Ekumenické služby Božie v Zem. Podhradí

Na záver týždňa „Modlitieb za jednotu kresťanov“ 24. januára 2016 sa 17 predstaviteľov kresťanských cirkví spojilo v modlitbách za jednotu kresťanov na ekumenických službách Božích v Ev. a. v. chráme Božom v Zemianskom Podhradí. Služby Božie v priamom prenose vysielali v RTVS Dvojka.
Počas úvodného organovo-husľového prelúdia W. A. Mozarta „Ave verum“ do chrámu vstupovali liturgovia, starosta i deti oblečené v miestnych krojoch.

Kresťanské zhromaždenie, ako i televíznych divákov pozdravila domáca farárka Jana Drottnerová, ktorá v krátkosti priblížila históriu i súčasnosť cirkevného zboru. Hostí privítal i starosta obce Zemianske Podhradie Miroslav Zámečník, ktorý vo svojom príhovore nezabudol spomenúť, že Zemianske Podhradie bolo v minulosti dôležitou križovatkou slovenských dejín i národno-kultúrneho života, a to vďaka významným osobnostiam žijúcim a pôsobiacim na jej území i ako súčasť cirkevného zboru – či už to bola rodina grófov Príleských a Ostrolúckych – donátorov cirkevného zboru, alebo jeho duchovní predstavitelia: Pavel Doležal, Žigmund Pauliny, Samuel Štúr, Jozef Ľudovít Holuby a iní. Rímskokatolícky kňaz z farnosti Bošáca Richard Jankovič vyzdvihol vo svojom príhovore kultúrnu pamiatku z 13. storočia – haluzický kostolík, ktorý má pre obyvateľov Bošáckej doliny nadkonfesijný charakter a v dávnej minulosti práve on spájal v tejto doline dnešné dve vierovyznania. Ekuménu v praxi budujeme na úrovni dobrých osobných vzťahov aj ekumenickými Trojkráľovými koncertmi.

Predspevom „Najsvätejší“ sa začali služby Božie, ktoré tento rok pripravili kresťania v Lotyšsku v nádeji, aby sme mohli rásť v spoločenstve s naším Pánom Ježišom Kristom a so všetkými bratmi a sestrami, ktorí túžia po jednote. V modlitbách jednotliví predstavitelia kresťanských spoločenstiev ďakovali Bohu za kresťanské povolanie, ktoré opisujú slová apoštola Petra: „Vy ste vyvolený rod, kráľovské kňazstvo, svätý národ, Boží vlastný ľud, aby ste zvestovali veľké skutky toho, čo vás povolal z temnoty do svojho predivného svetla.“ Modlitby uviedol generálny biskup ECAV Miloš Klátik, predseda ERC v SR.

Ďalej liturgovali a modlili sa arcibiskup Rímskokatolíckej cirkvi Stanislav Zvolenský, predseda KBS, zástupca Reformovanej kresťanskej cirkvi Róbert Géresi, superintendent Evanjelickej cirkvi metodistickej Pavol Prochádzka, kancelár Metropolitnej rady Pravoslávnej cirkvi Ladislav Bílý, predseda Rady Bratskej jednoty baptistov Ján Szöllös, biskup Cirkvi československej husitskej Ján Hradil, predseda Rady Cirkvi bratskej Štefan Evin, predseda Cirkvi adventistov siedmeho dňa Bohumil Kern, zástupca biskupa Apoštolskej cirkvi Štefan Pap, generálny vikár Starokatolíckej cirkvi Štefan Záhradník, generálny vikár Gréckokatolíckej cirkvi Vladimír Skyba, generálny duchovný EPS Marián Bodolló, biskupský vikár Trnavskej arcidiecézy Rímskokatolíckej cirkvi Róbert Kiss, seniorka POS ECAV Eva Juríková a kancelár Metropolitnej rady Pravoslávnej cirkvi Ladislav Bílý. Počas služieb Božích zazneli známe skladby v organovo-husľovom sprievode Silvie Dzurákovej a Viery Podhradskej, ako i piesne z Evanjelického spevníka. Evanjelický spevokol pod vedením Silvie Dzurákovej zaspieval pieseň „Hospodin je môj Pastier“, rímskokatolícky spevácky zbor pod vedením Jána Mihalu „Pane, vždy, keď Tvoju svätosť zriem“ a spoločne v ekumenickom spevokole zaznela „Óda na radosť“. Ivona Dzuráková predniesla báseň Martina Rázusa „Verím“ a báseň Martina Braxatorisa „Čiu slávu hlásate...?“ zarecitovali deti v krojoch.

Generálny biskup ECAV Miloš Klátik, predseda ERC v SR, svoju kázeň založil na slovách Písma svätého „Vy ste svetlo sveta...“ (Mt 5, 14 − 16). Zdôraznil, že byť svetlom sveta znamená svietiť pre svet svetlom Pána Ježiša, natoľko sme svetlom, nakoľko odrážame Jeho svetlo vo svete. Za štátnu správu sa prihovoril riaditeľ Cirkevného odboru MK SR Ján Juran, ktorý cirkvám poďakoval za ich činnosť a spoluprácu so štátnou správou v oblasti sociálnej práce, diakonie či charity. Generálny tajomník ERC v SR Ladislav Krpala predniesol Vyhlásenie ERC v SR, ktoré povzbudzuje veriacich, aby sa nevzdávali kresťanských hodnôt, symbolov a tradícií ani v tomto roku, keď k nám prichádzajú naliehavé výzvy meniaceho sa sveta a života, pretože my všetci sme „povolaní zvestovať veľké skutky Pánove“ (1Pt 2, 9 − 10), čo bola aj téma tohtoročného Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov.

Program služieb Božích zostavila Daniela Horínková na základe materiálov, ktoré na tohtoročné ekumenické služby Božie na záver Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov vypracovala skupina veriacich z Lotyšska.