EKUMÉNA VO SVETE 7 - 2011

Odvysielané na stanici Rádio Slovensko 16.02.2011 o 19.20 hod.
Z OBSAHU:

Sto rokov protestantizmu na Filipínach

Boj za práva náboženských menšín v Pakistane

Výbor členských cirkví Svetového luteránskeho zväzu v Českej Republike

Nepokoje v Indonézii

Púť dôvery v Chile

Zástupcovia kresťanských cirkví Európy v Srbsku

Pozvánka k modlitbám

Rozhovor s Mgr. Marcelou Kmeťovou o ekumenickom projekte Podunajská vlna mieru



–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

Sto rokov protestantizmu na Filipínach
Baguio City, Filipíny, 11. február 2011, ENI
Protestantská cirkev na Filipínach oslavuje 100 rokov svojho pôsobenia. Toto obdobie kresťania označujú ako „storočie Božej vernosti a lásky.“ História cirkvi siaha do obdobia americkej kolonizácii. Prvé bohoslužby sa tu konali 11. februára 1911. Farár Spojenej Kristovej cirkvi na Filipínach, ktorá zjednocuje anglikánov, metodistov, evanjelikov a Armádu spásy, Marino Inong, v tejto súvislosti povedal: „Protestantizmus nám pomohol uplatniť naše právo na náboženstvo, dal ľuďom Božie slovo a povzbudil k jeho čítaniu a štúdiu.“ Farár Inong pozitívne hodnotí aj vzájomnú spoluprácu protestantov a katolíkov v uplynulých desaťročiach a dodáva: „Keď oslavujeme Božiu vernosť a lásku, sme veľmi šťastní, že sme boli svedkami aj zárodku skutočného kresťanského dialógu a jednoty.“

Boj za práva náboženských menšín v Pakistane
Pakistan, 11. február 2011, RV
„Môj primárny záväzok je slúžiť ľuďom. Boj za kresťanské a utláčané komunity bude teda pokračovať“, povedal Shahbaz Bhatti, pakistanský minister pre záležitosti menšín. Potvrdil tak ochotu obhajovať práva najslabších a to i napriek tomu, že dôjde k zrušeniu jeho ministerstva, ako nedávno avizoval pakistanský prezident Asif Ali Zardari a predseda vlády Yousaf Raza Gilani. Aktívny politik bojuje za zrušenie nehumánnych a diskriminačných zákonov v Pakistane od roku 2008, kedy bolo ministerstvo vytvorené. Medzi niektoré jeho úspechy patrí: 5% pracovných miest vo verejných úradoch vyhradených pre menšiny alebo opätovné otvorenie misijných škôl.

Výbor členských cirkví Svetového luteránskeho zväzu v Českej Republike
Olomouc, 3. február 2011, ECAV
Českobratská cirkev evanjelická v Olomouci hostila začiatkom februára Výbor členských cirkví Svetového luteránskeho zväzu. Na rokovaní sa stretli členovia výboru Adam Cieślar, Gerhard Frey-Reininghaus, Daniela Hamrová, Jana Rumlová, Marek Říčan a Daniel Ženatý. Riešili organizačné otázky v súvislosti s prípravou stretnutia cirkevných predstaviteľov evanjelických cirkví v Európe, ktoré bude v máji, ako aj zasadnutie pracovnej skupiny Gustav-Adolf-Werk a Evanjelických diasporálnych diel v Európe a Brazílii. Stretnutia sa zúčastnil aj predseda Ekumenickej rady cirkví Miloš Klátik. Prítomným členom výboru predstavil ekumenické aktivity na Slovensku a aktivity Evanjelickej cirkvi v rámci osláv 500. výročia Lutherovej reformácie.

Nepokoje v Indonézii
Indonézia, 10. februára 2011, ENI
Tisícky moslimov v Indonézii zaútočili na tri kresťanské kostoly, cirkevný sirotinec a zdravotné stredisko. Násilnosti boli ukončené až zásahom polície. Vzbura vypukla v Temanggungu na ostrove Jáva priamo pred radnicou. Dav moslimov sa rozzúril hneď po vynesení rozsudku nad kresťanom Richmondom Bawenganom, obvineným z rúhania a obracania ľudí na zakázanú vieru. Bawengan bol zatknutý v októbri 2010, pretože počas návštevy Temanggungu rozdával misionársku tlač. Údajný „rúhač“ bol odsúdený na päť rokov väzenia, avšak dav žiadal trest smrti. Cirkevní predstavitelia v tejto súvislosti apelujú na kresťanov, aby neodpovedali útokom a pomstou, ale odpúšťali a modlili sa za pokoj.

Púť dôvery v Chile
Chile, 10. február 2011, TAIZÉ
8.000 mladých ľudí z krajín južnej Afriky, severnej Ameriky a Európy sa zúčastnilo púte organizovanej spoločenstvom Taizé v Santiagu, Chile. Počas stretnutia sa veriaci pri jednotlivých zastaveniach zamýšľali nad odkazom Kristových slov. Do svojich domovov odchádzali s otázkou na každý deň: ako môžem žiť v Kristovi svoj život? Na konci februára sa do oblasti Santiago vrátia dvaja bratia z Taizé. Budú tam viesť modlitby, pomáhať chudobným a sprevádzať mladých návštevníkoch v hľadaní odpovedí na životné otázky a významu kresťanskej dôvery.

Zástupcovia kresťanských cirkví Európy v Srbsku
Belehrad, 14. február 2011, SIR
Prínos kresťanov k budovaniu národnej identity a európskej integrácii bude hlavnou témou výročného stretnutia spoločného výboru Konferencie európskych cirkví a Rady európskych biskupských konferencií. Stretnutie bude v hlavnom meste Srbska v dňoch 17. – 20. februára Účastníci sa zamerajú na problematiku náboženskej slobody, ekumenizmu, ekonomickej krízy, pokoja, prítomnosti Rómov v krajinách Európy, či na vzťahy medzi kresťanmi a moslimami v Európe.

Pozvánka k modlitbám
ŽENEVA, 13. február 2011, WCC
V týždni od 13. – 19. februára t.r. sa modlime za krajiny: Taliansko, Malta, Portugalsko a Španielsko. Ďakujme za svedectvá kresťanov a ich misijnú činnosť, za púte, ktoré prehlbujú vieru nielen u mladých ľudí a za umelcov vyjadrujúcich vieru v umení. Prosme za ukončenie konfliktov, korupcie a kriminality v Španielsku a za mladých ľudí v menovaných krajinách, aby nachádzali v Kristovi nádej a skutočný život viery. Pozýva k modlitbám Svetová rada cirkví.

ROZHOVOR: DONAUFRIEDENSWELLE - PODUNAJSKÁ VLNA MIERU
Protestantské cirkvi v Európe sa zapojili do spoločného ekumenického projektu s názvom Podunajská vlna mieru. Obsah, ciele a odkaz projektu nám priblíži Marcela Kmeťová, tajomníčka pre zahraničie na biskupskom úrade Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku. Rozhovor pripravila Miroslava Franková.
Priblížte naším poslucháčom projekt Podunajská vlna mieru?
Svetová rada cirkví vyhlásila na obdobie 2001-2010 tzv. „Desaťročie proti násiliu“ a na základe tejto dekády vznikli rôzne akcie a projekty. Súčasťou tejto dekády je aj medzinárodný projekt DonauFriedensWelle, čo v preklade znamená Podunajská vlna mieru. Nesie pod biblickým textom „Nech sa právo valí ako vody“ (Ámos 5,24). Pripravili a uskutočňujú ho evanjelické cirkvi v krajinách, ktoré ležia na rieke Dunaj od prameňa až po jej ústie do Čierneho mora.
Prečo práve rieka Dunaj?
Rieky boli v minulosti často vstupnou bránou pre vojny a konflikty. Cieľom tohto projektu je obrátiť túto logiku a použiť druhú najväčšiu rieku Európy ako symbol zmierenia a pokoja a vyslať „do sveta“ výzvu k pokoju a mieru. Zmyslom a cieľom tohto projektu je okrem iného aj pohľad späť na túto dekádu, vyhliadky do budúcnosti: zachovať bilanciu a oceniť význam aktivít k prekonaniu násilia za posledných 10 rokov, uviesť nové nápady pre ďalšiu prácu, nakoľko človek, keď pracuje v spoločenstve môže dokázať viac, ako keď pracuje sám. V rozvíjajúcej sa Európe nám má ísť viac ako kedykoľvek predtým o to, aby sme objavili spoločné znaky v našich krajinách, cirkvách a osobných problémoch, a tak postupne prekonali to, čo nás delí. Rieka Dunaj, ktorá geograficky spája našich päť krajín a ich cirkvi, prúdiaca voda – to všetko je výrazom pohybujúcich sa a rozvíjajúcich sa energií, ktoré vyjadrujú vedomú spolupatričnosť ľudí, národov a kresťanských zborov. To má ukázať aj spoločné zhromaždenie v júli tohto roku v Ulme, aby kresťania pozdĺž rieky Dunaj vytvárali aj v budúcnosti spravodlivú a mierovú spoluprácu.
Aké podujatia sú súčasťou projektu a aký je ich charakter?
„Podunajská vlna mieru“ sa začala centrálnym otvorením v Ulme začiatkom septembra 2010 a vyvrcholí slávnosťou na začiatku júla 2011. V období medzi začiatkom a záverečnou slávnosťou usporiadajú cirkvi tzv. „liturgickú plavbu po Dunaji“, ktorá navzájom pospája jednotlivé krajiny. Na „Podunajskej vlne mieru“ by sa malo podieľať čo najväčšie množstvo zborov – nielen tie, ktoré ležia na Dunaji. Bohoslužobná liturgia vytvorená pre túto príležitosť – jej návrh sa nachádza v brožúre, ktorá čoskoro vyjde aj v slovenčine, pozýva všetkých k spoločnej oslave. Osobne som sa zúčastnila na centrálnom zhromaždení v Bavorsku, kde súčasťou boli aj workshopy na rôzne témy v oblasti násilia, napr.: násilie v rodinách, násilie na ženách, sexuálne zneužitie dievčat a chlapcov.
Kto sa do projektu zapojil?
Do projektu sa zapojili evanjelické cirkvi pozdĺž Dunaja: Evanjelická krajinská cirkev vo Württembersku, Evanjelicko-luteránska cirkev v Bavorsku, Evanjelická cirkev augsburského vyznania v Rakúsku, na Slovensku, v Maďarsku a v Rumunsku.
Ste členka prípravného výboru. Akým spôsobom sa Slovensko zapojilo do tohto projektu?
Na Slovensku chceme tomuto podujatiu dať ekumenický charakter a pozývame k spoločným modlitbám veriacich bez rozdielu náboženského vyznania. Pozvanie prijali aj zástupcovia z katolíckej cirkvi nielen zo Slovenska ale aj z Maďarska. Na Slovensku bude „Podunajská vlna mieru“ organizovaná najmä v spolupráci s cirkevnými zbormi, ktoré ležia na Dunaji. Podieľať sa však budú i cirkevné zbory, ktoré neležia priamo na tejto rieke. Zdôrazňujeme, že mier v ľudských vzťahoch, medzi ľuďmi a národmi, vychádza z pokoja, ktorý nám môže darovať iba Ježiš Kristus silou Ducha Svätého (J 14, 27). V tomto pokoji, ktorý je ovocím Ducha (G 5, 22), chceme žiť, rozhodovať sa a konať. Na Slovensko sa Podunajská vlna mieru dostane v marci tohto roku. Centrálne služby Božie budú 20. marca 2011 o 10:00 hod v Evanjelickom a. v. kostole v Komárne, na ktoré chcem poslucháčov touto cestou srdečne pozvať.
Ďakujem za rozhovor.

–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

Z agentúr: ENI, ECAV, RV, SIR, TAIZE, WCC vybrala Miroslava Franková
Ekumenická rada cirkví v Slovenskej republike - www.ekumena.sk
Email: ekumena.vosvete@gmail.com
Tel: 02 5443 3238, fax: 02 5443 3235