Ekumenická slávnosť v Budapešti

V nedeľu 16. januára 2011 sa predsedníctvo Ekumenickej rady cirkví v SR – biskup ECAV na Slovensku M. Klátik a biskup RKC v SR L. Fazekas – zúčastnilo na pozvanie rady Ekumenickej cirkví v Maďarsku na slávnosti spojenej so službami Božími v kostole reformovanej cirkvi v Budapešti.
Slávnosť sa konala pri príležitosti otvorenia Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov v Maďarsku, ako aj pri príležitosti začiatku predsedníctva Maďarskej republiky v Rade Európskej únie.

Na slávnostných službách Božích, ktoré vysielala aj maďarská televízia, kázal kardinál Péter Erdő, hlava Ostrihomsko-budapeštianskej arcidiecézy. Generálny biskup ECAV na Slovensku Miloš Klátik udelil chrámovému zhromaždeniu Áronovské požehnanie v slovenskom jazyku a ako predseda ERC v SR sa prihovoril aj na stretnutí po službách Božích.

Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov sa na severnej pologuli tradične koná od 18. do 25. januára, na južnej pologuli na svätodušné sviatky. Modlitby na Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov 2011 pripravili kresťania v Jeruzaleme, ktorí za tému zvolili úryvok zo Skutkov apoštolov 2, 42: „Títo zotrvávali v apoštolskom učení a v spoločenstve, v lámaní chleba a na modlitbách.“

Maďarsko sa stalo členom Európskej únie v roku 2004. Na čele Rady EÚ bude stáť po prvý raz. Medzi jeho priority patria stabilizácia európskeho hospodárstva, rozšírenie EÚ, energetika a integrácia Rómov. Maďarsko ukončí predsedníctvo v Rade EÚ na konci júna, keď ho prevezme Poľsko.

ROZHOVOR odvysielaný v relácii EKUMÉNA VO SVETE 5/2011 na stanici Rádio Slovensko, 2. 2. 2011 o 19.20 hod.

Predseda Ekumenickej rady cirkví v SR a generálny biskup Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku Miloš Klátik nám priblíži obsah a ciele stretnutia v Budapešti:

Vážený pán predseda Ekumenickej rady cirkví na Slovensku, 16. januára ste boli na pozvanie Ekumenickej rady cirkví Maďarska v Budapešti. Povedzte, prosím, našim poslucháčom, o aké stretnutie šlo, kto sa ho zúčastnil a aký bol jeho cieľ?
Bolo to na úvod Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov. Je to spoločná iniciatíva Svetovej rady cirkví a Pápežskej rady na podporu jednoty kresťanov v jednotlivých krajinách. V tomto prípade to bolo v Maďarsku. Na pozvanie Ekumenickej rady cirkví v Maďarsku, ako aj predsedajúcej krajiny Európskej únie na tento polrok, som sa zúčastnil na slávnostných službách Božích. Išlo o zvesť Božieho slova na základe textu Skutkov apoštolov 2, 42: Neustále sa venovali učeniu apoštolov, bratskému spoločenstvu, lámaniu chleba a modlitbám. Zvesť slova Božieho zaznela z úst predsedajúceho biskupa Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania Pétra Gáncsa a takisto kardinála Erdőho. Samozrejme, v rámci služieb Božích vystúpili všetci predstavitelia cirkví a náboženských spoločností Maďarskej republiky.

Myslíte, že prinesú výsledky stretnutia s predstaviteľmi cirkví v Maďarsku niečo nové do vzťahov alebo spolupráce medzi našimi národmi a cirkvami?
Myslím si, že áno. Minimálne v rovine vzájomných stretávaní sa, kde bolo pre mňa milým prekvapením, že prijali pozvanie z našej strany na 20. marca 2011, keď by malo byť stretnutie v Komárne. Je to tzv. Podunajská vlna mieru, kde prisľúbil účasť kardinál Erdő, hlavný biskup Reformovanej cirkvi Bölcskei, ako aj predsedajúci biskup Evanjelickej cirkvi a. v. v Maďarsku Péter Gáncs.
Ďakujem Vám za rozhovor.
Miroslava Franková