EKUMÉNA VO SVETE 45-2011

Odvysielané na stanici Rádio Slovensko 9. NOVEMBRA 2011
Z obsahu:
- Sudánske cirkvi zjednotené aj po rozdelení krajiny
- Mladí kresťania na stretnutí v Libanone
- Predstavenie knihy Ozvena mieru
- Medzináboženské stretnutie v Indonézii
- Biblické zamyslenia o Zdraví a uzdravovaní
- Prísnejší zákon o interrupcií v Rusku

Sudánske cirkvi zjednotené aj po rozdelení krajiny
Nairobi, Keňa, 3. november 2011 (ENInews)
Cirkvi v Sudáne sa rozhodli ostať zjednotené aj napriek politickému rozdeleniu krajiny. Dôvodom je podpora a pomoc kresťanom v oblastiach, kde žijú prevažne moslimovia. Vyhlásil to vo štvrtok, 3. novembra poradca Sudánskeho ekumenického fóra John Ashworth. Súčasne dodal, že táto jednota je o solidarite ale predovšetkým o svedectve evanjelia. Po vyhlásení nezávislosti Južného Sudánu v júli 2011 sa situácia kresťanov na severe zhoršila natoľko, že mnohí kresťania boli prepustení z práce alebo prinútení opustiť svoje domovy. Utečencov prichyľujú cirkví na juhu. V meste Khartoum pravidelne organizujú modlitby a poskytujú bývanie, jedlo a oblečenie.

Mladí kresťania na stretnutí v Libanone
Libanon/Ženeva, 4. november 2011 (WCC)
Mladí ľudia zo Svetovej rady cirkví sa stretli v Libanone, kde diskutovali o dôsledkoch „Arabskej jari“ a zapojení kresťanov v meniacom sa náboženskom prostredí na Blízkom východe. Stretnutie hostila Svetová študentská kresťanská federácia Blízkeho východu v dňoch 24. – 31. októbra 2011 v kláštore Cirkvi Maronitov v Libanone. Tajomníčka tejto študentskej federácie Elsy Wakilová o stretnutí povedala: „súčasnosť nám ukazuje, že je nevyhnutné vytvárať priestor pre spoločné nažívanie moslimov, židov a kresťanov v oblasti, kde sa mier ťažko vytvára a kde je náboženstvo dôvodom násilia a kriminality. Chceme využiť nadšenie a potenciál, s ktorými prichádzajú do cirkví mladí ľudia a pomôcť zlepšiť medzináboženské vzťahy. Stretnutie v Libanone je príležitosťou ako začať niečo celkom konkrétne.“ Komisiu 18 mladých kresťanov ustanovila Svetová rada cirkví v roku 2006, aby dala priestor mladým ľuďom uplatniť ich predstavu ekumenického hnutia.

Predstavenie knihy Ozvena mieru
Ženeva, 1. novembra 2011 (WCC)
Na stretnutí mladých ekumenikov Svetovej rade cirkví v Libanone predstavili aj novú knihu s názvom Ozvena mieru. Jej obsahom sú eseje kresťanov na témy: mier, ekonomická kríza, spravodlivosť, násilie, ako aj praktické odpovede na otázky diskriminácie, rodových rozdielov a nepokojov vo svete. Editor Nikos Kosmidis povedal o publikácii: „kniha obsahuje príbehy, ktoré odrážajú realitu miliónov ľudí na celom svete. Mnohé z týchto príbehov sa priamo dotýkajú mladých ľudí.“ Inšpiráciou k jednotlivým témam bolo mierové zhromaždenie Svetovej rady cirkví v máji t.r. na Jamajke. Publikácia chce byť pomocou pre vedúcich diskusných skupiniek dorastu a mládeže. Komisia mladých už teraz plánuje druhé vydanie knihy, ktoré by malo byť zostavené z esejí inšpirovaných názormi mladých čitateľov.

Medzináboženské stretnutie v Indonézii
Indonézia, 28. októbra 2011 (RV)
Po vzore významného medzináboženského stretnutia v Assisi sa podobné podujatia pripravujú aj v oblasti Indonézie. Cieľom takýchto stretnutí je šíriť posolstvo pokoja a spolužitia medzi jednotlivými náboženskými skupinami vrátane budhistov a hinduistov. Jeden z organizátorov podujatia povedal: „V Indonézii je dialóg veľmi dôležitý. Je neoddeliteľnou súčasťou každodenného života. Našim cieľom je podporiť dialóg na troch úrovniach: medzi jednotlivými náboženstvami, kultúrami a v spoločnosti. (...) Kľúčovými slovami sú preto v tomto kontexte inkulturácia, bratstvo a pokrok.

Biblické zamyslenia o Zdraví a uzdravovaní
Ženeva, 1. november 2011 (WCC)
Svetová rada cirkví predstavila prvú sériu biblických zamyslení v rámci projektu Zdravie a uzdravenie. Témou týchto reflexií je Rodová rovnosť a sexualita. Takýmto spôsobom chce svetové spoločenstvo cirkví pozvať kresťanské zbory a jednotlivcov k hlbšiemu pochopeniu Božieho posolstva a evanjelia. Projektový manažér Manih Kurian povedal: November je obdobie pred adventom, kedy sa pripravujeme na príchod nášho Spasiteľa do tohto sveta, ktorý prináša (...) uzdravenie a zmenu. Cieľom projektu Zdravie a uzdravenie je pomáhať kresťanom riešiť problémy v ich rodinách a spoločenstvách prostredníctvom biblických príbehov a svedectiev ľudí.

Prísnejší zákon o interrupcií v Rusku
4. november 2011, www.prolife.cz
Ruský parlament prijal zákon, ktorý zakazuje potraty po 12. týždni tehotenstva. Zároveň zavádza čakaciu dobu 2 - 7 dní medzi rozhodnutím ženy podstúpiť interrupciu a samotným zákrokom. Výnimkou je ťažká ekonomická situácia ženy, kedy je potrat povolený do 22. týždňa tehotenstva. Týmto zákonom chcú poslanci zastaviť úbytok obyvateľstva v Rusku. Parlament však zamietol návrh Pravoslávnej cirkvi na súhlas manžela a rodičov maloletých žien s interrupciou. Rusko legalizovalo potraty už v roku 1920 a patrí medzi prvé krajiny, kde bolo povolené umelé prerušenie tehotenstva.

Z agentúr a internetových zdrojov ENInews, RV, WCC a www.prolife.cz vybrala Miroslava Franková.

Ekumenická rada cirkví v Slovenskej republike
www.ekumena.sk
E-mail: ekumena.vosvete@gmail.com