EKUMÉNA VO SVETE 19-2011

Odvysielané na stanici Rádio Slovensko 11. mája 2011 o 19.20 hod.
Z OBSAHU:
Jednota a rôznosť Etiópskej evanjelickej cirkvi Mekane Yesus
10 rokov Ekumenickej charty
Svetová rada cirkví v boji za pokoj v Líbyi
Reakcia cirkví na smrť Usámu bin Ládina
Vzácna návšteva v poľskom evanjelickom zbore
Nový preklad Biblie v českom jazyku

Jednota a rôznosť Etiópskej evanjelickej cirkvi Mekane Yesus
ADDIS ABABA, Etiópia / ŽENEVA, 6. máj 2011 (LWI)
Generálny tajomník Svetového luteránskeho zväzu dr. Martin Junge bol na prvej oficiálnej návšteve Etiópskej evanjelickej cirkvi Mekane Yesus. Návštevu komentoval ako jedinečnú možnosť vidieť rôznosť konfesionálnych prúdov, ktoré sa spojili v tejto cirkvi. Junge povzbudil veriacich, aby využívali svoje dary a obohacovali tak aj naďalej svoje i celosvetové spoločenstvo kresťanských cirkví. V diskusiách s predstaviteľmi vyzdvihol ich záujem o projekty Svetového luteránskeho zväzu zamerané na pomoc a zlepšenie stravovania a pitnej vody v krajine a boj za pokojné spolužitie kresťanov s moslimami. V Etiópii sa stretol aj s premiérom krajiny a hlavou Ortodoxnej cirkvi. Etiópska evanjelická cirkev Mekane Yesus je tretím najpočetnejším členom Svetového luteránskeho zväzu s viac ako 5,5 milióna členov.

10 rokov Ekumenickej charty
Štrasburg, 5. máj 2011 (CEC)
Pred desiatimi rokmi podpísala Rada európskych cirkví biskupských konferencií (CCEE) a Konferencia európskych cirkví (CEC) v Štrasburgu dokument známy ako Ekumenická charta. Charta síce nemá dogmaticko-magisteriálny charakter, ale je dôležitým krokom a pomocou pre cirkvi pri spoločnom napĺňaní povolania jednoty, ktoré „je povinnosťou pre všetkých kresťanov a zároveň Božím darom, o ktorý treba neustále prosiť“. Obsahuje pokyny a rady pre posilnenie spolupráce medzi jednotlivými cirkvami v Európe. Text charty bol už preložený do viac ako tridsiatich jazykov a je často citovaný aj v dokumentoch laických inštitúcií, ako aj Parlamentným zhromaždením Rady Európy. Pri tejto príležitosti 10. výročia sa konal vo Švajčiarsku ekumenický seminár, aby cirkvi prediskutovali problémy a nové výzvy kresťanstva.

Svetová rada cirkví v boji za pokoj v Líbyi
Ženeva, 4. mája 2011 (WCC)
Sila a politická vôľa, ktorá chce chrániť bezpečnosť a záujmy Líbyjských civilistov má byť nasmerovaná na stiahnutie vojenských jednotiek a následné ukončenie krviprelievanie, povedal generálny tajomník Svetovej rady cirkví Olav Fykse Tveit vo vyhlásení zo dňa 4. mája t.r. Podobné vyhlásenie už organizácia vydala vo februári, Tveit odsúdil "použitie sily na všetkých stranách konfliktu" a vyzval zúčastnené strany, aby dodržiavali ľudské práva a začali mierový dialóg. Vyjadrenia generálneho tajomníka tak prichádzajú v čase pred dlho plánovaným Medzinárodným mierovým ekumenickým zhromaždením (IEPC), ktoré bude budúci týždeň v Kingstone na Jamajke. Stretne sa tu vyše 1.000 predstaviteľov kresťanských cirkví, moslimských a židovských komunít, aby diskutovali o úlohe cirkvi a náboženstva v boji za pokoj.

Reakcia cirkví na smrť Usámu bin Ládina
Svätá zem, 8. máj 2011 (TKKBS)
Viaceré média vo svete diskutujú o možných reakciách radikálnych moslimských skupín na smrť Usámu bin Ládina. Latinský patriarcha Jeruzalema k tejto téme povedal, že smrť najhľadanejšieho človeka planéty neznamená ešte koniec terorizmu a neprinesie istý pokoj Blízkemu východu ani svetu. Ako dodal: „Smrť Usámu bin Ládina nie je dôvodom na oslavu víťazstva: po prvé preto, že sa nemôžeme radovať zo smrti človeka a po druhé preto, že Al-Káida je obrovská organizácia.“ Patriarcha taktiež vyjadril pozitívny pohľad na dohodu o zmierení medzi Fatahom a Hamásom, ktorá, umožňuje vytvorenie spoločnej dočasnej palestínskej vlády pred voľbami, ktoré sa uskutočnia na budúci rok. „Je to dobrá vec: táto zmluva ukončí štyri roky rozdelenia s nepriaznivými dôsledkami pre Palestínčanov."

Vzácna návšteva v poľskom evanjelickom zbore
Poľsko, 9. máj 2011 (www.luteranie.pl)
Toto je deň, ktorý učinil Hospodin, radujme a veseľme sa v ňom – týmito slovami žalmistu privítal farár miestneho evanjelického zboru v Poľskej Świdnici švédskeho kráľa Karola XVI. a kráľovnú Silviu. Kráľovský pár bol na svojej historicky prvej návšteve Poľska na pozvanie prezidenta Komorowského. V rámci ich návštevy navštívili na vlastnú žiadosť aj unikátny drevený evanjelický kostol, ktorý je zapísaný do listiny svetových kultúrnych pamiatok UNESCO. V rámci svojej návštevy sa kráľovský pár stretol aj s predstaviteľmi Evanjelickej cirkvi v Poľsku a vo Švédsku.

Nový preklad Biblie v českom jazyku
ČR, (CEST)
V susednej Českej republike v súčasnosti vychádza Biblia v preklade Slovo na cestu. Revidovaný text Novej zmluvy vyšiel už v roku 2000. Preklad Starej zmluvy vychádzal postupne po jednotlivých knihách spolu s výkladovými poznámkami. Preklad celej Biblie v jednom zväzku však vychádza až teraz. Biblia je v dvojfarebnej grafickej úprave s kresbami Annie Vallottonovej. Prekladatelia poukazujú na nový preklad ako na jasný a zrozumiteľný. Teologické formulácie sú v modernej češtine a tak pomáhajú čitateľom pochopiť myšlienky a zmysel pôvodného biblického textu. Veľkú obľubu si získal medzi začínajúcimi ale aj skúsenými čitateľmi Biblie.

Z agentúr a internetových zdrojov CEC, CEST, LWI, TKKBS, WCC, www.luteranie.pl vybrala Miroslava Franková.

Ekumenická rada cirkví v Slovenskej republike
www.ekumena.sk
E-mail: ekumena.vosvete@gmail.com