Ekumenický pašiový sprievod v Košiciach

Už 19. ekumenický pašiový sprievod uskutočnil sa na Veľký piatok 29. marca 2013 v meste Košice. V tomto roku bol jeho ústrednou témou obsah 22. žalmu s úvodnými slovami: Bože môj, prečo si ma opustil?
O týchto slovách i o ďalšom obsahu známeho žalmu kráľa Dávida uvažovali vedno predstavitelia jednotlivých cirkví. Najobsažnejšou úvahou oslovil účastníkov Slavomír Sabol, biskup Východného dištriktu ECAV, po ktorom potom v príhovoroch pokračovali duchovní ďalších cirkví. Do dôstojného rámca prispeli aj členovia evanjelického spevokolu Chválospev a ďalší hudobníci.

So zreteľom na extrémne nepriaznivé počasie mal tohtoročný ekumenický pašiový sprievod čo do počtu krokov niekoľkých desiatok kresťanských pútnikov výnimočne krátke trvanie. Organizátori pohotovo reagovali na extrémy počasia, hlavne masívne sneženie a nebezpečne klzký terén. Po tradičnom otvorení pri Jakabovom paláci pozval evanjelický farár a konsenior Košického seniorátu ECAV Dušan Havrila, jeden z hlavných organizátorov, všetkých účastníkov v záujme bezpečnosti pod strechu neďalekého Evanjelického kostola na Mlynskej ulici.

V tomto netradičnom prostredí ekumenický pašiový sprievod, hoci tentoraz len so symbolickými zastaveniami, nadobudol vďaka hodnotným osloveniam duchovných netradičnú dimenziu, ktorú účastníci prijali s veľkým pochopením.

Toto výnimočné podujatie, umocnené v roku 2013 i rámcom Košíc ako Európskeho hlavného mesta kultúry (EHMK), už v predošlých rokoch na ekumenické nasledovanie inšpirovalo aj veriacich kresťanských cirkví v Michalovciach a Spišskej Novej Vsi, kde sa na ekumenických podujatiach na Veľký piatok zúčastnili desiatky veriacich z kresťanských cirkví, ktoré v týchto mestách pôsobia.