EKUMÉNA VO SVETE 33 - 2011

Odvysielané na stanici Rádio Slovensko 17. augusta 2011 o 19.20 hod.
Z obsahu:
- Výzva Svetovej rady cirkví k ukončeniu násilia v Sýrii
- Prílev utečencov zo Sýrie do Libanonu pokračuje
- Národná modlitebná stráž v Prahe počas Prague Pride
- Ekumenická konzultácia o mieri a bezpečnosti v Ázii
- Prosba o modlitby a finančnú pomoc krajinám severnej Afriky
- Poďakovanie Nórskej cirkvi svetu za podporu
- Rozhovor: Život v kresťanskom spoločenstve Taizé vo Francúzsku

Výzva Svetovej rady cirkví k ukončeniu násilia v Sýrii
Ženeva, 9. august 2011 (WCC)
Generálny tajomník Svetovej rady cirkví Olav Fykse Tveit vyzval k ukončeniu násilia v Sýrii. V liste adresovanom všetkým stranám Sýrskej arabskej republiky vyjadruje hlboké znepokojenie nad situáciou v krajine a vyzýva vládu k prehodnoteniu svojho postoja k obyvateľom. Generálny tajomník žiada zamerať sa predovšetkým na dialóg a dosiahnutie pokoja v spoločnosti. V liste píše: „V dôsledku mnohých úmrtí je obzvlášť naliehavé, aby armáda a bezpečnostné orgány vlády nevolili násilie, ale (...) dodržiavali základné ľudské práva a slobody. Každá vláda má povinnosť chrániť dôstojnosť a životy svojich občanov. V duchu záveru mierového zhromaždenia, ktorý tvrdí, že mier je základná hodnota, vyzývame všetkých v Sýrii: Zastavte násilie a zabíjanie. Snažte sa o mier. Nech Boh žehná Sýrii a uzdravuje zranenia národa.“

Prílev utečencov zo Sýrie do Libanonu pokračuje
Beirut/Rahbeh, 13. august 2011 (EBF.ORG)
V dôsledku neutíchajúcich násilností a nepokojov v Sýrii pokračuje príliv utečencov do severného Libanonu. Potvrdil to generálny tajomník Libanonskej baptistickej únie Shadi Saad, ktorý povedal, že od apríla tohto roka odišlo z krajiny už niekoľko tisíc rodín. Pomáhajú im kresťanské spoločenstvá a organizácie s podporou Libanonskej spoločnosti pre vzdelávanie a sociálny rozvoj. Do pomoci utečencom sa zapojilo aj mnoho baptistických rodín, ktoré poskytli núdznym nielen základné potreby, ale otvorili im svoje domovy. Takýmto spôsobom sa vytvára možnosť pre medzináboženský dialóg. Svedectvom je jedna moslimská žena, ktorej kresťania pomohli a ako sama priznala, po tejto skúsenosti zmenila svoj postoj ku kresťanstvu v pozitívnom smere.

Národná modlitebná stráž v Prahe počas Prague Pride
Praha, 12. august 2011 (CEST, www.krestandnes.cz)
Kresťanské zbory a spoločenstvá v Prahe sa v uplynulý piatok a sobotu spojili v modlitbách a pôstoch za Boží zásah počas pražského festivalu homosexuálov Prague Pride 2011. Modlitebná iniciatíva s názvom Národná modlitebná stráž takto pozvala kresťanov k modlitbám za ochranu mesta pred možnými extrémistickými prejavmi účastníkov pochodu alebo ich odporcov z Robotníckej strany sociálnej spravodlivosti. Kresťania sa modlili a postili aj za samotných účastníkov pochodu. Súčasťou programu Prague Pride bolo viacero sprievodných akcií, ktoré odporovali biblickému učeniu stvorenia človeka a propagovali rodové teórie. Tieto teórie popierajú Boží poriadok stvorenia, pretože tvrdia, že pohlavie človeka nie je dané biologickými znakmi ale sociálnym prostredím.

Ekumenická konzultácia o mieri a bezpečnosti v Ázii
Bangkok, Thajsko, 11. august 2011 (WCC)
Svetová rada cirkví a Kresťanská konferencia Ázie organizovali v Thajsku ekumenickú konzultáciu. 35 účastníkov z 20 ázijských krajín sa v dňoch 2.–6. augusta zaoberalo témou: Mier a bezpečnosť v Ázii: ekumenická odpoveď. Kresťania z rôznych cirkví analyzovali nové geopolitické trendy, mier a bezpečnosť na kontinente. Zhodli sa na tom, že aj napriek tomu, že sa mnoho ázijských krajín hlási k demokratickým hodnotám, objavuje sa v nich hrubé porušovanie základných ľudských práv a čoraz častejšie náboženské a etnické konflikty.Konzultácie v Thajsku definovali priority ekumenickej práce na rôznych úrovniach. Rozhodli, že cirkví budú aktívne obhajovať oblasť ľudských práv a slobôd, odzbrojovania, práva menšín a všetko to, čo tvorí dôležité komponenty na udržanie mieru a bezpečnosti v Ázii.

Prosba o modlitby a finančnú pomoc krajinám severnej Afriky
ŽENEVA, 11. august 2011 (LWI)
Generálny tajomník Svetového luteránskeho zväzu Martin Junge prosí kresťanov o vytrvalé modlitby a finančnú pomoc pre štáty severnej Afriky. V liste adresovanom svetovému evanjelickému spoločenstvu cirkví v uplynulom týždni zdôraznil, že svet čelí najhoršej kríze za posledných 60 rokov. Vyše 12 miliónov životov je v ohrození. Cirkví sa snažia aktívne pomáhať. Okrem základnej starostlivosti o utečencoch, kresťania stavajú studne, organizujú školy pre deti a riadia poľnohospodárske projekty. V liste Martin Junge píše: „(...)Modlite sa za africké krajiny. Ľudia a cirkví v Keni, Tanzánií a Etiópii potrebujú našu solidaritu a podporu, aby sa vedeli postarať nielen o núdznych, ale aj sami o seba.“ V závere listu generálny tajomník zdôraznil fakt, že pomoc týmto krajinám musí byť dlhodobá.

Poďakovanie Nórskej cirkvi svetu za podporu
Oslo, Nórsko, 10. august 2011 (ENInews)
Nórska cirkev ďakuje medzinárodnému ekumenickému spoločenstvu za modlitebnú podporu a pomoc po teroristickom útoku v Oslo a na ostrove Utoya v júli tohto roka. Ako povedala predsedníčka biskupov Nórskej cirkvi Helga Byfuglienová: „Silná podpora a útecha od kresťanov z celého sveta znamená, že všetci sme súčasťou tela Kristovho.“ Byfuglienová zároveň dodala: „slová apoštola Pavla adresované korintským kresťanom: „keď trpí jeden úd, spolu s ním trpia všetci“ sa stali realitou v Nórsku veľmi zvláštnym spôsobom. Povzbudenia a pomoc svetového kresťanského spoločenstva posilnili našu vieru a nádej v Krista. Vieme že Jeho láska a starostlivosť je silnejšia ako najhoršie zlo. To, že sme súčasťou kresťanskej rodiny nás vedie ku kresťanskému svedectvu v slovách a skutkoch nórskej spoločnosti aj v tých to ťažkých dňoch.“

REPORTÁŽ/ROZHOVOR:
V júli tohto roka navštívila skupina kresťanov zo Slovenska ekumenické spoločenstvo Taizé vo Francúzsku. O živote a posolstve tejto komunity hovorí evanjelický a. v. farár Tibor Molnár:
Taizé je malá dedinka v Budrgundsku, vo Francúzsku. Dnes je známa aj svojou ekumenickou komunitou, ktorá bola založená pred vyše polstoročím. Počas 2. svetovej vojny sem prišiel mladý švajčiarsky farár Roger Schutz . Okrem duchovnej starostlivosti o miestnych ukrýval tu aj židov. Pre mnohých ostáva otázkou ako sa táto dedinka stala známou za polstoročie na celom svete. Bola to túžba Rogera Schutza, po živote v spoločenstve, v jednoduchosti, v jednote viery, ktorý sem prišiel znovu so svojimi priateľmi krátko po 2. svetovej vojne? Alebo je to niečo iné, čo ťahá tisíce ľudí týždeň čo týždeň, zo všetkých končín sveta, do Taizé?
Už tradične v druhý júlový týždeň sa takmer 50 členná skupina zo Slovenska zúčastnila týždenného pobytu vo francúzskom Taizé. Autobus bol ekumenicky zložený z katolíkov, evanjelikov ale aj členov Cirkvi bratskej, mužov, žien, teenagerov od Bratislavy až po východ. Aj zloženie v autobuse aj rôznosť všetkých kultúr a národov v samotnom Taizé bola pre mňa, ale aj ostatných dôkazom, že sa život v rôznosti, jednoduchosti, skromnosti, prijímaní jedného druhého dá. Samozrejme len skrze Krista.
Nejeden prišiel so svojimi problémami, ťažkosťami, otázkami. Mnohí sme mali možnosť načerpať novú silu, myšlienky, chuť po ťažkom školskom, či pracovnom roku. To všetko samozrejme len cez modlitbu. Modlitba je centrom celého Taizé. Na ňu sme mali najviac času počas celého týždňa. Ráno, na obed, večer v kostole s príznačným názvom Chrám zmierenia, ale často i medzi týmito pravidelnými časmi sme sa stretli v tichu pri prameni, alebo v starom kostolíku.
Mali sme aj biblické úvody s bratmi, ktoré poukazovali skrze Božie Slovo na otázky, ktoré sa týkajú každého človeka. Vo veľmi jednoduchom kostole sa po celý týždeň schádzalo okolo 3.000 kresťanov z celého sveta: evanjelikov, katolíkov, pravoslávnych z vyše 70 krajín sveta.
Aj tento týždeň ma utvrdil v tom, že Taizé má zmysel v dnešnom svete. Každý máme prežívanie kresťanstva a svojej osobnej viery osobité, no každého kresťana spája modlitba. A tá spolu so Slovom Božím je v strede Taizé každý deň. Vďaka Bohu za prežitý týždeň.
Možno túto reláciu počúvajú mladí ľudia, pre ktorých je týždeň v tejto otvorenej ekumenickej komunite určený. Chcem Vás pozvať už teraz, aby ste nám dali o sebe vedieť. Informácie o nás nájdete na webovej stránke spoločenstva Taizé alebo v ústredí Ekumenickej rady cirkví na Slovensku.

Z agentúr a internetových zdrojov CEST, EBF.ORG, ENInews, LWI, WCC a www.krestandnes.cz vybrala Miroslava Franková.

Ekumenická rada cirkví v Slovenskej republike
www.ekumena.sk
E-mail: ekumena.vosvete@gmail.com
Tel. 02/544 33 238,
Fax 02/544 33 235