Ekumenické rady cirkví SR a MR sa stretli v Budapešti

Ekumenická rada cirkví SR (ERCSR) a Ekumenická rada cirkví Maďarska (MEÖT) chcú pokračovať vo vzájomnej spolupráci, chcú ju prehlbovať, pričom ju zvažujú rozšíriť aj o spoluprácu s ekumenickými radami ďalších dvoch krajín Vyšehradskej štvorky. Zaznelo to v Budapešti na schôdzke rád SR a MR 27. 10.
Schôdzka bola pokračovaním vzájomného dialógu začatom pred dvoma rokmi v Komárne.

Predstavitelia rád, ktorých delegácie viedli predseda MEÖT Imre Szebik a predseda ERCSR Miloš Klátik, sa vzájomne informovali o ekumenickom živote vo svojich krajinách, ako aj o vývoji spoločenskej a politickej situácie po parlamentných voľbách.

Maďarskí a slovenskí cirkevní hodnostári pohovorili aj o prípadnej spolupráci rád v ekologickej oblasti a diskutovali o dialógu s islamom a inými náboženstvami.

Maďarská rada pozvala predstaviteľov slovenskej rady na budapeštianske otvorenie ekumenického modlitebného týždňa na budúci rok a rady sa dohodli, že jeden deň modlitebného týždňa poslúži jeden predstaviteľ MEÖT na Slovensku a jeden zástupca ERCSR zas v Maďarsku.

Účastníci schôdzky deklarovali, že pozorne sledujú vývoj v súvislosti so slovenským jazykovým zákonom a maďarským dvojakým občianstvom a vyjadrili "nádej v múdrosť vodcov a zákonodarcov oboch krajín pri doriešení príslušných otvorených otázok".

Ďalšie stretnutie týchto rád sa uskutoční na budúci rok na Slovensku, informovala maďarská tlačová agentúra MTI (spravodajca TASR Ladislav Vallach).

Fotografie: Ladislav Krpala