Intronizácia metropolitu Pravoslávnej cirkvi

Brat generálny biskup Miloš Klátik s manželkou sa v nedeľu 9. februára 2014 zúčastnili na slávnostnej intronizácii metropolitu vladyku Rastislava − nového najvyššieho predstaviteľa Pravoslávnej cirkvi v českých krajinách a na Slovensku.
Na slávnosti, ktorá sa konala v Katedrálnom chráme Alexandra Nevského v Prešove, brat generálny biskup pozdravil nového metropolitu v mene ECAV na Slovensku a Ekumenickej rady cirkví v SR. Spolu s ním sa na slávnostnej intronizácii zúčastnili aj bratia dištriktuálni biskupi Milan Krivda a Slavomír Sabol.

Z tlačovej správy Prešovskej pravoslávnej eparchie v Prešove

V nedeľu 9. februára bol v Katedrálnom chráme svätého kniežaťa Alexandra Nevského v Prešove Jeho Vysokopreosvietenosť vladyka Rastislav, arcibiskup prešovský a Slovenska slávnostne intronizovaný na metropolitu Pravoslávnej cirkvi v českých krajinách a na Slovensku. Stal sa tak najvyšším predstaviteľom miestnej pravoslávnej cirkvi. Na slávnostnej archijerejskej svätej liturgii sa zúčastnili zástupcovia viacerých miestnych cirkví, a to Jeho Vysokopreosvietenosť Niphon Saykali, arcibiskup Philipopoli (Antiochia), Jeho Vysokopreosvietenosť Ilarion, metropolita volokolamský (Rusko), Jeho Preosvietenosť Paisjusz, biskup gorlický (Poľsko), Jeho Vysokopreosvietenosť Benjamin, arcibiskup San Francisca (USA), Jeho Vysokopreosvietenosť Feodor, arcibiskup mukačevsko-užhorodský (Ukrajina), Jeho Preosvietenosť Filaret, biskup ľvovský a halický (Ukrajina), a tiež arcibiskupi českých krajín a Slovenska a to, Jeho Vysokopreosvietenosť Jáchym, arcibiskup pražský a Jeho Vysokopreosvietenosť Juraj, arcibiskup michalovsko-košický.
Okrem zástupcov miestnych Pravoslávnych cirkví vo svete sa na slávnostnej svätej liturgie zúčastnili i predstavitelia Rímskokatolíckej cirkvi, Gréckokatolíckej cirkvi, Evanjelickej cirkvi a. v. a Reformovanej cirkvi u nás, zástupcovia štátnej správy, diplomatických zborov akreditovaných v Slovenskej republike, predstavitelia miestnych samospráv a ďalší vzácni hostia.
Vladyka Rastislav sa poďakoval, aj keď na slávnosti neboli prítomní predstavitelia ekumenického patriarchátu, Jeho Všesvätosti Bartolomejovi, arcibiskupovi Konštantínopola – Nového Ríma a ekumenickému patriarchovi. „Ďakujem mu za jeho otcovskú lásku a úprimný záujem o dianie v našej miestnej Cirkvi, ktorá prešla bez pochýb ťažkým a nepokojným obdobím.“. Poďakoval sa i prítomným predstaviteľom antiochijskej, ruskej, poľskej a americkej pravoslávnej cirkvi a tiež predstaviteľom ostatných kresťanských cirkví na Slovensku – za úctu a česť, ktorú preukázali našej miestnej Cirkvi tým, že sa zúčastnili slávnosti. Rovnako sa poďakoval i prítomným predstaviteľom štátnej správy a diplomatického zboru, všetkým duchovným otcom a veriacemu ľudu za spoločné modlitby a blahoželania.
„Uvedomujem si, že Vaše modlitby a žičenia, za ktoré Vám z hĺbky srdca ďakujem, ma dnes vyprevádzajú na neľahkú cestu, o ktorej viem, že nemôže byť bez ťažkostí, prekážok a pokušení. Kiež pre Vaše modlitby daruje mi Boh milosť byť mu verným až do konca cez odovzdanie sa a poslušnosť Jeho vôli podľa vzoru Toho, Ktorý „Sa uponížil, stal Sa poslušným až po smrť, až po smrť na kríži“ (Flp 2, 8).“, povedal na záver. Potom od jednotlivých hostí prijal pozdravy a blahoželania.

Vladyka Rastislav bol za metropolitu zvolený dňa 11. januára 2014 na 13. mimoriadnom sneme Pravoslávnej cirkvi v českých krajinách a na Slovensku. Zúčastnilo sa na ňom 49 delegátov, čím bol snem uznášaniaschopný. V tajnom hlasovaní ho delegáti v pomere 87 percent hlasov zvolili za metropolitu českých krajín a Slovenska.

Fotografie: Antonín Žiška