Ekumenické služby Božie v Kostolci

Obec Kostolec – filiálka CZ ECAV v Považskej Bystrici – sa nachádza v malebnej oblasti Manínskej Tiesňavy. Už tradične sa tu v prvú septembrovú nedeľu schádzajú jej obyvatelia, ale aj obyvatelia okolitých obcí na spoločné ekumenické bohoslužby.
Tie sa konajú na pamiatku posviacky kaplnky, ktorá slúži najmä ako Dom nádeje, ale aj na bohoslužby oboch cirkví. Bola vybudovaná svojpomocne pred trinástimi rokmi občanmi obce Kostolec, ktorá je vzorom príkladného spolunažívania veriacich dvoch konfesií – evanjelickej a. v. a rímskokatolíckej. Réžiu tohtoročných ekumenických bohoslužieb mal brat diakon Ľubomír Marcina, duchovný správca CZ ECAV v Považskej Bystrici. Kázeň slova Božieho zameral na text J 17, 20 – 21: „Nielen za týchto prosím, ale aj za tých, ktorí pre ich slovo uveria vo mňa, aby všetci v jedno boli, ako Ty, Otče, si vo mne a ja som v Tebe, aby aj oni boli v nás, aby svet uveril, že si ma Ty poslal. A slávu, ktorú si dal mne, ja som dal im, aby boli jedno, ako my jedno sme.“

Boh si nevybral teda len niekoľkých, ktorým dal toto zasľúbenie, Boh ho dal všetkým pre všetky časy. Jeho zasľúbenie preklenulo brehy rozdielnosti a spojilo mostom lásky už mnohých.
Pán Ježiš ako Boží Syn nás naučil modliť sa k Nemu s dôverou a pokorou. Keď učeníci Kristovi vyslovili želanie: „Pane nauč nás modliť sa“, Pán im vyhovel a modlitbu ich naučil. Túto Modlitbu Pánovu vieme aj my a modlia sa ju dnes kresťania všetkých cirkví na celom svete. Otče náš... je teda ekumenickou modlitbou, ktorá spája veriacich kresťanov na celom svete.
Ekumenický zámer modlitby vyjadril aj náš Spasiteľ Ježiš Kristus keď sa modlí za duchovnú jednotu, ktorá vyrastá z jednoty Svätej Trojice. Viera v Boha stvoriteľa, viera v Syna Vykupiteľa a Ducha Svätého Posvätiteľa, má v kresťanoch kriesiť, rozvíjať a upevňovať duchovnú jednotu a spolupatričnosť.
Veď Pán Ježiš vyslovil toto sväté želanie v čase, keď ešte nejestvovali nijaké cirkvi a už vôbec nie nejaké cirkevné náuky. To nás má viesť k tomu, aby sme si uvedomili, že na druhej strane ekumenické modlitby nenarušujú cirkvi, ale napriek rozdielom v učení, ktoré cirkvi majú, tieto ekumenické modlitby otvárajú cestu k duchovnému zbližovaniu a k jednote vo viere v Trojjediného Pána Boha. Modliť sa a pracovať treba predovšetkým na duchovnej obnove a evanjelizácii sveta.
Vierohodnosť kresťanskej zvesti bude účinnejšia len vtedy, keď sa obnovia vzájomné vzťahy medzi veriacimi rôznych vyznaní a posolstvo evanjelia bude zvestované jednoznačne. Ohrozenie kresťanskej cirkvi je v súčasnosti značné. Islam sa stáva militantnejším. Počet jeho prívržencov narastá, rôzne orientálne náboženstvá a sekty dávajú o sebe vedieť aj u nás a k tomu ešte morálny úpadok a konzumný spôsob života – to všetko poškodzuje a často rozvracia kresťanský náboženský život, ktorý má v našom slovenskom národe bohatú históriu. Ekumenický duch lásky Kristovej má odstraňovať priehradné múry medzi cirkvami národmi a národnosťami.
Slová apoštola Pavla z listu Galatským „Nie je ani Žid ani Grék, nie je ani otrok, ani slobodným, nie je ani muž ani žena, lebo všetci jedno ste v Ježišovi Kristovi“ sú nám svedectvom tejto pravdy. Preto v modlení neochabujme, modlime sa nielen za seba, ale aj za svojich blížnych. Modlitbou možno získať ľudí pre Božie kráľovstvo, ktoré prináša svetu spravodlivosť, pravú radosť, trvalý pokoj a jednotu sŕdc a duší.

Pozdrav a biblické texty predniesol brat farár Rímskokatolíckej cirkvi Mgr. Pavol Klimek z Považskej Teplej. Epištolický text prečítal Ing. Marcel Breče, riaditeľ SED Košeca. Organovou hrou poslúžila Mgr. Jarmila Polláková, kantorka z CZ ECAV v Považskej Bystrici. Povznášajúce chvíle spoločných ekumenických bohoslužieb umocnila krásnym spevom miestna folklórna skupina. Kultúrny program s bohatým občerstvení pokračoval vo vynovenom kultúrnom dome, kde prítomných privítal a pozdravil starosta obce Kostolec Miroslav Michalík.

Kiež Pán požehná aj naďalej snaženie a príkladné spolunažívanie občanov Kostolca, aby aj naďalej tu vládla jednota sŕdc a duší.