EPS spomínala na prof. J. M. Seberíniho

Tesne po Veľkej noci, 7. apríla 2010, si duchovní EPS na svojom odbornom zhromaždení uctili pamiatku prvého protestantského vojenského superintendenta prof. Dr. Jána Michala Seberíniho, ktorý mal tohto roku svoje významné životné jubileá.
V modlitebni na Generálnom biskupskom úrade Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku spolu s jeho pracovníkmi, ako aj s hosťami z Ekumenickej rady cirkví v SR sme sa najprv na slávnostných službách Božích započúvali do veľkonočnej zvesti, ktorú v kázni slova Božieho zvestoval evanjelický farár Mgr. Štefan Kiss. Zdôraznil význam kresťanskej viery vo vzkrieseného Pána a poukázal, ako možno prekonávať vierou i tie najťažšie životné prekážky.

S ťažkým životným údelom sa musel boriť aj evanjelický farár Ján M. Seberíny, keď v rodnej Banskej Štiavnici ho cirkevníci pre jeho slovenské cítenie znenávideli. Dr. Ivan Tóth, ev. farár v. v., to zaujímavo priblížil v odbornej prednáške, kde život tohto predstaviteľa vojenskej duchovnej služby v pohnutých časoch bojov za sebaurčenie národov habsburskej ríše živo predstavil pred oči poslucháčov.

Prednáška bola určená vojenským, policajným duchovným a väzenským pastorom, avšak z tejto spomienky na prvého vojenského superintendenta si odniesli hlboké duchovné poučenie do svojich konkrétnych životných situácii aj všetci ostatní účastníci spomienkového zhromaždenia.