Letný biblický tábor Ústredia EPS

47 detí zo Slovenska a 10 zo Srbska sa v dňoch 9. – 18. 8. 2010 stretlo na biblickom tábore, ktorý pre deti príslušníkov ozbrojených zložiek SR zorganizovalo Ústredie EPS v OS SR a OZ SR.
Tábor sa konal v Čertovom hoteli v Lazoch pod Makytou. Účelom tábora bolo utužiť deti v kresťanskom povedomí, aby si osvojili zásady morálky, spoznali hodnoty kresťanskej etiky a športom a súťažnými hrami viesť deti k vzájomnej úcte, rešpektu, zodpovednosti, statočnosti a vytrvalosti. Biblický tábor pre deti príslušníkov ozbrojených zložiek SR zorganizovalo Ústredie EPS v OS SR a OZ SR uprostred malebnej prírody v Čertovom hoteli v Lazoch pod Makytou. Srbské deti boli väčšinou z chudobných srbských rodín a na Slovensko mohli prísť len vďaka finančnej pomoci z Nadácie Volkswagen a organizačnej iniciatíve Občianskeho združenia srbsko-slovenského priateľstva.

Polovica detí zo Srbska bola slovenskej národnosti, preto svojim srbským kamarátom robili tlmočníkov počas výkladov biblických príbehov, duchovných stíšení, ako aj pri hrách a športových súťažiach. Ústredie EPS uprednostnilo možnosť spoločného pobytu slovenských a srbských detí aj preto, lebo má z organizovania táborov s medzinárodnou účasťou už skúsenosti a okrem iného koordinuje aj humanitárnu pomoc našej krajiny na vojnami sužovaných miestach vo svete. Napr. v marci toho roku iniciovalo v spolupráci s Ozbrojenými silami SR a Evanjelickou diakoniou humanitnú pomoc v podobe školských lavíc a stoličiek do srbských škôl.

Každý táborový deň mal svoj pevne stanovený program: od budíčka po večierku bol zostavený tak, aby duchovno-biblické vzdelávanie a športovo-súťažné aktivity boli v rovnováhe. Hlavnou témou tábora bol biblický príbeh zo života starozmluvného Božieho bojovníka Józuu, ktorý bol vojenským veliteľom a zároveň vodcom Božieho ľudu. Nosná biblická téma symbolicky odzrkadľovala povolanie otcov detí, veď všetci mali rodičov príslušníkov ozbrojených zložiek, preto boli starodávne príbehy izraelského vodcu všetkým dobre pochopiteľné. Zamestnania s biblickou tematikou sa konali pod vedením duchovných Ústredia EPS, ale športové, zábavné a súťažne disciplíny viedli profesionálni animátori z metodistickej a apoštolskej cirkvi.

Cnostiam kresťanského „bojovníka“, ktorý neuhýba v boji s vlastným i cudzím zlom a nespravodlivosťou sa deti učili z udalostí a životných príbehov Jozuu a pri spoločných hrách - nerasty, paintball, cyklokros, hlavolam, ringo, lakros a iné - si mali možnosť predkladané cnosti odskúšať v praxi. Popri tom sa mohli neformálne poznávať vo svojich kultúrach a tradíciách. Svoje sily si mohli zmerať na táborovej olympiáde, loptových hrách, vodnom futbale a turistickom výlete do Malého i Veľkého Javorníka. Na súťaže vo vodných športoch, ale najmä na relax, ktorý v horúčavách bol veľmi potrebný, výborne poslúžil hotelový bazén. Nechýbala ani nočná hra, ktorá mala tiež súťažný charakter. Všetky športovo-súťažné disciplíny boli bodované, vyhodnotené a víťazi boli odmenení vecnými cenami.

V nedeľu sa deti zúčastnili na službách Božích v Trenčianskych Stankovciach, navštívili mesto Trenčín a Trenčiansky hrad. Po desiatich dňoch spoločných akcií sa slovenské a srbské deti skamarátili natoľko, že sa im pri rozlúčke tisli do očí slzy ľútosti z nutného ukončenia pekného táborového spoločenstva. Usporiadatelia sú presvedčení, že tábor splnil svoj ušľachtilý cieľ: posilniť charakter kresťanského povedomia v ekumenickom duchu napriek rozdielom v cirkevných, národných a sociálnych tradíciách mladých ľudí vo svojich domácich spoločenstvách. plk.