Ekumenické služby Božie 2013 v Prievoze

Pri príležitosti Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov sa tohtoročné ekumenické služby Božie konali 20. januára 2013 v Evanjelickom a. v. kostole v Bratislave-Prievoze. Zúčastnili sa na nich kresťania viacerých cirkví združených v Ekumenickej rade cirkvi v SR - jej členovia i pozorovatelia.
Tému a modlitby na tohtoročný Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov, ktorý sa každoročne koná od 18. – 25. januára, pripravila ekumenická skupina z Indického študentského kresťanského hnutia, pričom reflektovala situáciu dalitov – najbiednejšej vrstvy v Indii. Aj preto bolo do programu služieb Božích zaradené svedectvo viery zo života kresťanky Sáry z dalitskej komunity. Počas Týždňa modlitieb sa kresťania na celom svete – aj veriaci na ekumenických službách Božích v Prievoze – zamýšľali nad slovami z Micheáša 6, 6 – 8:
„S čím mám predstúpiť pred Hospodina a skloniť sa pred Bohom výsosti? Mám predstúpiť pred Neho so zápalmi a s jednoročnými teľcami? Má Hospodin záľubu v tisícoch baranov a v desaťtisícoch potokov oleja? Mám dať svojho prvorodeného za svoj priestupok, plod svojho tela za svoj hriech? Hospodin ti oznámil, človeče, čo je dobré a čo žiada od teba: len zachovávať právo, milovať láskavosť a v pokore chodiť so svojím Bohom.“

Veriacich v prievozskom evanjelickom kostole aj pred televíznymi obrazovkami privítali domáci zborový farár Norbert Hajský a správca Rímskokatolíckej farnosti Bratislava-Prievoz Augustín Slaninka, ktorí vyzdvihli vzájomnú spoluprácu rôznych kresťanských cirkví. Starosta mestskej časti Bratislava-Ružinov Dušan Pekár poďakoval za dobrú spoluprácu v oblasti sociálnych vecí, školstva i kultúry a vyzval všetkých k jednote pri rešpektovaní hodnôt, akými sú tolerancia, porozumenie, čestnosť a láska medzi ľuďmi.

Texty z Písma svätého čítali a príhovorné modlitby za jednotu kresťanov postupne prednášali zástupcovia jednotlivých cirkví: arcibiskup Rímskokatolíckej cirkvi, predseda KBS Stanislav Zvolenský, biskup Reformovanej kresťanskej cirkvi a podpredseda ERC v SR László Fazekas, bratislavský eparcha Gréckokatolíckej cirkvi Peter Rusnák, kancelár Metropolitnej rady Pravoslávnej cirkvi Ladislav Bílý, biskup Apoštolskej cirkvi Ján Lacho, biskup Cirkvi československej husitskej Jan Hradil, predseda Rady Cirkvi bratskej Ján Henžel, predseda Rady Bratskej jednoty baptistov Ján Szölös, predseda Cirkvi adventistov siedmeho dňa Karol Badinský, generálny vikár Starokatolíckej cirkvi Štefan Záhradník, ako aj generálny duchovný Ekumenickej pastoračnej služby v OS a OZ SR Miroslav Táborský.

Biskup Západného dištriktu ECAV a predseda Slovenskej biblickej spoločnosti Milan Krivda zaspieval text z Evanjelia podľa Lukáša 24, 13 – 35 o stretnutí učeníkov s Ježišom Kristom v mestečku Emauzy, po ktorom prievozská evanjelická farárka Eva Germanová predniesla báseň Daniely Horínkovej Emauzskí učeníci.

Kázňou slova Božieho na text z Mt 7, 7 "Proste a dostanete; hľadajte a nájdete; klopte a bude Vám otvorené “ poslúžil brat generálny biskup ECAV na Slovensku Miloš Klátik, predseda Ekumenickej rady cirkví v SR. Poukázal na význam modlitby a vyzval veriacich, aby boli vytrvalí v modlitbách a láske k Pánu Bohu i blížnym, aby nestrácali nádej v ťažkých situáciách:
„Bratia a sestry, aj my všetci sme dlžníkmi Božej lásky a milosti, len nie vždy na tento svoj dlh pamätáme. Zabúdame, že máme svietiť na cestu za Kristom všetkým ľuďom, ktorých v živote stretáme. Máme svietiť jasným slovom svedectva viery i službou lásky – podľa príkladu Ježiša Krista. Nie je to ľahké, sami to účinne nedokážeme. Nahlodáva nás obava z neporozumenia a z výsmechu, sme bezradní, keď sa stretávame s chladom, zatvrdilosťou a nezáujmom možno práve tých našich blízkych, na ktorých nám tak veľmi záleží, tých, z ktorých chceme vychovať nasledovníkov Ježiša Krista. Takéto skúsenosti mnohých postavili až na okraj priepasti zúfalstva či rezignácie a hľadania výhovoriek samých pred sebou, výhovoriek na dobu, v ktorej žijeme, na prostredie, v ktorom sa naše deti či vnukovia pohybujú. - To by bola kapitulácia voči službe, do ktorej nás Pán povolal, keď nás v Krste svätom prijal za svoje deti, daroval vieru a nádej večnosti, keď nás urobil účastnými svojej lásky a milosti.
Pán Ježiš Kristus nám ukazuje cestu aj zo situácie, v ktorej my riešenie nevidíme: Proste, a bude vám dané; hľadajte a nájdete; klepte, a otvorí sa vám. Predkladajme svoje veci, ale aj záležitosti svojej rodiny, spoločenstva kresťanov i celej našej spoločnosti Pánu Bohu vo svojich modlitbách. Veď mnoho môže modlitba spravodlivého opravdivá – ako napísal apoštol Jakub.“

Po Áronovskom požehnaní, ktoré dal generálny biskup ECAV Miloš Klátik, a piesni Kto ruku k ceste žitia podá v podaní spevokolu Cirkevného zboru ECAV Bratislava, Legionárska pod vedením Viery Jägerovej, sa chrámovému zhromaždeniu prihovoril riaditeľ Cirkevného odboru Ministerstva kultúry SR Ján Juran, ktorý zároveň odovzdal pozdrav od pána prezidenta SR Ivana Gašparoviča. V príhovore poďakoval za všetko pozitívne, čo bolo v minulom roku urobené prostredníctvom cirkví, a deklaroval záujem štátu aj v budúcnosti rozvíjať partnerský dialóg s cirkvami, ktorý je prospešný pre rozvoj celej našej spoločnosti.

Potom nasledovalo Vyhlásenie Ekumenickej rady cirkví k občanom Slovenska, ktoré prečítal generálny tajomník ERC v SR Ladislav Krpala. Na záver odznela výzva:
“Rok 2013 je Rokom sv. Cyrila a Metoda; pripomenieme si 1150. výročie ich príchodu do Veľkomoravskej ríše. Venujme svoju pozornosť hodnotám, ktoré nám priniesli. Nebola to iba historická udalosť, iba začiatok staroslovienskej literatúry, bol to začiatok novej duchovnej kultúry nášho národa, z ktorej čerpáme hodnoty pre život podnes.“

Počas služieb Božích na organe hral Stanislav Tichý; spoluúčinkoval Ekumenický ensemble pod vedením Ewalda Danela.