EKUMÉNA VO SVETE 17-2011

Odvysielané na stanici Rádio Slovensko 27. apríla 2011 o 19.20 hod.
Z OBSAHU:
- Veľkonočné posolstvo predstaviteľov cirkví Jeruzalema

- List Svetového luteránskeho zväzu Japonsku

- Veľká noc v Taizé a v Moskve

- Debata o úlohe náboženstva v Štrasburgu

- Modlitebné raňajky v Bielom dome

- Kristove posledné slová spojili cirkvi na Filipínach

- Pozvánka k modlitbám za krajiny vo svete


Veľkonočné posolstvo predstaviteľov cirkví Jeruzalema
Jeruzalem, 19. apríla 2011 (SIR, TKKBS)
Predstavitelia cirkví v Jeruzaleme v posolstve k Veľkej noci napísali: „Kresťania sledujú vývoj na Blízkom východe. Modlime sa za reformy vedúce k občianskej spoločnosti, kde sloboda prejavu, vierovyznania a ľudské práva sú rešpektované. Pozývame všetkých ľudí dobrej vôle a veriacich na celom svete k hľadaniu pokoja, ktorý sa nedá nahradiť tichom a ústupkami voči korupcii a nespravodlivosti. Cirkví sa v posolstve zároveň obracajú na kresťanské zbory a spoločenstvá vo svete, aby pomohli rúcať múry vo vzťahoch a snažili sa stavať mosty dobrej vôle. Náboženskí lídri ďalej vyzývajú vedúcich predstaviteľov krajín a ľudí, ktorí demonštrujú za zmenu, aby „používali múdrosť a zdravý úsudok na napĺňanie potrieb svojich národov, a aby podporovali mierové riešenie za účelom budovania lepšej budúcnosti pre všetky Božie deti.“

List Svetového luteránskeho zväzu Japonsku
Ženeva, 20. apríla 2011 (LWI)
Generálny tajomník Svetového luteránskeho zväzu dr. Martin Junge poslal japonským cirkvám a cirkevným pracovníkom list potešenia a povzbudenia k Veľkej noci. V ňom napísal, že v čase, keď si kresťanský svet pripomína Kristovo utrpenie a Jeho víťazstvo, myslia veriaci v modlitbách aj na Japonsko. „Aj vy ste museli hľadať význam slabosti a utrpenia. Ako učeníci na ceste do mesta Emauzy , ste spoznali vzkrieseného Krista v ťažkých situáciách, ktoré otriasli vašou krajinou. Išli ste do zničených oblastí a priniesli ste ľuďom nádej. Ste pomocou pre všetkých, ktorí potrebujú pomocnú ruku a slová potešenia.“ Zdôraznil v liste Junge. Zároveň povzbudil veriacich v Japonsku v ich diakonickej práci a uistil, že sa kresťania aj naďalej modlia za krajinu a sú ochotní poslať rôznu pomoc.

1 Evanjelium podľa Lukáša 24, 13 (podľa: Biblia. Písmo Sväté Starej a Novej zmluvy. Liptovský Mikuláš: Tranoscius, 1999.)

Veľká noc v Taizé a v Moskve
Taizé, 20. apríl 2011( www.taize.fr)
Viac ako 9.000 mladých ľudí z celého sveta slávilo veľkonočné sviatky v spoločenstve Taizé, vo Francúzsku. Predstavený komunity, brat Alois však v tomto čase odišiel do Ruska. Spolu s 240 mladými ľuďmi z 26 krajín sa vydali na púť do Moskvy, aby sa tak pridali k veriacim z Ruskej pravoslávnej cirkvi. Mladých pútnikov privítali v 6 cirkevných zboroch. Vo Veľký piatok sa prišli modliť do mesta Butovo, južne od Moskvy. Tu totiž v rokoch 1935-36 zastrelili 20.000 ľudí. Medzi obeťami boli veriaci a viacerí predstavitelia cirkví. Vzťahy medzi Ruskom a komunitou Taizé majú svoju dlhú históriu. Už v roku 1960 niektorí predstavitelia Ruskej pravoslávnej cirkvi navštívili komunitu v Taizé. Podporujú sa a pravidelne posielajú pozdravy účastníkom európskych stretnutí.

Debata o náboženstve v Štrasburgu
Štrasburg, 12. apríl 2011 (www.ekd.de)
Prvý raz v dejinách parlamentného zhromaždenia Rady Európy v Štrasburgu sa v čase pred Veľkou nocou zúčastnili debaty aj piati zástupcovia náboženstiev v Európe. Témou diskusií bola úloha náboženstva v spoločnosti. Na stretnutie prišiel splnomocnenec Rady Evanjelickej cirkvi v Nemecku, patriarcha z Rumunska, prezident Pápežskej rady pre medzináboženský dialóg, prezident úradu pre náboženské otázky z Turecka a vrchný rabín Ruska. "Náboženstvo je neoddeliteľnou súčasťou individuálnej a kolektívnej identity", povedal evanjelický farár Felmberg. Súčasne dodal, že tolerancia nesmie vymiznúť ani z jedného spoločenstva veriacich. Plenárne zasadnutie prijalo na záver správu k "Medzináboženskej dimenzii medzikultúrneho dialógu."

Modlitebné raňajky v Bielom dome
Chicago, 20. apríl 2011 (ELCA, CEST)
Prezident USA, Barack Obama pozval pred veľkonočnými sviatkami 150 predstaviteľom kresťanských cirkví do Bieleho domu na veľkonočné modlitebné raňajky. Už v úvode stretnutia vyjadril túžbu, aby sa raňajky stali každoročnou tradíciou. V príhovore povedal, že si uvedomuje vyťaženosť všetkých cirkevných predstaviteľov najmä v čase sviatkov, avšak zdôraznil potrebu modlitby a premýšľania nad tým, čo urobil Ježiš pre celý svet. Takéto premýšľanie posilňuje človeka. Truiumfálny Kristov vjazd do Jeruzalema, pokora Ježiša pri umývaní nôh. Jeho pomalá cesta na kopec, bolesť, výsmech, hanba na kríži a Jeho slávne vzkriesenie. V tom si pripomínamé veľkú milosť Božiu. On vzal na seba hriechy sveta (...) a dal nám dar spásy. (...) Jeho ranami sme boli uzdravení; povedal v príhovore prezident Obama. Pre všetkých zúčastnených boli tieto raňajky veľkým povzbudením. Píšu o tom na viacerých oficiálnych internetových stránkach jednotlivých cirkví.

Kristove posledné slová na kríži spojili cirkvi na Filipínach
Baguio, Filipíny, 19. apríl 2011 (ENInews)
Rímskokatolícka, Protestanská cirkev a evanjelikálne cirkvi na Filipínach sa spojili a premýšľali nad Kristovými poslednými slovami na kríži. Výsledkom tejto spolupráce bola rozhlasová relácia v rádiu, ktorú odvysielali na Veľký piatok. „Táto ekumenická aktivita je praktická aplikácia Ježišovej modlitby za svojich učeníkov, aby boli jedno. Zároveň nám to pripomína to, čo máme spoločné v našej kresťanskej tradícii; a to, čo nás má spájať a nie rozdeľovať;“ povedal farár tamojšej Zjednotenej metodistickej cirkvi. Už od roku 2007 totiž v krajine aktívne pracuje Baguio-Benguet ekumenická skupina na zlepšení vzťahov medzi jednotlivými cirkvami. Tento projekt povzbudil kresťanské zbory do ďalších spoločných projektov.

Pozvánka k modlitbám za krajiny vo svete
Ženeva, apríl 2011 (WCC)
Svetová rada cirkví pozýva kresťanov v dňoch od 24. do 30. apríla k modlitbám za krajiny: Eritrea a Etiópia. Ďakujme za verných kresťanov, za nové možnosti zvestovania evanjelia a za tých, ktorí slúžia chorým a chudobným. Prosme za pokoj v krajine, za spravodlivú vládu a múdre riešenie konfliktov a aj za tých, ktorí trpia chorobou AIDS a nemajú žiaden prístup k ošetreniam.

Oprava:
Ospravedlňujeme sa za nesprávnu informáciu v správe: Deň pamiatky arménskej genocídy (Ekuména vo svete 16/2011), kde sa uvádza: V rokoch 1915 a 1918 bolo totiž vyvraždených 1,5 milióna arménskych Turkov. Išlo totiž o genocídu spáchanú na Arménoch a preto má byť správne uvedené: V rokoch 1915 a 1918 bolo totiž vyvraždených 1,5 milióna tureckých Arménov.


Z agentúr a internetových zdrojov CEST, ENInews, LWI, SIR, TKKBS, WCC, www.ekd.de, www.elca.org, www.taize.fr vybrala Miroslava Franková.

Ekumenická rada cirkví v Slovenskej republike
www.ekumena.sk
E-mail: ekumena.vosvete@gmail.com
Tel. 02/544 33 238,
Fax 02/544 33 235