Ekumenické dni v Trnave

Službami Božími v Ev. a. v. kostole v Trnave sa v pondelok 18. januára začínajú tradičné trnavské Ekumenické dni v rámci Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov. (TASR)
Témou je námet z Lukášovho evanjelia „Vy ste toho svedkami“. Ako vždy, aj v tomto roku bude mať v rámci podujatia kázeň v evanjelickom kostole rímskokatolícky duchovný a evanjelický kňaz sa prihovorí veriacim v jednom z dvanástich katolíckych kostolov v Trnave.

S kázňou na pôde ECAV vystúpi nový dekan, rektor Baziliky sv. Mikuláša v Trnave Marcel Kubinec. Recipročne bude mať o týždeň neskôr, v pondelok 25. januára, kázeň v Kostole Najsvätejšej Trojice (jezuitský) miestny farár ECAV Rastislav Hargaš. Súčasťou podujatia bude v piatok 22. januára v tom istom svätostánku koncert zboru Chorus Salvatoris pod taktovkou Róberta Mésároša a Zuzany Holičkovej.

História trnavských ekumenických dní siaha do roku 1968, čo ju zaraďuje k najstarším na Slovensku. Iniciátormi zbližovania katolíkov a evanjelikov v Trnave boli lekár Štefan Kopecký, archivár Jozef Šimončič a bývalý evanjelický farár Gustáv Viktory. Podľa štatistických údajov sa ku katolíckej cirkvi v kraji hlási viac ako 80 percent a k evanjelickej do 2,5 percenta obyvateľov. V celoslovenskom meradle sa ekumenické dni tradujú od roku 1997. Celosvetovo myšlienku zastrešuje Pápežská rada pre napomáhanie jednoty kresťanov a Svetová rada cirkví. Iniciátorom bol reverend Paul Wattson, ktorý v roku 1908 navrhol, aby sa týždeň modlitieb konal v období medzi sviatkami Katedry svätého Petra a Obrátením svätého Pavla. (TASR)