Generálny duchovný Jaroslav Balocký sa lúčil

Pri skončení štátnej služby sa generálny duchovný plk. J. Balocký lúčil za prítomnosti generálneho biskupa ECAV na Slovensku M. Klátika, predsedu ERC v SR, a biskupa Reformovanej kresťanskej cirkvi na Slovensku L. Fazekasa, podpredsedu ERC.
Príležitostné služby Božie sa konali 9. decembra 2010 v Ev. a. v. kostole vo Svätom Jure. Zúčastnili sa na nich duchovní Ekumenickej pastoračnej služby (EPS) z rezortov obrany, vnútra a spravodlivosti, zamestnanci Ústredia EPS, generálny tajomník ERC Ladislav Krpala, dekan EBF UK v Bratislave Ondrej Prostredník a ďalší predstavitelia viacerých cirkevných a spoločenských inštitúcií; samozrejme, i priatelia a spolupracovníci brata Balockého, medzi ktorými nechýbal ani „nestor“ duchovnej služby na Slovensku prof. Igor Kišš.

Brat generálny biskup založil kázňový príhovor na slovách: „Tak aj vy, keď vykonáte všetko, čo vám bolo prikázané, povedzte: neužitoční služobníci sme! Čo sme boli povinní vykonať, vykonali sme.“ Poďakoval Pánu Bohu za pomoc, požehnanie a ochranu pre nášho spolubrata plk. Jaroslava Balockého, ktorý končí pôsobenie vo funkcii generálneho duchovného Ústredia ekumenickej pastoračnej služby v Ozbrojených silách a Ozbrojených zboroch SR: „Jeho vonkajšiemu povolaniu k službe ev. a. v. farára i k tejto službe generálneho duchovného predchádzalo povolanie vnútorné. Počul Božie volanie, poznal Božiu lásku a chcel ju poznávať ešte viac a dokonalejšie, a to aj cez svoje povolanie a službu. To, čo mohol odovzdať, musel najprv sám prijať. Bez prijímania by nemal čo dávať. My duchovní nie sme zdrojom toho, čo odovzdávame. Ten zdroj je u Pána Boha, v Jeho nevyčerpateľnej zásobárni duchovných hodnôt.“

Po službách Božích riaditeľ Úradu EPS MV SR mjr. Milan Petrula predniesol ďakovnú reč a generálnemu duchovnému bola odovzdaná pamätná medaila OS SR. Pri predvianočnej kapustnici sa prítomní v družnej pracovnej a priateľskej atmosfére rozhovorili o pastoračnej službe a zážitkoch zo spoločných akcií. Brat generálny duchovný sa vyznal, že vždy mu v prvom rade išlo o renomé EPS a dobré výsledky v pastorácii, preto bol niekedy aj prísny... Designovanému generálnemu duchovnému mjr. Miroslavovi Táborskému, ktorý má do funkcie nastúpiť 1. januára 2011, zaprial veľa duchovných síl a Božieho požehnania.

Pri tej príležitosti duchovní EPS medzi sebou privítali nových vojenských a policajných duchovných, a to Mgr. Vlastu Vetrecínovú, Mgr. Janu Tabačkovú a Alžbetu Lucskayovú z Reformovanej kresťanskej cirkvi na Slovensku a Mgr. Simona Czapa z Pravoslávnej cirkvi na Slovensku. Z ECAV na Slovensku prišiel do vojenskej duchovnej služby Mgr. Ján Magyar, ktorý v súčasnosti vykonáva vstupný dôstojnícky kurz na Akadémii Ozbrojených síl M. R. Štefánika v Liptovskom Mikuláši.