roku 2011 spoločne Pápežská rada pre medzináboženský dialóg (PCID), Svetová evanjelická aliancia (WEA) a Ekumenická rada cirkví (ERC). Odvtedy sa týmto nezvyčajným ekumenickým textom zaoberali jednotlivé cirkvi na rôznych úrovniach. V roku 2013 spracovávalo predložené otázky v Nemecku približne dvadsať cirkví a cirkevných organizácií, pričom doterajšie výsledky tohto procesu boli predstavené v auguste 2014 na kongrese v Berlíne. Dr. Michael Biehl (EMW), ktorý uvedený dokument v Liebfrauenbergu predstavil, ako centrálnu výzvu dokumentu uviedol vzájomný rešpekt a solidaritu. Kresťania sú vyzvaní zaviazať sa spolupracovať so všetkými ľuďmi vo vzájomnom rešpekte a spolu s nimi rozvíjať spravodlivosť, mier a dobro. Súčasťou predstavenia dokumentu boli aj vzájomné diskusie k samotným slovám misia, svedectvo či rešpekt.

V nasledujúce dni zazneli referáty hostí z rôznych krajín, ktoré s ohľadom na krajinu i náboženstvo reflektovali tému kresťanského svedectva v multireligióznom svete. Rev. Pearly Usha Walter, doktorandka na Univerzite v Hamburgu, predstavila uvedený dokument s poznámkami teologičky pôvodom z Indie, príslušníčky najnižšej indickej kasty dalitov, tzv. nedotknuteľných, a Yassir Erick z Akadémie pre svetovú misiu v Korntal ako konvertita z islamu pomenoval kresťanskú misijnú úlohu ako žitie a učenie sa kultúrnej citlivosti. Mnohé ďalšie zaujímavé témy boli následné ponúkané v ôsmich menších pracovných skupinách, kde okrem iného zazneli témy, ako: Byť kresťanom v multireligióznom kontexte Afriky, Pohostinnosť ako kľúč k medzikulturálnemu a medzináboženskému stretnutiu, Misia v kontexte súčasnej hindu-nacionálnej vlády, Pozvanie k islamu (da´wa) a kresťanskej misii, Kresťanské svedectvo a spoločne pre život, Obrátenie za každú cenu? – Skúsenosti s misiou v Latinskej Amerike včera a dnes a Misijné kroky – čo hýbe mňa?, ale aj Hovoriť o kresťanskej viere v strednom Nemecku a na Slovensku.

Posledný deň uvedeného stretnutia bol venovaný téme „Sloboda, rovnosť, laicita – náboženská sloboda a misia vo Francúzsku pred a po „Charlie Hebdo“, ktorú predstavil Sören Lenz, farár v Liebfrauenbergu. Uviedol, že laicizmus predstavuje svetonázorovú neutralitu, čo konkrétne znamená inštitucionálne oddelenie štátu a cirkvi, podriadenie sa náboženských systémov a náboženstiev pod štát, ale aj snahu obmedziť alebo vylúčiť vplyv cirkvi a náboženstva na verejný život. Základný rámec tvorí rovnosť bez ohľadu na náboženstvo, pričom cirkev nie jediné náboženstvo, len väčšinové. Pôvod slova laicizmus pritom siaha až do čias francúzskej revolúcie a spája sa s menom francúzskeho pedagóga a nositeľa Nobelovej ceny Ferdinanda Buissona. Sören Lenz následne pomenoval aj praktické dôsledky laicizmu na prax farára vo Francúzsku, okrem iného pri výučbe náboženstva na školách. To je zamerané na vyučovanie náboženstiev ako rôznych existujúcich svetonázorov, pričom výchovným cieľom takýchto hodín je výchova k tolerancii.

Misia a rešpekt. Tieto slová neboli len nadpisom konferencie, ktorej cieľom bolo hovoriť o kresťanskom svedectve v multireligióznom svete. Boli to skutočné a autentické svedectvá a každodenné zápasy ľudí, naplnené množstvom skúseností a silných emócií.