Hlavní vojenskí kapláni v Porstmouthe

Konfesionálne zastúpenie býva vždy veľmi pestré. Stretávajú sa kresťania pravoslávni, rímskokatolíci a gréckokatolíci, anglikáni, protestanti, moslimovia a židia. Úvodný večer začal tradičnou anglikánskou bohoslužbou, ktorú výrazne oživil hudobný sprievod vojenského telesa kráľovského námorníctva. Po ňom nasledoval galavečer v slávnostných rovnošatách. Každoročne sa koncom januára a začiatkom februára koná Medzinárodné stretnutie hlavných vojenských kaplánov. Jeho 28. ročník sa uskutočnil v dňoch 30. 1. – 3. 2. 2017 v starobylom prístavnom meste Porstmouth vo Veľkej Británii.

Téma tohtoročnej konferencie bola "Náboženstvo vo verejnom priestore – úloha a funkcia vojenského duchovného“. To, že sekularizácia je všadeprítomnou skutočnosťou, je fakt a berú ho na vedomie aj v spoločnostiach, ktoré neprešli tvrdou ateizáciou. Jednou z odpovedí bola prednáška anglikánskeho reverenda námorníctva Dr. Phila McCormicka, PhD., ktorý povedal: "Na kreovaní morálky spoločnosti a vytvorení jej rámca má stále svoju úlohu aj náboženstvo vychádzajúce zo židovsko-kresťanských koreňov.“ Bola v tom nielen určitá výzva, ale najmä povzbudenie pre kresťanských kaplánov nevzdať sa svojich pozícií. Prirodzenou súčasťou podujatia boli ranné modlitby protestantov, omše rímskych katolíkov, a chvály zástupcov pentakostálnych cirkví.

Okrem dní naplnených prednáškami, diskusiami v pracovných skupinách bolo stretnutie spojené aj s prehliadkou miestnych pamätihodností a zámku Windsor. Ako prekvapenie hostiteľov pre všetkých kaplánov bolo prijatie vojvodkyňou Camillou. Jej kráľovská výsosť vojvodkyňa z Cornwallu je druhou manželkou britského korunného princa Charlesa. So všetkými kaplánmi si nielen podala ruku, prehodila pár slov, ale pozvala ich na tradičný čaj o piatej.

Posledný deň je vždy spojený s vyhodnocovaním, prípravami k aktivitám v danom roku, ale aj plánovaním úloh na ďalší rok týkajúcich sa hlavných kaplánov, ich spolupracovníkov, no aj všetkých slúžiacich v zbrani. Budúci rok sa stretnutie uskutoční vo Fínsku.

Prvé stretnutie sa uskutočnilo vo februári 1990 a EUCOM (The United States European Command) koordinovalo konferenciu pre generálnych duchovných, ordinárov a generálnych vikárov duchovných služieb členských krajín NATO v Stuttgarte. Úlohou vtedajšej konferencie bolo napomôcť spolupráci a vzájomnej komunikácii medzi duchovnými počas spoločných operácii NATO. V nasledovných rokoch sa konferencia dvakrát rozšírila - najprv na Americko-európsku konferenciu predstaviteľov duchovných služieb, potom na Medzinárodné stretnutie hlavných predstaviteľov vojenských duchovných služieb (IMCCC - International Military Chief of Chaplains Conference).