EKUMÉNA VO SVETE 11 - 2011

Odvysielané na stanici Rádio Slovensko 16. marca 2011
Z OBSAHU:

Cirkví reagujú na dramatickú situáciu v Japonsku

Listy cirkvám do Japonska

Misionári Evanjelickej luteránskej cirkvi v Amerike sa vrátia do Egypta

Výzva Európskeho parlamentu pakistanskej vláde

Islamskí extrémisti napadli kresťanské kostoly v Etiópii

Výzva rakúskych cirkví k „motopôstu“

Konferencia Európskej baptistickej federácie v Kyjeve

Rozhovor s riaditeľkou združenia Misia na Níle na Slovensku

Cirkví reagujú na dramatickú situáciu v Japonsku
Ženeva, 12. marca 2011 (WCC)
Cirkví a cirkevné organizácie na celom svete reagujú na dramatickú situáciu v Japonsku. Do krajiny smerujú kondolencie a listy so slovami povzbudenia. Cirkví zároveň prisľúbili materiálnu a duchovnú pomoc. Generálny tajomník Svetovej rady cirkví Reverend Olav Fykse Tveit vyzval veriacich na celom svete k modlitbám a solidárnej pomoci trpiacim v Japonsku. "Vyjadrujeme naše najhlbšie sympatie a modlime sa za všetky obete, za ich rodiny a za všetkých, ktorí teraz žijú v strachu z ďalších nešťastí. Modlíme sa za tých, ktorí stratili svojich blízkych. Prosíme všetkých, ktorí chcú pomôcť akýmkoľvek spôsobom, aby tak urobili cestou aliancie ACT , ktorá má zastúpenia v mnohých krajinách sveta."

Listy adresované cirkvám do Japonska
Ženeva, 11. marec 2011 (LWI)
Svetový luteránsky zväz taktiež reagoval na katastrofu v Japonsku. Generálny tajomník Paul Martin napísal listy trom vedúcim predstaviteľom luteránskych cirkví v Japonsku. Ubezpečuje v nich veriacich, že luteránske spoločenstvo na celom svete myslí na nich, na ich cirkví, pastorov a cirkevných pracovníkov a modlí sa, aby vedeli potešovať a organizovať pomoc v tomto ťažkom období. Martin zároveň dodal, že aj Svetový luteránsky zväz je pripravený podporiť humanitárnou a diakonickou pomocou ľudí v postihnutých oblastiach.

Misionári Evanjelickej luteránskej cirkvi v Amerike sa vrátia do Egypta
CHICAGO, 11. marec 2011 (ELCA)
Šiesti misionári Evanjelickej luteránskej cirkvi v Amerike (ELCA), ktorí boli evakuovaní 1. februára 2011 z egyptskej Káhiry v čase najväčších nepokojov, sa vrátia späť do krajiny. Rozhodli o tom predstavitelia cirkvi, ktorí boli v uplynulom týždni na návšteve v Káhire. Reverend Robert Smith, koordinátor amerických evanjelických misionárov pre Stredný východ povedal: „po stretnutí s cirkevnými predstaviteľmi, ktorí s nami v Káhire spolupracujú sme rozhodli, že sa naši misionári vrátia do krajiny a budú pokračovať v službe.“ Pripomeňme, že medzi evakuovanými misionármi bol syn bývalého farára Evanjelického medzinárodného zboru pre anglicky hovoriacich v Bratislave, Paul Schick s manželkou.

Výzva Európskeho parlamentu pakistanskej vláde
Francúzsko/Štrasburg, 14. marca (RV) Vrhnúť svetlo na všetky aspekty vraždy pakistanského ministra S. Bhattiho; čo najrýchlejšie postaviť pred súd vraha; vymenovať nového ministra pre náboženské menšiny a naďalej pokračovať v obrane náboženských menšín a medzináboženského dialógu – toto sú požiadavky Európskeho parlamentu, adresované pakistanskej vláde. EÚ ich prijala na minulotýždňovom zhromaždení v Štrasburgu, na návrh fínskeho poslanca, ktorý Bhattiho osobne poznal. Práve na jeho pozvanie navštívil Bhatti Európsky parlament v súvislosti s uznesením, ktoré vyzýva k ochrane ľudských práv, ochrany práv náboženských menšín a zrušeniu zákona o rúhaní v Pakistane.

Islamskí extrémisti napadli kresťanské kostoly v Etiópii
CHICAGO, 11. marec 2011 (ELCA)
Etiópska evanjelická cirkev Mekane Yesus prosí o modlitby. Tisícky islamských extrémistov v uplynulom týždni napadli 59 kresťanských kostolov a najmenej 28 kresťanských domov v západnej časti krajiny. Vyše 4.000 kresťanov muselo odísť z tejto oblasti. Biskup Evanjelickej luteránskej cirkvi v Amerike, Mark Hanson povedal: Cirkev v Etiópii má mnoho verných Kristových svedkov, za ktorých ďakujeme Bohu. V tomto čase sa modlíme za situáciu v krajine. Kresťania a moslimovia nažívali storočia v pokoji a bez väčších konfliktov. Až v poslednom období sa čoraz častejšie objavujú prejavy extrémizmu. V súčasnosti má Etiópska evanjelická cirkev Mekane Yesus 5,3 miliónov veriacich.

Výzva rakúskych cirkví k „motopôstu“
Viedeň, 9. marec 2011 (TASR)
Evanjelická a Katolícka cirkev v Rakúsku vyzvali motoristov, aby akýmsi "motopôstom" prispeli k ochrane životného prostredia a ovzdušia pred blížiacimi sa veľkonočnými sviatkami. Podstatou akcie je v období od Popolcovej stredy do Bielej soboty, výrazné obmedzenie používania automobilov, ak nie ich úplné odstavenie. Vlani sa do podobnej akcie zapojilo celkove 5.000 ľudí. Účastníci tohtoročnej akcie môžu rátať s výhrami v podobe cestovných lístkov od dopravných spoločností, jednodňových výletov, ako aj týždennej rekreácie.

Konferencia Európskej baptistickej federácie v Kyjeve
Kyjev, 9. marec 2011( EBF.ORG)
Našli Ježiša: Čo teraz? Tieto slová boli témou konferencie Európskej baptistickej federácie pre pracovníkov s deťmi a mládežou. Na stretnutí v Kyjeve prišlo 35 delegátov z 21 krajín, aby sa zamýšľali nad otázkou, ako byť verným učeníkom Ježiša Krista v 21. storočí. Prednášajúci zdôraznili, že činiť Kristových učeníkov z mladých ľudí je rovnako dôležité, ako evanjelizovať. „Evanjelizácia a učeníctvo idú totiž ruka v ruke.“ Mladí veriaci sa spolu modlili a vzdelávali. Zo stretnutia odchádzali povzbudení a s túžbou v srdci učiť sa, povzbudzovať ostatných a tak byť verným učeníkom Ježiša Krista.

ROZHOVOR:
Združenie Misia na Níle pracuje na Slovensku už niekoľko rokov. 19. marca 2011 organizuje misijnú konferenciu v Liptovskom Mikuláši. Organizáciu a jej ciele predstavuje riaditeľka slovenskej pobočky, farárka ECAV Eva Kolesárová.

Predstavte našim poslucháčom združenie Misia na Níle
Združenie Misia na Níle je nezávislá evanjelická misijná organizácia so sídlom vo Švajčiarsku. Má svoje korene v evanjelickej cirkvi a prináša zvesť o Ježišovi Kristovi do krajín pozdĺž rieky Níl v Afrike. V tomto čase pracuje v 7 krajinách z 10, ktoré sa na tejto rieke nachádzajú. Sú to krajiny: Egypt, Sudán, Eritrea, Etiópia, Kongo, Tanzánia a Rwanda.

Ktoré krajiny a cirkví sa do organizácie zapojili?
Počiatky Misie siahajú do r. 1900, do krajiny Egypt, kde sa misia zrodila v srdciach 3 mužov rôznych národov. Aj dnes je táto misijná organizácia medzinárodná. Má svoje pobočky v Nemecku, USA a od r. 1999 aj u nás na Slovensku. Tak ako v Afrike, aj vo všetkých týchto menovaných krajinách misia spolupracuje so všetkými cirkvami a cirkevnými spoločenstvami. Môžeme povedať, že v tomto ohľade je plne ekumenickou.

Aký je cieľ Misie na Níle?
Cieľom misie je pomoc a služba blížnemu. A to v každom ohľade. Preto v sebe zahŕňa starostlivosť o telo a dušu človeka. Misia na Níle teda v Afrike ponúka sociálnu a zdravotnícku činnosť, vzdelávanie a výchovu, ako aj budovanie rozvojových projektov. Je k dispozícii obyvateľom v danej oblasti bez ohľadu na pôvod, pohlavie, farbu pleti, náboženskú príslušnosť, či svetonázor.

Ako možno misiu podporiť?
Priatelia Misie na Níle podporujú jej prácu rôznym spôsobom. Predovšetkým modlitbou. To je najdostupnejší spôsob pomoci človeka človeku. Samozrejme, že je dôležitá aj finančná pomoc práve pre realizáciu jednotlivých projektov. Tieto sú však nastavené tak, aby sa časom mohli samo financovať. Pomáhať je možné aj celkom osobne svojou službou. Niektorí sa preto vydajú na cestu do Afriky a pomáhajú na mieste. Tešíme sa z toho, že máme aj takých už zo Slovenska. Iní, sú to zvlášť ženy, misionárky doma na Slovensku berú do rúk ihlice a vlnu a s láskou štrikujú svetríky, čiapočky, ponožky, deky pre deti i dospelých. Aj to je prejav našej lásky voči Pánu Bohu a našim blízkym.

Prečo ste sa zapojili do Misie a čo pre vás znamená táto práca?
Už 4. rok pracujem ako riaditeľka slovenskej pobočky Misie na Níle. Znamená to pre mňa iste aj starosti spojené predovšetkým s organizačnými povinnosťami. Ale je to na druhej strane veľká radosť, môcť niekomu pomáhať. Okrem toho som aj takýmto spôsobom bohatšia o nové priateľstvá, kontakty s ľuďmi všetkých cirkví na Slovensku i v zahraničí. Čo ma presvedčilo, aby som sa do tejto práce zapojila? Bola to skutočnosť, že štrikované šatstvo, ktoré ako príklad našej pomoci v hojnom počte odchádza do Afriky aj zo Slovenska, nájde svojho adresáta. V jednej prezentácii Misie na Níle sa objavil obrázok novorodeniatka vo svetríku, čiapočke a papučkách. Obletel nielen Slovensko. Ale práve tu u nás ho smela uvidieť aj ochotná sestra, ktorá tieto veci zhotovila. Je to nesmierna radosť a povzbudenie, že pomáhať druhým má zmysel, aj keď ich osobne nepoznáme. Je to naplnenie Ježišových slov: čokoľvek, čo ste urobili jednému z týchto mojich najmenších bratov, mne ste urobili. Ak chceme vedieť viac o práci Misie na Níle, nemusíme v týchto dňoch cestovať ďaleko. Je tu pozvanie na misijnú konferenciu, ktorá sa uskutoční v sobotu, 19. marca 2011 o 10. hodine v zasadačke Mestského úradu v Liptovskom Mikuláši. Aj tam je možné dozvedieť sa viac o práci Misie na Níle a o tom, že Boh skutočne koná cez nás ľudí, aj keď sme jeden druhému možno mnoho kilometrov vzdialení, predsa si môžeme darovať lásku, môžeme si navzájom pomáhať. To je úlohou nielen misie, ale každého kresťana, kto sa hlási k Ježišovi Kristovi.
Ďakujem za rozhovor.
-mf-

Z agentúr EBF.ORG, ELCA, LWI, RV, TASR, WCC vybrala Miroslava Franková.

Ekumenická rada cirkví v Slovenskej republike
www.ekumena.sk
E-mail: ekumena.vosvete@gmail.com
Tel. 02/544 33 238,
Fax 02/544 33 235