EKUMÉNA VO SVETE 39-2011

Z obsahu:
- Boj s náboženským extrémizmom v Európe
- Internetová ekumenická knižnica
- Svetový deň modlitieb za mier
- Nové výzvy pre dobrovoľníkov v Európe
- Olav Fykse Tveit v Arménskej republike
- Modlitby za Izrael

Boj s náboženským extrémizmom v Európe
Oslo, 19. september 2011 (EPNN)
Nórska cirkev organizovala uplynulý týždeň v Osle teologické sympózium, ktoré sa nieslo pod názvom: Boj s náboženským extrémizmom v Európe. Hlavnou prednášateľkou bola generálna biskupka Nórskej cirkvi Helga Byfuglienová. V prednáške sa zamýšľala nad pôvodom náboženského extrémizmu ako aj nad potrebou dialógu a poznávania okolitých náboženských skupín a kultúr. Je to ochrana pred fanatickým chápaním viery. Vo svojom príspevku povedala: „Úlohou a povinnosťou predstaviteľov kresťanských cirkví je viesť svoje spoločenstvá k šíreniu pokoja. Mali by zdôrazňovať to, aby sa viera nestala zbraňou namierenou voči iným ľuďom. Verím, že ak budeme bojovať vzájomnou toleranciou voči extrémizmu, prispejeme významnou mierou k pokojnejšej a bezpečnejšej Európe.“
(Foto: Church of Norway)

Internetová ekumenická knižnica
Ženeva, september 2011 (WCC)
Svetová rada cirkví v spolupráci so Svetovou digitálnou knižnicou teológie a ekumenizmu so sídlom v Ženeve spustila 23. septembra 2011 modernú internetovú knižnicu. Takýmto spôsobom chce sprístupniť teologické dokumenty a vedecké články všetkým. Iniciátori plánujú aj takýmto spôsobom prehĺbiť ekumenické zdieľania a rozhovory. Ako poznamenal generálny tajomník Svetovej rady cirkví Olav Fykse Tveit krátko pred spustením webovej stránky: „Nadišiel čas, aby sme pripravili kresťanstvo na 21. storočie.“ Digitálna knižnica obsahuje len v oblasti etiky 650 tisíc plne textových dokumentov. Niekoľko tisíc titulov sú aj v ďalších oblastiach teológie a humanitných vied. Bližšie informácie ako aj prístup k databáze dokumentov nájdete na oficiálnej stránke Svetovej rady cirkví.

Svetový deň modlitieb za mier
Kresťanské spoločenstvá z celého sveta sa 21. septembra zapojili do Svetového dňa modlitieb za mier. Svetová rada cirkví vyhlásila tento modlitebný deň na čas, keď Organizácia spojených národov slávi Svetový deň mieru. Viac ako 100 kresťanských spoločenstiev v 31 štátoch sveta organizovali modlitebné stretnutia za pokoj a mier. Ide tak o 5. ročník iniciatívy zvanej Na pokojnej zemi. Organizátori pochádzajú z rôznych denominácií a náboženských tradícií. Stretnutia v jednotlivých cirkevných zboroch sa zamerali na témy prekonávania nenávisti medzi veriacimi z rozličných náboženstiev, zbrane, vojny, nepokoje a šikanovanie. S dôverou sa veriaci modlili: „Nech Boží pokoj zavládne na celej zemi a v každom medziľudskom vzťahu.“

Olav Fykse Tveit v Arménskej republike
Ženeva, 26. september 2011 (WCC)
Generálny tajomník Svetovej rady cirkví Olav Fykse Tveit sa počas svojej oficiálnej návštevy Arménska zúčastnil osláv 20. výročia nezávislosti Arménskej republiky v meste Tsitsernakaberdu. Pri tejto príležitosti sa stretol s predstaviteľmi apoštolskej cirkvi a navštívil pamätník venovaný Arménskej genocíde. Pri pamätníku viedol modlitby a zasadil strom na pamiatku obetí genocídy, ktorá bola v krajine v roku 1915. Táto udalosť a jej následky zásadne ovplyvnili dejiny krajiny a život tamojších kresťanov. Tveit ocenil úlohu cirkví v tomto období a poďakoval arménskym kresťanom za ich aktívnu účasť v celosvetovom spoločenstve kresťanských cirkví. V rámci ekumenického modlitebného kruhu (http://www.oikoumene.org/en/resources/prayer-cycle.html) vyzval na záver svojej návštevy všetkých veriacich k modlitbám práve za Arménsko, Azerbajdžan a Gruzínsko.
(Foto: Armenian Apostolic Church)

Nové výzvy pre dobrovoľníkov v Európe
Brusel, September 2011 (EPNN)
Rok 2011 bol vyhlásený za Európsky rok dobrovoľníctva. Európska komisia v Bruseli prijala po prvý krát vo svojej histórii dokument zameraný na dobrovoľnícku prácu. Doteraz totiž nebol definovaný rámec dobrovoľníckych aktivít medzi krajinami EÚ. Komisia sa preto podujala do roku 2012 vytvoriť Európsky dobrovoľnícky zbor pre humanitárnu pomoc. Jeho kompetenciou bude zlepšiť činnosť dobrovoľníkov a vytvoriť lepšie možnosti pre spoluprácu jednotlivých organizácii na medzinárodnej úrovni. Eurokomisárka Viviane Redingová, ktorá je zodpovedná za spravodlivosť, základné ľudské práva a spoločnosť informovala, že v súčasnosti je v Európe približne 100 miliónov dobrovoľníkov, ktorí sa snažia svojou prácou vytvárať lepšiu spoločnosť v Európe. Je preto dôležité pomáhať tým, ktorí chcú venovať svoj voľný čas službe iným. Európska komisia k tomu urobila prvé kroky.

Modlitby za Izrael
Veriaci zo všetkých kresťanských cirkví a národov sveta sa už tradične stretnú v prvú októbrovú nedeľu, aby spoločne prosili za pokoj pre Jeruzalem. Takýmto spôsobom chcú oddeliť jednu nedeľu v roku na to, aby sa spoločne modlili za vyvolený Boží národ Izrael. Od svojho vzniku v roku 2002 je táto iniciatíva najväčším modlitebným hnutím zameraným na Izrael v dejinách cirkvi. Minulého roku sa do modlitieb zapojili cirkevné spoločenstvá v 175 krajinách, vrátane siedmych, prevažne moslimských štátov. Materiály k príprave stretnutí boli preložené do 23 jazykoch. Aj tento rok sa očakáva účasť miliónov veriacich po celom svete. Okrem modlitieb je tento čas príležitosťou pre mnohé kresťanské spoločenstvá zorganizovať ekumenické podujatia.

Z agentúr ENInews, EPNN a WCC vybrala Miroslava Franková.

Ekumenická rada cirkví v Slovenskej republike
www.ekumena.sk
E-mail: ekumena.vosvete@gmail.com