EKUMÉNA VO SVETE 35-2011

Z obsahu:
- Utečenecké tábory v Dadaab
- Násilnosti na Srí Lanke
- Štúdia o prenasledovaní veriacich vo svete
- Ekumenická návšteva Mjanmarska, bývalej Barmy
- Príprava spomienkových stretnutí na 11. september v Nemecku
- Rozhovor s dekanom Evanjelickej bohosloveckej fakulty UK, Mgr. Ľubomírom Batkom, PhD. o účastí na Ekumenickom seminári v Štrasburgu

Utečenecké tábory v Dadaab
Nairobi, Keňa, 18. august 2011 (ENInews)
Komplex troch utečeneckých táborov Dadaab sa stal tretím najväčším mestom v Keni. Nachádza sa na sever krajiny, približne 100 kilometrov od hraníc so Somálskom. V súčasnosti v ňom žije vyše 450.000 ľudí. Utečenci tu nachádzajú pomoc, stravu a bezpečie. Mnohí migranti vyhlasujú, že sa už neplánujú vrátiť do svojich domovov v Somálsku. Potvrdila to aj matka 4 detí Halima Abdiová, ktorá prišla do Kene pred 3 mesiacmi. Ako hovorí: Každým novým dňom mám väčšiu nádej na svetlú budúcnosť mojich detí, ktoré majú prístup ku vzdelaniu a zdravotnej starostlivosti. Okolo nás nie sú žiadni banditi a násilníci. Máme jedlo a vodu. Takú pokojnú situáciu bolo ťažké si predstaviť doma.“ Svetové ekumenické spoločenstvá prosia ľudí na celom svete k modlitbám a pomoci pre túto oblasť.

Násilnosti na Srí Lanke
16. august 2011 (CEST, www.prayer.cz)
V poslednom období sa niekoľko kresťanov zo Srí Lanky stalo terčom útokov tamojších náboženských skupín. Jedného z miestnych farárov v dištrikte Ampara, vo Východnej provincii fyzicky napadol budhistický mních počas spoločného stretnutia, na ktorom sa rozdeľovala pôda. Skupina násilníkov nato začala rozbíjať okná a ničiť strechy kresťanských domácností. Objavili sa aj neoficiálne správy, že sa pripravuje plán, ako prinútiť kresťanské rodiny zaprieť svoju vieru alebo opustiť mestá v provincii. Tamojší veriaci prosia o modlitby za zranených a za pokoj. V správe o tejto udalosti sa píše: Modlite sa, aby kresťania nepodľahli strachu, ale vo všetkom dôverovali Bohu. Prosme Pána, aby aj naďalej dodával tamojším kresťanom silu, aby s láskou a odvahou zvestovali evanjelium aj uprostred prenasledovania.

Štúdia o prenasledovaní veriacich vo svete
USA/Taliansko, 12. augusta, (RV, TKKBS)
Tretina svetovej populácie nežije v náboženskej slobode. To je záver americkej štúdie v centre Fóra náboženského a verejného života vo Washingtone. Výskum mapuje situáciu v jednotlivých krajinách sveta v rokoch 2006 – 2009. Poukazuje na to, že vlády mali tendenciu prijímať zákony, ktoré obmedzovali náboženskú slobodu. Vyše 2 miliardám ľudí bolo rôznym spôsobom sťažené praktizovať ich vieru. Najviac prenasledovanými boli kresťania, ako druhí to boli moslimovia. Sociológ Massimo Introvigne z Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktorý sa zaoberá rasizmom, xenofóbiou a náboženskou diskrimináciou povedal: „Sú to fakty, ktoré sú známe, avšak je dôležité, aby nám ich niekto občas pripomenul, pretože problém náboženskej slobody je jeden z najvážnejších problémov súčasnosti.“

Ekumenická návšteva Mjanmarska, bývalej Barmy
Barma, 18. augusta 2011 (WCC)
Päťčlenná skupina medzinárodnej ekumenickej solidarity navštívila v dňoch 4. – 9 augusta2011 Barmu. Skupinu tvorili členovia Svetovej rady cirkví a predstavitelia vybraných cirkví v Ázii. Cieľom návštevy bolo oboznámiť sa s politickou a ekonomickou situáciou v krajine a nadviazať možnú spoluprácu s cirkvami. Členovia tímu si všimli, že sa mladí ľudia a ženy v Barme sa obávajú o budúcnosť, aj napriek pozitívnej zmene politickej situácie v poslednom období. Príčinou obáv sú dlhoročné konflikty a ekonomická stagnácia v krajine, čoho dôsledkom bola migrácia. Jeden z členov skupiny potvrdil, že od roku 2006 zaznamenali v USA približne 80.000 utečencov. Skupina povzbudila kresťanov k tomu, aby boli aj naďalej tvorcami pokoja v tých častiach krajiny, kde doznievajú nepokoje a konflikty.

Príprava spomienkových stretnutí na 11. september v Nemecku
Berlín, 17. august 2011 (ekd)
V nedeľu, 11. septembra si svet pripomenie 10 rokov od teroristického útoku v USA. Pri tejto príležitosti organizuje v tento deň skupina ľudí z rôznych náboženstiev v Berlíne pod Brandenburgskou bránou spoločné stretnutie, ktoré má byť svedectvom o mieri a pokojnom spolunažívaní. Organizačná skupina povzbudzuje aj spoločenstvá z rôznych náboženstiev, aby sa pripojili k tejto myšlienke a usporiadali podobnú udalosť v ich meste. Spoločným stretnutím si chcú spomenúť na obete útoku v New Yorku a vojenskej operácie v Afganistane a Iraku. Materiály a návrhy ekumenických stretnutí možno nájsť na oficiálnej webovej stránke Evanjelickej cirkvi v Nemecku.

Rozhovor: zvukový archív Slovenského rozhlasu

Ekumenický inštitút v Štrasburgu organizoval v júli 2011 vzdelávací seminár pre teológov a pracovníkov v oblasti ekumény. O jeho téme a obsahu hovorí dekan Evanjelickej bohosloveckej fakulty UK v Bratislave Mgr. Ľubomír Batka, PhD.

Z agentúr a internetových zdrojov CEST, EKD, ENInews LWI, RV, TKKBS, WCC a www.prayer.cz vybrala Miroslava Franková. Na relácii redakčne spolupracoval Pavel Gabriš.

Ekumenická rada cirkví v Slovenskej republike
www.ekumena.sk
E-mail: ekumena.vosvete@gmail.com