EKUMÉNA VO SVETE 38-2011

Odvysielané na stanici Rádio Slovensko 21. SEPTEMBRA 2011
Z obsahu:
- Spomienka japonských veriacich na zemetrasenie a tsunami
- Sústrastný list biskupovi Evanjelickej luteránskej cirkvi v Tanzánii po havárii trajektu
- Spoločná budúcnosť pre cirkvi v Európe
- „Mesiac Biblie“ v Argentíne
- Sýrski baptisti uprostred násilností
- Zvýšený záujem o medzináboženský dialóg v Jeruzaleme
- Pastor o novozaloženej ekumenickej cirkvi v Bulharsku


Spomienka japonských veriacich na zemetrasenie a tsunami
Tokio, 12. september 2011 (ENInews)
Veriaci v Japonsku si 11. septembra pripomenuli 6 mesiacov od ničivého zemetrasenia a tsunami. Na mnohých miestach v krajine si v modlitbách, pri duchovných piesňach a za zvuku zvonov spomínali na obete prírodnej katastrofy. V Tokiu organizovala Katolícka konferencia biskupov a Národná rada cirkví Japonska ekumenickú bohoslužbu. Kresťania z viacerých cirkví spoločne prosili za trpiacich a povzbudzovali sa nádejou, do ktorej povoláva Ježiš Kristus. Prezident Ekumenickej rady cirkví Isamu Koshiishi na bohoslužbe povedal: „Náš Pán vstal z mŕtvych a tak nám ukázal svetlo nádeje (..). So smútkom myslíme na tých, ktorí zahynuli počas tejto katastrofy. Modlime sa aj za tých, ktorí trpia v dôsledku tejto udalosti a snažia sa obnoviť to, čo bolo zničené.“ Podľa správ Japonského červeného kríža zahynulo v marci vyše 20 000 ľudí a ďalších približne 400 tisíc si muselo nájsť nový domov.

Sústrastný list biskupovi Evanjelickej luteránskej cirkvi v Tanzánii po havárii trajektu
ŽENEVA, 13. september 2011 (LWI)
10. septembra 2011 sa pri Zanzidare v Indickom oceáne potopil trajekt, ktorý smeroval na 40 kilometrov vzdialený ostrov Pemba. Podľa správ miestneho Červeného kríža prišlo o život vyše 200 ľudí, prevažne žien a detí. Príčiny nehody sú stále v štádiu vyšetrovania. Generálny tajomník Svetového luteránskeho zväzu Martin Junge zaslal sústrastný list biskupovi Evanjelickej luteránskej cirkvi v Tanzánii. V liste Junge napísal, že svetové spoločenstvo evanjelických cirkví myslí v modlitbách na rodiny a príbuzných obetí a povzbudil všetkých veriacich, aby stáli pevne vo viere aj v týchto, pre mnohých ťažkých dňoch: „Modlím sa, aby Boží Duch dal vám a celej cirkvi múdrosť, aby vaše slová a postoje hovorili o Božej večnej láske pre celé stvorenie a každého človeka.“

Spoločná budúcnosť pre cirkvi v Európe
Praha, 15. september 2011 (CEC)
Na pozvanie Cirkvi československej husitskej a Ekumenickej rady cirkví v Českej republike sa v dňoch 21. – 24. septembra 2011 stretne Ústredný výbor Konferencie európskych cirkví. Stretnutie sa koná v Prahe a jeho cieľom je "prijať rozhodnutia o budúcej spolupráci medzi cirkvami v Európe a zamýšľať sa nad spôsobmi, akými by cirkvi mali reagovať na výzvy súčasného sveta“. Ústredný výbor má 40 členov. Jeho zásadnou úlohou je prijímať rozhodnutia medzi výročnými zhromaždeniami konferencie, ktoré vytýčia smerovanie organizácie. Konferenciu európskych cirkví tvorí 120 cirkví pravoslávnej, protestantskej, anglikánskej a starokatolíckej tradície.

„Mesiac Biblie“ v Argentíne
Buenos Aires, 14. september 2011(WCC)
Pre cirkví v Argentíne je september mesiacom Biblie. Už niekoľko rokov veriaci v tomto čase premýšľajú nad významom Božieho slova pre veriaceho človeka a kresťanské spoločenstvo. V krajine sa organizujú rôzne ekumenické aktivity ako sú biblické hodiny, prednášky, pracovné dielne, stretnutia pre mladých a deti. Veriaci chcú tento rok spoločne vybudovať monument, ktorý bude venovaný svätému Písmu. Gerardo Oberman z Reformovanej cirkvi v Argentíne v tejto súvislosti povedal: „Biblia má byť čítaná denne. Tým, že venujeme jeden mesiac v roku Biblii, chceme poukázať na dôležitosť Božieho Slova, ktoré je základom našej viery.“ V dejinách sa s mesiacom september spája niekoľko historických faktov. Rímskokatolícka cirkev si v tento mesiac pripomína sv. Hieronýma, ktorý preložil Bibliu do latinčiny a v 16. storočí v Španielsku vyšiel prvý preklad Biblie.

Zvýšený záujem o medzináboženský dialóg v Jeruzaleme
Jeruzalem, 14. september 2011 (ENInews)
„Náboženskí lídri v Jeruzaleme sa chcú viac ako kedykoľvek predtým zapojiť do medzináboženského dialógu. Je pozitívne, že záujem o rozhovory sa zvyšuje a to aj napriek rastúcemu politickému napätiu v oblasti“ povedal Daniel Milo, riaditeľ Jeruzalemského centra pre Etiku pred otvorením 3. ročníka medzináboženského a etického sympózia 14. septembra 2011. Na tohtoročnom seminári sa zúčastnili 50 predstavitelia cirkví a náboženských spoločností. V malých skupinkách diskutovali o možnostiach bližšej spolupráce. Otázky a výzvy pre spoluprácu sa snažili zodpovedať počas panelovej diskusie aj arcibiskup Gréckej pravoslávnej cirkví, imám a rabín. Účastníci sa zhodli na tom, že predstavitelia jednotlivých náboženských skupín môžu pozitívne vplývať na veriacich a viesť ich k vzájomnému pochopeniu s inými náboženstvami.

Sýrski baptisti uprostred násilností
Washington, D.C 14. september 2011 (BWA)
Sýrski baptistickí kresťania sú znepokojení situáciou v krajine a v jej okolí. Od januára 2011 sú v tejto oblasti demonštrácie, ktoré sprevádzajú násilne zákroky vlády. Terajšie správy hovoria už o tisíckach mŕtvych povstalcov a civilistov. V Sýrii vládne napätie a strach. V strachu žijú aj deti, ktoré sú denne svedkami streľby. Baptistická cirkev v Sýrii aj napriek násilnostiam misijne pôsobí. Navštevuje rodiny, šíri evanjelium rozdávaním Biblie a poskytuje pomocné balíčky a lieky tým, ktorí to potrebujú. Baptistická svetová aliancia tlmočí prosbu sýrskych veriacich, ktorí prosia o modlitby za pokoj a ochranu ľudí v tejto krajine: „Modlite sa, aby životy veriacich boli aj naďalej živým svedectvom o pokoji, láske a milosti, ktoré máme v Ježišovi Kristovi.“

–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

Dr. Velislav Altanov zo Sofie rozpráva o novozaloženej ekumenickej cirkvi v Bulharsku:

V roku 2005 sme v Bulharsku zaregistrovali, ako jedinú v krajine a myslím aj vo svete, ekumenickú cirkev, s názvom Kresťanská ekumenická a apoštolská cirkev. Myslím, že vo svete je veľa ekumenických hnutí a organizácií ale nie cirkví. Našou myšlienkou bolo vytvoriť spoločenstvo s troma vetvami – pravoslávna, rímskokatolícka a protestantská, kde by boli títo spolu, ale pri tom si každý zachoval svoju vlastnú tradíciu. Takýmto spôsobom veriaci svedčia o tom, že dialóg medzi kresťanmi viacerých vierovyznaní je možný. Ich spojivom je služba Bohu. To je naším posolstvom. Som jeden zo zakladateľov tejto cirkvi a kňaz. Mám na starosti protestantskú reformovanú časť. Organizujem stretnutia kresťanov a kážem.

V Bulharsku platí jeden zákon, ktorý prišiel zo severu z Moskvy. Vláda v Rusku podporuje Pravoslávnu cirkev. Rovnaký model funguje aj v Bulharsku, kde ruskí politici podporujú oficiálnu Pravoslávnu cirkev. Pretože sme ekumenická cirkev, ktorú tvorí aj Grécka pravoslávna cirkev, štát nás nepodporí. Sme nezávislí. Sme len na začiatku a nevyvinuli sme ešte žiadnu prácu v sociálnej oblasti. Možno v budúcnosti.

V krajine máme ďalšie evanjelikálne cirkevné zbory, ktoré sú veľmi aktívne v sociálnej oblasti – pracujú s ľuďmi v núdzi, s drogovo závislými, alkoholikmi, týranými ženami. Pracujú s Rómami a chudobnými ľuďmi. Ponúkajú im jedlo. Tieto aktivity sú aktivitami evanjelikálov. V súčasnosti sú najaktívnejšími kresťanmi v Bulharsku práve títo kresťania, ktorých je v krajine približne 3 tisíc. Je to malé spoločenstvo v porovnaní s protestantskými hnutiami v Rumunsku, Maďarsku, Slovensku, Českej republike. Síce je ich málo, sú najaktívnejší.

Z agentúr BWA, CEC, ENInews, LWI a WCC vybrala Miroslava Franková.

Ekumenická rada cirkví v Slovenskej republike
www.ekumena.sk
E-mail: ekumena.vosvete@gmail.com
Tel. 02/544 33 238,
Fax 02/544 33 235