Ekuména vo svete 3 - 2011

Odvysielané na stanici Rádio Slovensko, 19.01.2011 o 19:20 hod.
Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov
Austrálske cirkvi zjednotené pri pomoci ľuďom postihnutých povodňami
Na čele vedeckého kolokvia vo Vatikáne evanjelik
Generálny tajomník Svetovej rady cirkvi na návšteve Islamskej spoločnosti v Líbyi
Cirkvi v Spojených štátoch amerických zjednotené v modlitbách a pôste
Palestínsky premiér o dôležitosti kresťanov v krajine
Južný Sudán po referende
Ekologická spravodlivosť – projekt Ekumenickej rady mladých v Európe
Pozvánka k modlitbám za krajiny vo svete



Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov
ŽENEVA (WCC)
Svetová rada cirkví vyhlásila v dňoch 18. – 25. januára Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov. V chrámoch po celom svete sa konajú bohoslužby, s cieľom modliť sa za jednotu cirkvi a poznávať spoločenstvá kresťanov iných vierovyznaní. Téma tohtoročných stretnutí má svoj základ v biblickej knihe Skutkov apoštolských a znie „Jednotní v apoštolskom učení, v spoločenstve, v lámaní chleba a na modlitbách." Program pripravili vedúci kresťanských cirkví a spoločenstiev v Jeruzaleme. Ekumenická slávnosť na Slovensku v rámci Týždňa modlitieb bude v Rímskokatolíckom kostole Sv. Cyrila a Metoda v Poprade, 23. januára 2011 o 10.00 hodine.

Austrálske cirkvi zjednotené pri pomoci ľuďom postihnutých povodňami
CANBERRA, 14. január 2011, ENI
Cirkvi v Austrálii spoločne pomáhajú ľuďom postihnutým veľkými povodňami. Na zaplavených územiach o veľkosti krajín Nemecka a Francúzska, slúžia budovy miestnych cirkevných zborov a spoločenstiev ako ubytovne a evakuačné pohotovostné centrá. Cirkvi sú tak útočiskom pre mnohých kresťanov, ktorí v tomto čase hľadajú predovšetkým praktickú pomoc. Príkladom vzájomnej spolupráce cirkví v Austrálii bola aj ekumenická bohoslužba, na ktorej sa podieľali Anglikánska, Rímskokatolícka, Evanjelická a Zjednotená cirkev. Ekumenické organizácie pripravujú aj duchovných, ktorí by v postihnutých územiach poskytli duchovnú starostlivosť, pretože to, čo príde, keď vody opadnú bude oveľa viac vyčerpávajúce, povedala farárka Rev. Heather Griffin zo Zjednotenej cirkvi.

Na čele vedeckého kolokvia vo Vatikáne evanjelik
VATIKÁN, 16. január 2011 (ZENIT)
Pápež Benedikt XVI. v nedeľu 16. januára 2011 vymenoval na čelo vedeckého kolokvia evanjelika. Pápežskú akadémiu vied, ktorá Benediktovi radí vo všetkých otázkach týkajúcich sa vedy, bude odteraz viesť švajčiarsky molekulárny biológ Werner Arber, držiteľ Nobelovej ceny za medicínu v roku 1978. Informoval o tom v nedeľu hovorca Vatikánu Ciro Benedettini. Je to podľa neho po prvýkrát v dejinách tejto inštitúcie, čo sa na jej čelo postaví nekatolík. Arber bol radovým členom Pápežskej akadémie vied od roku 1981.

Generálny tajomník Svetovej rady cirkvi na návšteve Islamskej spoločnosti v Líbyi
ŽENEVA, 12. január 2011 (WCC)
Kresťansko-moslimský dialóg a vzájomná spolupráca boli hlavnou témou dvojdňovej návštevy generálneho tajomníka Svetovej rady cirkví v Islamskej spoločnosti v Tripolise, v Líbyi. Stretnutie nadväzovalo na bilaterálny dialóg, ktorý sa začal už v minulom roku v Ženeve. Reverend Olav Fykse Tveit predstúpil pred poslucháčov s témou: „Kto je tvoj blížny?“ V prednáške poukázal na Abraháma, v ktorom majú spoločné korene židia, kresťania a moslimovia. Tie majú viesť k vzájomnému zdieľaniu spoločných hodnôt a pokojnému spolužitiu.

Cirkvi v Spojených štátoch amerických zjednotené v modlitbách a pôste
USA, 9. január 2011 (CP)
V Spojených štátoch amerických sa viac ako 800 kresťanských spoločenstiev zapojilo do spoločných modlitieb a pôstov počas 21 dní v januári. Prebudenie inicioval evanjelikálny pastor Stowal Weems zo štátu Florida. V pozvaní k modlitbám a pôstom vysvetlil dôležitosť takýchto stretnutí pre obnovenie vzťahu s Bohom a symboliku čísla 21. Jej základy nachádzame v biblickej knihe Daniel, v ktorej sa píše, že sa prorok postil práve 21 dní. Zároveň poznamenal, že podľa psychológov a lekárov je potrebný rovnaký čas pre začiatok nových návykov či ukončenie zlozvykov. Spoločné modlitby a pôsty sú v cirkvách už tretí rok a do tejto akcie sa zapája čoraz viac cirkví. Minulý rok sa jej zúčastnilo vyše 1 milión ľudí.

Palestínsky premiér o dôležitosti kresťanov v krajine
RAMALLAH, 11. január 2011( ZENIT)
Palestínsky predseda vlády Salam Fayyad na stretnutí biskupov vyhlásil, že „prítomnosť kresťanov v krajine je dôležitá pre budúcnosť Palestínskeho štátu.“ Premiér poukázal na fakt, že v posledných rokoch sa vracia späť do krajiny viac ľudí, vrátane kresťanov, ako z nej odchádza. Predstaviteľom cirkví prisľúbil pomoc a spoluprácu v oblasti vzdelania, v tých oblastiach, kde žijú vedľa seba príslušníci dvoch najväčších náboženstiev – kresťanstva a Islamu. Prioritou je aj boj s diskrimináciou. „Sme veľmi znepokojení súčasnou situáciou terorizmu namiereného proti kresťanom v Iraku a Egypte. Musíme otvorene vyjadriť nesúhlas. Nie všetky krajiny streného východu sú nebezpečným miestom pre kresťanov. Pre Palestínu je dôležitá sloboda náboženstva, ktorá predpokladá toleranciu a rešpekt.

Južný Sudán po referende
NAIROBI, Keňa/ŽENEVA, 14. január 2011 (LWI)
Svetový luteránsky zväz vyzýva k pokračujúcim modlitbám za Južný Sudán. Po úspešnom referende a zmenách, ktoré očakávajú obyvatelia tejto časti krajiny, mnohí sa plánujú vrátiť spať. Medzi nimi je aj Akuel Garag Mawien, 19-ročná stredoškoláčka, ktorá žije v Nairobi, v Keni, kde je v súčasnosti v utečeneckom tábor. Jej otec zomrel spolu s 2 miliónmi sudánčanov v Sudánskej občianskej vojne. Účasť na referende pre ňu znamenala uctiť si pamiatku otca a svojich najbližších. Aj keď oficiálne výsledky referenda budú známe v polovici februára, už predbežné výsledky dávajú nádej na vytvorenie nového afrického štátu.

Ekologická spravodlivosť – projekt Ekumenickej rady mladých v Európe
BRUSEL, 17. január 2011 (EYCE)
Ekumenická rada mladých v Európe začala v januári t.r. trojročný program kampane s témou Ekologická spravodlivosť. Jednu z najdôležitejších výziev modernej spoločnosti vidia mladí ľudia v ochrane prírody. Vediac, že zmena klímy ovplyvňuje celú planétu, rozhodli sa povzbudzovať ľudí v jednotlivých častiach sveta k väčšej starostlivosti o prostredie. „Je na zodpovednosti každého mladého človeka, ktorý predstavuje budúcnosť Európy a sveta, aby sa zaangažoval proti negatívnemu a nezodpovednému spôsobu života“, vyhlásili účastníci stretnutia. Projekt má niekoľko cieľov: vytvárať výstižné propagačné materiály o obsahu kampane, zapojiť ďalšie mládežnícke organizácie, zvyšovať u ľudí povedomie o rizikách a hrozbách, ale predovšetkým žiť slová kampane.

Modlitby za Alžírsko, Líbyu, Maroko, Západnú Saharu a Tunisko
ŽENEVA, 15. január 2011(WCC)
Svetová rada cirkví pozýva vo štvrtý týždeň roku 2011 všetkých veriacich k modlitbách za krajiny Alžírsko, Líbyu, Maroko, Západnú Saharu a Tunisko. Spoločne s veriacimi po celom svete ďakujme za svätého Augustína a ďalších teológov - svedkov kresťanskej cirkvi, ktorí pochádzali z týchto oblastí. Ďakujme aj za malé spoločenstvá kresťanov, ktoré sú tu aktívne. Modlime sa za ukončenie nepokojov a terorizmu v Alžírsku, za deti a mládež, za tých, ktorí riskujú vlastné životy v boji za slobodu a za vyriešenie napätej situácie v Tunisku.

Z agentúr: CP, ENI, EYCE, LWI, WCC a ZENIT vybrala Miroslava Franková
Ekumenická rada cirkví v Slovenskej republike - www.ekumena.sk
Email: ekumena.vosvete@gmail.com
Tel: 02 5443 3238, fax: 02 5443 3235