Ekumenické služby Božie v Lipt. Mikuláši

Tohtoročné celoslovenské ekumenické služby Božie v rámci Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov sa konali v nedeľu 19. januára 2014 v Rímskokatolíckom kostole v Liptovskom Mikuláši. V priamom prenose ich odvysielali na RTVS – STV.
Prítomných privítali domáci farár – dekan Rímskokatolíckej farnosti L. Mikuláš Stanislav Culka, zborový farár CZ ECAV L. Mikuláš Marián Bochnička a primátor mesta L. Mikuláš Alexander Slafkovský. Na službách Božích sa zúčastnil aj prezident SR Ivan Gašparovič, ktorý pozdravil chrámové zhromaždenie, predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár a ďalší predstavitelia štátnej správy.

Na programe ekumenických službách Božích sa podieľali generálny biskup Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania (ECAV) na Slovensku a predseda Ekumenickej rady cirkví (ERC) v SR Miloš Klátik; arcibiskup Rímskokatolíckej cirkvi a predseda Konferencie katolíckych biskupov Slovenska Stanislav Zvolenský; pomocný biskup Rímskokatolíckej cirkvi Andrej Imrich; zástupca biskupa Reformovanej kresťanskej cirkvi Róbert Géresi; Ján Szölös, predseda Rady Bratskej jednoty baptistov; superintendent Evanjelickej cirkvi metodistickej Pavol Procházka; predseda Rady Cirkvi bratskej Ján Henžel; kancelár Metropolitnej rady Pravoslávnej cirkvi Ladislav Bílý; pastor Apoštolskej cirkvi v Poprade Ján Šefčík; biskup Cirkvi československej husitskej Jan Hradil; predseda Cirkvi adventistov siedmeho dňa Karol Badinský; generálny vikár Starokatolíckej cirkvi Štefan Záhradník; zástupca generálneho duchovného Ekumenickej pastoračnej služby Dávid Vargaeštok. Okrem nich sa na ekumenických službách Božích zúčastnili aj ďalší zástupcovia cirkví a náboženských spoločenstiev z celého Slovenska a početní kresťania z Liptovského Mikuláša.

Duchovný príhovor mal predseda Konferencie katolíckych biskupov Slovenska Stanislav Zvolenský na text, ktorý za tohtoročný nosný text Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov vybrali kresťania z Kanady, a zároveň pripravili aj celkový program tohtoročných ekumenických služieb Božích. Predseda KBS reagoval na Pavlovu otázku v 1Kor 1, 13a: „Či je Kristus rozdelený?“ Zdôraznil, že rozdelenie cirkvi odporuje Kristovej vôli a Jeho vyslaniu ohlasovať evanjelium celému svetu. Vyslovil radosť z istého zblíženia kresťanov, ktoré nastalo po 2. vatikánskom koncile, konanom práve pred 50 rokmi, a vyjadril nádej, že blížiace sa 500. výročie reformácie by mohlo byť veľkou príležitosťou na ešte viac krokov k vzájomnému zblíženiu. Apeloval aj na vládu a parlament, aby prijímali také zákony, ktoré by zabránili prenikaniu cudzích trendov do našej spoločnosti a reflektovali naše kresťanské korene.

Arcibiskup Stanislav Zvolenský ukončil zhromaždenie požehnaním a vyslaním na cestu a generálny biskup Miloš Klátik Áronovským požehnaním.

Do programu služieb Božích prispeli spevokoly Rímskokatolíckej farnosti v Liptovskom Mikuláši (dirigent Ivan Mráz), orchester Základnej umeleckej školy Jána Levoslava Bellu v Liptovskom Mikuláši (dirigent Ľubomír Raši), Spevokol CZ ECAV Liptovský Mikuláš s kantorkou Andreou Gärtnerovou a na organe hrala aj Anna Paruleková.

Na záver generálny tajomník ERC v SR Ladislav Krpala prečítal Vyhlásenie Ekumenickej rady cirkví v SR k občanom Slovenska, v ktorom zaznela výzva k odpúšťaniu, k jednote v láske a vzájomnej úcte, prosba k Pánu Bohu o mier, lásku a pokoj v našich rodinách a o spravodlivosť a pokoj v spoločnosti.