EKUMÉNA VO SVETE 43-2011

Odvysielané na stanici Rádio Slovensko 26. OKTÓBRA 2011
Z obsahu:

- Konzultácie Svetovej rady cirkví o identite kresťanov medzi hinduistami
- Kresťania v Líbyi
- Valné zhromaždenie Európskej evanjelikálnej aliancie v Nemecku
- Budhistický mních medzi kresťanmi
- Ekumenická bohoslužba Pokoj a hudba spája všetkých
- REFORMÁCIA: Zamyslenie Mgr. Michaely Pogányovej

Konzultácie Svetovej rady cirkví o identite kresťanov medzi hinduistami
Bossey, 18. október 2011 (WCC)
Svetová rada cirkví organizovala v dňoch 12. – 15. októbra konzultácie o kresťanskej identite vo vzťahu k Hinduizmu. V Ekumenickom inštitúte v Bossey, vo Švajčiarsku sa stretlo 30 predstaviteľov cirkví z Indie, Nepálu, Bangladéša, Srí Lanky, Indonézie a Malajzie, aby hodnotili situáciou kresťanov v prevažne hinduistických krajinách a diskutovať o živote a spolupráci týchto dvoch náboženských skupín. Generálny tajomník Olav Fykse Tveit na stretnutí povzbudil cirkvi, aby: „kreatívne reagovali na náboženskú pluralitu, podporovali harmonické vzťahy medzi tradíciami a pravidelne hodnotili význam náboženskej plurality pre kresťanskú teológiu, prax a vlastnú identitu.“ Svetová rada cirkví takto napĺňa svoje ciele podporovať medzináboženské projekty a vzájomnú toleranciu spoločenstiev iných vierovyznaní prostredníctvom spoločných rozhovorov.
Foto: Účastníci konzultácií © WCC

Kresťania v Líbyi
Tripolis, 21. október 2011 (IDEA)
Po smrti líbyjského diktátora Muammara Kaddáfího povstalci v krajine oslavujú začiatok nových dejín. Tamojšie kresťanské menšiny sú však v neistote. Ako potvrdil Kamal Sido zo Spoločnosti pre ohrozené národy v Göttingene, v Líbyi preberú moc moslimovia. Už v polovici septembra totiž oznámil predseda dočasnej vlády Mustafa Abdul Jalil legislatívu budúceho štátu založenú na islamskom zákone šaría. V ňom sa okrem iného uvádza aj trest smrti za odpadlíctvo od islamskej viery. Ohrození by tak boli kresťanskí konvertiti, ktorí prestúpili z Islamu. Podľa oficiálnych informácii žije v Líbyi 80 000 kresťanov. Podľa neoficiálnych zdrojov je ich až vyše 170 tisíc. Mnohí utiekli v čase najväčších nepokojov do zahraničia. V čase politických zmien v Líbyi prosia tamojší kresťania k modlitbám za slobodu vyznania v novom systéme a pokoj medzi náboženskými skupinami.

Valné zhromaždenie Európskej evanjelikálnej aliancie v Nemecku
„Miluj Boha v sekulárnej dobe“ Tieto slová boli mottom valného zhromaždenia Európskej evanjelikálnej aliancie v Bad Liebenzelle, Nemecku. Stretnutie bolo v dňoch 17. – 21. októbra 2011 a zúčastnilo sa ho 140 predstaviteľov z 30 krajín. Generálny tajomník aliancie Niek Tramper z Holandska povzbudil prítomných, aby vydávali živé svedectvo o milostivom Bohu v ich spoločenstvách a dodal: „Hoci je v Európe finančná, morálna a duchovná kríza, je tu nádej. Ako sa ukázalo v minulosti, kríza vždy vedie k obnove a duchovnému prebudeniu.“ Valného zhromaždenia sa zúčastnili aj štyria predstavitelia evanjelikálnych cirkví z Kazachstanu, Tadžikistanu, Kirgizka a Turkménska, kde je náboženská sloboda kresťanov obmedzená. Títo kresťania informovali o situácii v ich krajine ale aj o požehnaní, ktoré prežívajú napriek často zložitej situácie.

Budhistický mních medzi kresťanmi
Taizé, 17. október 2011, TAIZEinfo
Významný kórejský budhistický mních Jaseung navštívil ekumenické spoločenstvo Taizé v rámci svojej návštevy Francúzska. Mních prišiel do krajiny, aby sa stretol s predstaviteľmi kresťanstva a nadviazal kultúrnu, akademickú a medzináboženskú spoluprácu s ekumenickými organizáciami. Hlavného predstaviteľa najväčšieho budhistického rádu v Kórei sprevádzalo 10 mníchov. Zúčastnili sa poludňajšej modlitby v Taizé a rozprávali sa s tamojšími bratmi o rôznych aktuálnych témach. Jaseung sa spolu s bratom Alojzom zamýšľal aj nad bohatstvom mníšskeho života a otázkou prečo mníšsky život umožňuje zblíženie mužov napriek ich odlišnej viere? V spoločných rozhovoroch súčasne plánovali spoluprácu do budúcnosti.

Ekumenická bohoslužba Pokoj a hudba spája všetkých
Praha, 24. októbra 2011 (www.ekumenickarada.cz)
V nedeľu 23. októbra bola v kostole sv. Bartolomeja v českom meste Rumburk ekumenická bohoslužba s názvom Pokoj a hudba spája všetkých. Bohoslužbu obohatil koncert rómskej tradičnej hudby. Organizovala ju komunita Sant´ Egidio s cieľom napomáhať pokojným vzťahom medzi Rómami a ostatnými obyvateľmi mesta. Kristína Koldinská za organizátorov povedala: „Chceme predstaviť alternatívu k sporom a nepokojom (...) a ňou je kresťanské posolstvo mieru a pokoja.“ K prítomným veriacim sa prihovoril aj predseda Ekumenickej rady cirkví v Českej republike Joel Ruml. Kresťanská komunita Sant´ Egidio bola založená v roku 1968 v Ríme ako iniciatíva študentov. Jej prioritou je vernosť evanjeliu a pomoc chudobným. Bola ocenená medzinárodnými organizáciami a niekoľkokrát navrhnutá na Nobelovú cenu mieru.

Téma: Reformácia
Cirkví na celom svete si pripomínajú 31. októbra sviatok Reformácie. O odkaze sviatku do modernej doby sa zamýšľa doktorandka Evanjelickej bohosloveckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Mgr. Michaela Pogányová:
Sviatok reformácie slávime 31. októbra. V tento deň roku 1517 pribil Luther na dvere Wittenbergského kláštorného kostola 95 výpovedí proti učeniu cirkvi, konkrétne proti učeniu o odpustkoch. Neurobil nič výnimočné. Tieto severné dvere slúžili ako vývesná tabuľa na výzvy k diskusii o rôznych témach. Urobil to však v dobrom čase. Na omšu za zosnulých v nasledovný deň chodilo do chrámu najviac ľudí. Nejde však o ten čin, ktorý vykonal, ide o myšlienky, ktoré presadzoval a to nie len tými 95 tézami. Jeho učenie muselo dozrievať a názory sa formovali vplyvom mnohých ľudí, ktorí boli okolo neho, s ktorými vstupoval do rozhovorov, či konfrontácií. Reformácia to nie je len Martin Luther. To ja Filip Melanchton a prvá protestantská dogmatika Loci communes, to sú Jonas, Bugenhagen, Regius, Agricola, Spalatin, Osiander, Andrä a ďalší. V neposlednom rade reformácia to sme aj my.
A prečo si pripomínať reformáciu ešte aj v dnešnej dobe?
Pretože „ecclesia semper reformanda“ – cirkev sa stále reformuje. Stále sa má rozvíjať, ísť vpred. Rozvíja sa skrze nás a s nami. Nato, aby sa človek stal kresťanom, aby rástol vo viere aby sa vo viere vzdelával, je potrebné neustále štúdium Písma. Písmo je živé, pretože Duch ktorý cez neho vanie a pôsobí, je živým Duchom. Na to aby Duch pôsobil a Písmo ostalo živým, musí byť niekto kto ho bude hovoriť a niekto, kto ho bude počúvať. Cirkev, ak sa chce stále reformovať, potrebuje, aby každý jeden jej člen počúval Písmo ale ho aj ďalej hovoril. Každý kresťan evanjelickej cirkvi je kňazom ktorý má to privilégium, ale aj povinnosť učiť sa Písmu a vyučovať Písmo. V prvom rade vo svojom okolí, v rodine, ktorá je prvá cirkvou, teda spoločenstvom svätých, veriacich v Krista, v práci, v škole a v spoločenstve ostatných bratov a sestier, medzi veriacimi aj neveriacimi. Tým najlepším spôsobom ako môžeme vyučovať, je náš vlastný príklad. Žime život, ktorý pramení z viery v Krista, ktorý pramení z toho nepredstaviteľného daru milosti, ktorého sa nám dostalo. Žime a učme sa navzájom v spoločenstve. Radujem sa z toho najužšieho spoločenstva, ktoré s Kristom a veriacimi môžeme mať pri odpustení hriechov a spoločnom pristupovaní k Večeri Pánovej.
Prečo si teda pripomíname reformáciu aj v tejto modernej dobe? Pretože to nie je len spomienka na dejiny a udalosti, ktoré sa stali pred takmer 500 rokmi. Je to rozpomenutie na to, čo pre cirkev, ľudí, pre mňa reformácia znamená - máme prístup k Biblii, máme možnosť počúvať a rozumieť Písmu, máme možnosť vzdelávať sa vo viere a vďaka demokracii máme možnosť ale aj povinnosť vyznávať Trojjediného Boha Otca, Syna, Ducha Svätého. Reformácie nie len bola ale aj je. Nech nám to tento sviatok pripomína.

(Autor: Mgr. Michaela Pogányová)

Z agentúr a internetových zdrojov EWA, IDEA, TAIZEinfo, WCC a www.ekumenickarada.cz vybrala Miroslava Franková.

Ekumenická rada cirkví v Slovenskej republike
www.ekumena.sk
E-mail: ekumena.vosvete@gmail.com
Tel. 02/544 33 238,
Fax 02/544 33 235