EKUMÉNA VO SVETE 46-2011

Odvysielané na stanici Rádio Slovensko 16. NOVEMBRA 2011
Z obsahu:
- Kampaň boja proti AIDS v Indonézii
- Zomrel ekumenický patriarcha a metropolita Damaskinos
- Egypt v predvolebnom období
- Pracovné stretnutie ekumenickej skupiny na Malte
- Nová prezidentka Národnej rady cirkví v USA
- O medzinárodných stretnutiach na pražskej teologickej fakulte


Kampaň boja proti AIDS v Indonézii
SUKAMAKMUR, Indonézia/ŽENEVA, 8. november 2011 (LWI)
Národná rada Svetového luteránskeho zväzu v Indonézii organizovala konferenciu s názvom: Prijať život: Naša spoločná zodpovednosť. Od 6. do 10. novembra sa tak stretlo na Sukamakmure 30 mladých delegátov z 12 cirkví v Indonézii, aby hľadali nové spôsoby zapojenia mladých do kampane boja proti AIDS. Cieľom stretnutia bolo zároveň vytvoriť platformu pre tamojšie cirkví, aby pristúpili k problému AIDS s väčšou vážnosťou. Počet ľudí nakazených vírusom HIV sa totiž každým rokom zvyšuje. Podľa štatistík sa v roku 2014 môže počet chorých vyšplhať na pol milióna, ak sa v krajine neurobí potrebná prevencia medzi najviac ohrozenou skupinou ľudí vo veku 15 – 49 rokov. K prítomným prehovoril aj biskup Indonézskej kresťanskej cirkvi, ktorí povzbudil mladých kresťanov k väčšej aktivite a na záver dodal: „Rovnako, ako tí, ktorí niesli na nosidlách chorého muža k Ježišovi a prebúrali až strechu domu, tak aj vy zničte strechu predsudkov a povzbudzujte všetkých chorých.“

Zomrel ekumenický patriarcha a metropolita Damaskinos
Ženeva, 10. november 2011 (WCC)
5. novembra zomrel v Ženeve vo veku 75 rokov ekumenický patriarcha a metropolita Damaskinos. Damaskinos bol svetovo uznávaný pravoslávny teológ, významný profesor, autor viacerých publikácií, vážený cirkevný predstaviteľ a ekumenik. Generálny tajomník Svetovej rady cirkví Olav Fykse Tveit v kondolenčnom liste adresovanom pravoslávnemu švajčiarskemu metropolitovi Jeremiášovi vzdal hold tomuto teológovi za jeho dielo. Vyjadril vďačnosť za jeho príspevok v oblastiach medzináboženských rozhovorov a ekumenizmu. List ukončil želaním, aby jeho dielo inšpirovalo ďalších kresťanov k vytváraniu jednoty medzi cirkvami.

Egypt v predvolebnom období
Egypt, 11. novembra (RV, TKKBS)
Egypt sa pripravuje na parlamentné voľby, ktoré sú naplánované na 28. novembra t.r. Tamojší veriaci si uvedomujú ich význam a dôležitosť aj pre budúcnosť kresťanov v krajine. Preto sa do volebnej kampane zapojila aj Koptská cirkev. Najvyšší predstaviteľ koptských ortodoxných kresťanov v Egypte Shenuda III. vyzval všetkých veriacich v účasti na voľbách s povzbudením, aby nemali strach voliť moslimských umiernených kandidátov. Tí prejavili záujem pomáhať a spolupracovať s egyptskými kresťanmi. Vo svojom vyjadrení Shenuda hovorí: „vaša účasť na voľbách zabezpečí rovnováhu medzi umiernenosťou a extrémizmom“. Kresťania po celej krajine vytvárajú občianske výbory, ktorých cieľom je napomáhať kresťanom v aktívnom politickom živote, pretože minulosť ukázala, že kresťania sú pasívni a nezohrávali úlohu v politike.

Pracovné stretnutie ekumenickej skupiny na Malte
Malta, 7. november 2011 (WCC)
Predstavitelia Svetovej rady cirkví a Rímsko-katolíckej cirkvi sa v dňoch 31. októbra – 5. novembra stretli na Malte. Išlo o poslednú konzultáciu Spoločnej pracovnej skupiny pred výročným 10. zhromaždením Svetovej rady cirkví, ktoré je naplánované v Kórei na október 2013. Skupina pracuje na správe o vzťahu Rímsko-katolíckej cirkvi a Svetovej rady cirkví od svojho posledného stretnutia vo februári 2006. Spoločná pracovná skupina vznikla v roku 1965 iniciatívou Vatikánu a Hlavnej rady svetového spoločenstva kresťanov. Je to oficiálne fórum, ktoré hodnotí a podporuje ekumenickú spoluprácu. Hlavnými témami diskusií v súčasnosti je duchovný život, zdieľanie hodnôt v ekumenickom dialógu, svetová ekonomika, mládež a migrácia. Podľa slov organizátorov „členovia skupiny svedčili o duchu ekumenickej otvorenosti a spolupráce a to na prevažne katolíckom ostrove.“

Nová prezidentka Národnej rady cirkví v USA
Chicago, 9. november 2011(www.ncccusa.org)
Národná rada cirkví v USA má nového, v poradí už 26. prezidenta. Po prvý krát v histórii tejto organizácie túto pozíciu prebrala žena Kathryn Lohre z Evanjelickej luteránskej cirkvi v Amerike. V minulosti pôsobila na biskupskom úrade ako riaditeľka Ekumenických a medzináboženských vzťahov. Do úradu prezidenta rady cirkví bola uvedená 9. novembra t.r. v Chicagu. Lohre je prvá evanjelička a vo veku 34 rokov druhá najmladšia prezidentka rady. Vo svojej úvodnej reči zdôraznila dôležitú úlohu žien v boji za mier a spravodlivosť na príklade tohtoročných laureátiek Nobelovej ceny za mier. Vyjadrila aj túžbu intenzívnejšej spolupráce jednotlivých cirkví na celosvetovej úrovni. Národná rada cirkví v USA bola založená v roku 1950. Zoskupuje vyše 45 miliónov kresťanov a to prevažne protestantov, anglikánov, pravoslávnych a evanjelikálov.

ROZHOVOR
Medzinárodné ekumenické stretnutia v Prahe
Praha sa začiatkom novembra stala miestom stretnutí viacerých teológov a osobností verejného života. Bližšie o týchto podujatiach hovorí absolventka Evanjelickej bohosloveckej fakulty Univerzity Komenského Jana Pálková.

3. – 6. novembra som bola v Prahe na Evanjelickej teologickej fakulte Karlovej Univerzity, kde sa uskutočnili dve stretnutia, ktoré spolu tematicky súviseli. Išlo o medzinárodnú konferenciu, s názvom: Protestantizmus v 20tom storočí medzi Vierou, Snami a Mocou.
Táto konferencia sa konala v rámci bádateľského projektu o Jozefovi Lukl Hromádkovi a českom protestantizme v rokoch 1945 – 1989. Zúčastnili sa jej také osobnosti ako, nemecký evanjelický teológ a bývalý Generálny tajomník Svetovej rady cirkví Konrád Reiser, americký teológ Christoph Schmauch, ktorý reprezentoval známe ekumenické hnutie – Kresťanskú mierovú konferenciu v OSN, Pavel Filipi – profesor praktickej a ekumenickej teológie v Prahe, Jakub Trojan – emeritný profesor teologickej etiky, jeden z prvých signatárov Charty 77, Laurens Hogebrink – holandský teológ a mierový aktivista, ktorý je autorom a nesie zodpovednosť za tzv. Modrú a Zelenú knihu – obe knihy zohrali svoju úlohu v holandskej reformovanej cirkvi pri utváraní názoru v otázke jadrových zbraní. Medzi prednášajúcimi boli aj cirkevní historici Klaus Fitschen z Nemecka a Juha Merilainen z Fínska.
Spomeniem ešte Petra Moréeho, holandského teológa, žijúceho a pôsobiaceho v Prahe, ktorý sa špecializuje na vzťah náboženstva a nacionalizmu a na vzťah náboženstva k totalitnému režimu. A týmto menom sa dostávam k druhému stretnutiu a to stretnutiu Spolku priateľov ETF Karlovej univerzity, ktorého predsedom je práve Peter Morée.
Tento spolok bol založený v r. 1999 z podnetu Adelheid Reininghausovej, teologičky a germanistky. Ľudia v spolku majú jednu spoločnú vlastnosť a to ústretový vzťah k ETF Karlovej univerzity. Hlavným cieľom spolku je udržiavanie kontaktov medzi bývalými študentmi a vzájomné predávanie si skúseností a informácii. Takýmto spôsobom sa budujú vzťahy s ďalšími fakultami a cirkvami v Českej republike a zahraničí. Deje sa tak každý rok na víkendovom stretnutí, počas ktorého sa diskutuje o vopred zvolenej téme. V minulosti to boli: homosexualita, význam rôznych konfesií pre cirkev a spoločnosť, kresťania a boje za mier, význam teologického vzdelania v profesnom živote, komunikácia, Biblia v rukách ľudí, a podobne.
Témou tohtoročného stretnutia Spolku bola: Teológia v politickom kontexte. Prednášajúcimi boli, už vopred spomenutý prof. Trojan, potom Michal Havran - novinár, publicista, teológ, Jan-Bart Alblas študent teológie v Utrechte, Alexander Kraus- (CDU) politológ, teológ, poslanec za –kresťanskú demokratickú úniu v Nemecku a Pavel Svoboda – poradca ministra zahraničných veci v Českej republike. Diskutovali sme, o tom ako sa teológia, štúdium, prax vzťahujú k spoločnosti, spoločenskému životu. Je teológia potrebná pre politickú reflexiu a naopak je potrebná politika pre teologické uvažovanie?
Na týchto dvoch stretnutiach som si intenzívne uvedomovala dôležitosť zapojenia kresťanov, laikov aj teológov do politického života. Pretože svojou účasťou vnášame do spoločnosti kresťanské hodnoty, ako je zodpovednosť, pravda, spravodlivosť, odpustenie a podobne. A to predpokladá vzájomnú spoluprácu kresťanských cirkví napriek teologickým odlišnostiam a zároveň aj toleranciu voči iným náboženstvám.

Z agentúr a internetových zdrojov RV, TKKBS LWI, WCC a www.ncccusa.org vybrala Miroslava Franková.
Ekumenická rada cirkví v Slovenskej republike
www.ekumena.sk
E-mail: ekumena.vosvete@gmail.com
Tel. 02/544 33 238,
Fax 02/544 33 235