EKUMÉNA VO SVETE 34-2011

Odvysielané na stanici Rádio Slovensko 24. AUGUSTA 2011
Z obsahu:
- Stretnutie Komisie pre Evanjelicko-katolícky dialóg
- Svetový humanitárny deň
- Nárast únosov v Pakistane
- Svetová rada cirkví na stretnutí mládeže v Madride
- Projekt Street Church v Českej republike
- Práca a skúsenosti dobrovoľníčky Ekumenickej rady cirkví medzi Rómami v Maďarsku a na Slovensku


Stretnutie Komisie pre Evanjelicko-katolícky dialóg
HELSINKI, Fínsko/ŽENEVA, 19. august 2011 (LWI)
V Helsinkách sa v uplynulý mesiac stretli predstavitelia Evanjelicko-katolíckeho dialógu. Hlavnou témou stretnutia boli oslavy 500. výročia Reformácie. Obe cirkvi sa zhodli na tom, že je potrebné si pripomenúť pamiatku reformácie tak, aby to pomohlo obnoviť záväzok pokračujúcej reformy celosvetového kresťanského spoločenstva. „Spoločne vyhlasujeme, že cirkev sa musí neustále reformovať a očisťovať. Dúfame, že nebudeme oslavovať iba túto udalosť a ani nepoprieme pozitívne dôsledky reformných hnutí“ vyhlásili členovia komisie v spoločnom dokumente: Od konfliktu k spoločenstvu: Spoločné Evanjelicko-katolícke slávenie pamiatky reformácie v roku 2017. Oslavy výročia majú teda poukázať obom kresťanským tradíciám na nové teologické, duchovné a cirkevné výzvy a možností a ponúknuť priestor na spoločné modlitby a pokračujúce rozhovory.

Svetový humanitárny deň
19. august 2011(www.un.org, www.pramen.info)
19. augusta si svet pripomenul Svetový humanitárny deň. Vyhlásila ho OSN v roku 2008, aby informovala verejnosť o rôznych aktivitách a vyjadrila uznanie všetkým humanitárnym pracovníkom a podporovateľom. Ako vyhlásila komisárka Európskej únie pre medzinárodnú spoluprácu, humanitárnu pomoc a krízové opatrenia Kristalina Georgievová: „Humanitárni pracovníci sú skromní ľudia, no ich práca taká určite nie je – každý z nich dokáže zmeniť život stovkám ľudských bytostí, pričom táto zmena môže znamenať deliacu čiaru medzi životom a smrťou na jednej strane a nádejou a sebestačnosťou na strane druhej.“ Zároveň dodala: „Svetový humanitárny deň je čas smútenia – ale aj čas odhodlania pokračovať napriek nebezpečenstvu v pomoci tým, ktorí pomoc najviac potrebujú a to bez rozdielu.“ Pavel Gruber, vedúci oddelenia humanitárnej a rozvojovej spolupráce Charity ČR pri príležitosti Svetového humanitárneho dňa povedal: „Vítame podobné akcie, ktoré upozorňujú na činnosť a prácu humanitárnych pracovníkov. Tento deň vnímam ako príležitosť, kedy môžeme poďakovať všetkým, ktorí nás finančne podporujú. Bez ich podpory by naša práca nebola možná. Zároveň môžeme poďakovať všetkým, ktorí pomoc realizujú v často neľahkých podmienkach. Napríklad, náš kolega v súčasnej dobe v Etiópie zisťuje, ako najúčinnejšie využiť prostriedky, ktoré nám boli zverené na pomoc hladomorom postihnutých krajín Somálsko a Etiópia“ Jedným z hlavných dôrazov tohtoročnej kampane bolo upozorniť na fakt, že každoročne spôsobujú katastrofy vyvolané prírodnými živlami alebo ľuďmi obrovské utrpenie miliónom osôb, najmä tým, ktorí patria medzi najchudobnejších a najzraniteľnejších vo svete.

Nárast únosov v Pakistane
Pakistan, 10. august 2011, (RV, CEST, TKKBS)
V Pakistane uniesli ďalšiu kresťanku, aby ju prinútili k sobášu s únoscom a prestupu na islam. Polícia odmietla začať vyšetrovanie a to aj potom, keď miestny islamskí vodcovia potvrdili, že k činu došlo. Podľa názoru imámov postupoval únosca „v súlade s predpismi islamského práva šaríja a obrátením „nemoslimky“ na islam vykonal chvályhodný skutok.“ Polícia po naliehaní kresťanskej komunity dievča oslobodila. Únosca sa však začal vyhrážať celej rodine a žiadal vydanie dievčaťa. Biskup Islámábádu Rufin Anthony hovorí v tejto súvislosti o „alarmujúcom náraste skutkov násilného prozelitizmu.“ Vyzval pakistanskú vládu, aby zaistila bezpečnosť všetkým náboženským menšinám. V Pakistane každoročne unesú desiatky mladých kresťaniek. Väčšine z nich sa nepodarí vrátiť domov.

Svetová rada cirkví na stretnutí mládeže v Madride
Ženeva, august 2011 (WCC)
Predstavitelia Svetovej rady cirkví sa zúčastnili 26. Svetových dní mládeže v Madride, ktorého témou bolo: Zakorenení a postavení na Ježišovi Kristovi, upevnení vo viere. Mladí kresťania z Brazílie, Dánska a Grécka sa aktívne zapojili do panelovej diskusie s názvom: „Mládež a hľadanie kresťanskej jednoty.“ Svojou účasťou na týchto dňoch chceli podporiť mládežnícke aktivity ekumenického charakteru a nadviazať vzťahy s kresťanmi z rôznych krajín sveta. Svetové dni mládeže sú najväčšia udalosťou pre mladých ľudí v Rímskokatolíckej cirkvi. Inicioval ich Ján Pavol II. v roku 1985 a odvtedy sa na nich stretli milióny mladých ľudí z celého sveta, bez ohľadu na ich náboženskú príslušnosť.

Projekt Street Church v Českej republike
ČR, 19. august 2011, www.streetchurch.cz
Mladí kresťania v Českej republike začínajú realizovať projekt s názvom Street church alebo cirkev ulice. Je založený na kresťanských hodnotách a určený všetkým bez rozdielu veku, pohlavia a vyznania. Jeho cieľom je priblížiť sa ľuďom, ktorí trávia väčšinu svojho voľného času na ulici a kreatívnym spôsobom spojiť kultúru ulice a posolstvo Biblie. Naplánované sú viaceré pravidelné akcie: prednáškové večery, modlitby, ako aj škola tanca a iné.

ROZHOVOR:
Dobrovoľníčka z Evanjelickej luteránskej cirkvi v Amerike porozprávala o práci medzi Rómami v Maďarsku a na Slovensku v rámci dobrovoľníckeho roka.

Volám sa Amanda Mayer. Pochádzam z Minnesoty, USA. Na Slovensko som prišla v rámci dobrovoľníckeho programu, ktorý podporuje Evanjelická luteránska cirkev v Amerike. V máji 2010 som ukončila bakalársky program na Univerzite. Vedela som, že predtým, ako sa vrátim do školy a budem pokračovať v štúdiu, chcem stráviť rok v službe iným. Môj domáci cirkevný zbor ponúka program práve pre takých ako som ja. Vysiela mladých ľudí na 8 rôznych miest vo svete na jeden rok. Jedno z tých možností bolo aj Slovensko a Maďarsko.
Pred vycestovaním mi predstavili tento program ako prácu s Rómami. Zahanbilo ma to, že neviem vôbec o rómskom probléme v Európe. Preto som chcela prísť, dozvedieť sa o situácii viac. Takýmto spôsobom byť prostredníkom medzi tunajšími ľuďmi a ľuďmi v USA, aby som ich naučila o situácii Rómov v Európe. Predovšetkým som prišla, aby som pomohla tu toľko, koľko bude v mojich silách. A tak som pricestovala v auguste minulého roku na jeden rok.
Začala som svoju prácu v Maďarsku v Budapešti, kde som pracovala v kancelárii organizácie Roma gadje dialogue through service (Roma-gadje dialóg skrze službu). Tento program zastrešuje projekty zamerané na prácu s Rómami v celej Európe. Dáva možnosť rómskym i nerómskym dobrovoľníkom odísť na rok do inej komunity, pomáhať a rozprávať sa s ľuďmi o diskriminácii, kultúrnych rozdieloch a zároveň, byť osobne príkladom inej kultúry. V Budapešti som sa takto dozvedela o mnohých projektoch. Bolo to veľmi povzbudzujúce. To, čo robí táto organizácia je skutočne dobré.
Na Slovensku som pracovala v rámci Ekumenickej rady cirkví, ktorá je partnerom spomínanej organizácie. Umiestnili ma do zboru baptistickej cirkvi na juhu Slovenska, v dedine Panické Dravce. Spolupracovala som s tamojším pastorom. S prácou s Rómami ešte len začína. Bola som tam, aby som mu s tým pomohla. V blízkej dedine Veľká nad Ipľom mal biblické hodiny pre dospelých a ja som mala na starosti deti. Viedla som besiedku s ďalšou dobrovoľníčkou z Lučenca. Okrem toho som učila angličtinu ako mimoškoslkú aktivitu na prvom stupni základnej školy. Každý kto chcel, mohol prísť. Angličtinu som vyučovala aj dospelých vo vedľajšej dedine Jelšovec.
Okrem hodín angličtiny som trávila veľa času návštevami, spoločnými výletmi, rozhovormi. Spievali a tancovali sme spolu. Mojím skutočným cieľom bolo byť s deťmi, povzbudiť ich v tom, čo chcú robiť. Chcela som im pomôcť posilniť sebavedomie. Dúfam, že sa mi to podarilo. Jedna spolupracovníčka mi povedala, že skutočne videla úspech mojej snahy. Deti boli viac spolu, ako predtým, pomáhali si navzájom s domácimi úlohami, spoločne nacvičovali tance, dávali na seba pozor. Vytvorilo sa spoločentsvo.
Okrem práce s Rómami som trávila veľa času aj v cirkevnom zbore v Panických Dravciach, kde som spoznala mnoho ľudí. Súčasťou mojej práce dobrovoľníka na Slovensku bolo rozprávať sa s ľuďmi o rómskom probléme, hovoriť o diskriminácií a rasizme. Všade, kde som bola som chcela, aby ľudia vedeli, že pracujem s Rómami. Bolo zaujímavé sledovať reakcie ľudí a aj to ako sa ich postoj ku mne menil. Často sa ma pýtali, prečo robím to, čo robím. V týchto rozhovoroch som im mala možnosť povedať, aké sú úžasné moje deti. Často som ľuďom pripomínala, že či sú bielymi Slovákmi alebo Rómskymi Slovákmi, stále sú Slovákmi. Myslím, že menej diskiminácie by posilnilo celú krajinu a začína to rozhovorom. Pevne dufám, že som poukázala na túto myšlienku medzi ľuďmi počas môjho dobrovoľníckeho roku na Slovensku.

Z agentúr a internetových zdrojov CEST, LWI, RV, TKKBS, WCC, www.krestandnes.cz, www.un.org a www.pramen.info vybrala Miroslava Franková. Na relácii redakčne spolupracoval Pavel Gabriš.

Ekumenická rada cirkví v Slovenskej republike
www.ekumena.sk
E-mail: ekumena.vosvete@gmail.com
Tel. 02/544 33 238,
Fax 02/544 33 235