Ekumenické služby Božie 2015

Tohtoročné ekumenické služby Božie pri príležitosti Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov sa konali v nedeľu 25. januára 2015 v Kostole Cirkvi bratskej v Bratislave. V priamom prenose boli vysielané v RTVS – Slovenskej televízii.
Tému na rok 2015 na základe slov z Evanjelia podľa Jána 4, 7 „Ježiš jej povedal: Daj sa mi napiť!” navrhla a spracovala ekumenická skupina kresťanov v Brazílii. Ofera zo služieb Božích bola venovaná na pomoc prenasledovaným kresťanom na Blízkom východe.

Na službách Božích sa zúčastnili vrcholní predstavitelia kresťanských cirkví na Slovensku, ktorí postupne prednášali modlitby a prosby k Pánu Bohu. Boli to Miloš Klátik, generálny biskup ECAV na Slovensku a predseda ERC v SR; za Rímskokatolícku cirkev arcibiskup Stanislav Zvolenský, predseda KBS, a biskup Andrej Imrich; Ján Semjan, zástupca biskupa Reformovanej kresťanskej cirkvi; Ján Henžel, predseda Rady Cirkvi bratskej; Pavol Procházka, superintendent Evanjelickej cirkvi metodistickej; Ján Szőllős, podpredseda Rady Bratskej jednoty baptistov; Ladislav Bilý, kancelár Metropolitnej rady Pravoslávnej cirkvi; Jan Hradil, biskup Cirkvi československej husitskej; Milan Lach, prešovský pomocný biskup Gréckokatolíckej cirkvi; Ján Lacho, biskup Apoštolskej cirkvi; Štefan Záhradník, generálny vikár Starokatolíckej cirkvi; Karol Badinský, predseda Cirkvi adventistov siedmeho dňa; a Marian Bodolló, generálny duchovný Ekumenickej pastoračnej služby v OS a OZ SR.

Chrámové zhromaždenie, ako aj divákov pri televíznych obrazovkách privítal kazateľ Cirkvi bratskej v Bratislave Josef Sýkora. Prítomných pozdravil aj primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal, ktorý vyzdvihol myšlienku ekumenizmu a zdôraznil, že len v jednote a spolupráci sa dajú riešiť problémy, ktoré sú pred nami. Úvod do témy Týždňa modlitieb mal rímskokatolícky kňaz Ľudovít Pokojný, predseda Rady pre ekumenizmus v Bratislave.

Pred kázňou zaznelo dramatizované čítanie úryvku z Evanjelia podľa Jána 4, 1 – 42 v podaní členov Cirkvi bratskej. Predseda Rady Cirkvi bratskej Ján Henžel v kázni slova Božieho poukázal na to, že svedectvo ženy Samaritánky a ľudí, ktorí dva dni počúvali Ježišovo vyučovanie, priviedlo aj iných k poznaniu, že práve Ježiš je Ten, ktorý je Spasiteľom sveta, ktorý pristupuje ku všetkým citlivo a s láskou. Hoci cirkev nemá odpoveď na všetky otázky, s ktorými sa na ňu obracia svet, všetci kresťania na Slovensku a aj na týchto službách Božích i napriek vzájomným rozdielom jednotne svedčia, že Ježiš je Spasiteľ tohto sveta. Ježiš Kristus sa stal zmyslom nášho života a životodarná viera v Neho nás bude sprevádzať i pri riešení problémov, ktoré pred nás stavia svet.

Modlitbu Pánovu Otče náš v záverečnej liturgii zaspieval generálny biskup Miloš Klátik, ktorý mal aj Áronovské požehnanie.

Po piesni ekumenického spevokolu riaditeľ Cirkevného odboru Ministerstva kultúry SR Ján Juran prečítal list od ministra kultúry Marka Maďariča. Minister v liste ocenil partnerskú spoluprácu s cirkvami na Slovensku a podčiarkol význam pôsobenia cirkví v spoločnosti, najmä v oblasti školstva, zdravotníctva a sociálnej starostlivosti. Generálny tajomník ERC v SR Ladislav Krpala potom prečítal Vyhlásenie Ekumenickej rady cirkví v SR k občanom Slovenska, kde sa na nich obrátil s výzvou: „Ako kresťania máme zodpovednosť, ktorá sa musí prejaviť vo všetkých oblastiach života i v živote našej spoločnosti, našej krajiny, našich rodín. Kresťanov jednoducho musí byť počuť, musí byť zreteľne identifikovateľný ich kresťanský postoj.“ Celé vyhlásenie.

Spev chrámového zhromaždenia umocňoval spojený spevokol z Cirkvi bratskej, Bratskej jednoty baptistov a z evanjelických cirkevných zborov na Legionárskej, v Petržalke a Dúbravke, ktorý spolu so sláčikovým orchestrom dirigoval Ewald Danel. Na organe hrali Milena Uhlíková a Ivan Valenta.