Dvadsaťročná cesta Ekumenického spoločenstva cirkví v Košiciach

Významný duchovný prínos pre obyvateľov Košíc, príklad spolupráce cirkví a náboženských spoločenstiev, medzinárodné renomé i ďalšie pozoruhodné výsledky priniesli aktivity Ekumenického spoločenstva cirkví a náboženských spoločenstiev v Košiciach, ktoré tu pôsobí už dve desaťročia.
V duchu slov z Knihy žalmov (133, 1) „Aké je dobré a milé, keď sú bratia spolu“, ktoré boli 9. 5. 2014 v Košiciach mottom výročnej konferencie Ekumenického spoločenstva na pôde Teologickej fakulty Katolíckej univerzity v Košiciach, nieslo sa aj spoločné bilancovanie tradičných aktivít, uskutočňovaných v pravidelne v každom cirkevnom roku i množstva ďalších príležitostných podujatí.

Moderátor ES Dušan Havrila z ECAV na Slovensku, a zároveň jeden z čerstvých laureátov Ceny mesta Košice v roku 2014 , označil dvadsaťročnú cestu občianskeho združenia za prínosnú nielen pre tisícky Košičanov, keďže podobne zameraná spolupráca inšpirovaná Košičanmi sa sľubne rozvíja na celom Slovensku.
Richard Raši, primátor mesta Košice, označil na konferencii výsledky ekumenickej spolupráce za zdroj hrdosti , pretože takéto vzťahy a kooperácia medzi jednotlivými cirkvami nie sú inde bežné. Uviedol, že pre mesto je činnosť ES zdrojom výnimočnej energie, ktorá je posilou nielen v sviatočných chvíľach, ale, ako pred časom potvrdila smútočná ekumenická bohoslužba pri rozlúčke s obeťami tragickej dopravnej nehody v Chorvátsku, i vo chvíľach najťažších.

Dvadsaťročné výsledky unikátnej a i v zahraničí vysoko oceňovanej košickej ekumenickej spolupráce z rôznych aspektov priblížili účastníkom konferencie v tematických príspevkoch a prezentáciách i duchovní a laickí predstavitelia jednotlivých cirkví. Dušan Havrila, konsenior Košického seniorátu a zborový farár CZ ECAV Košice, sprostredkoval účastníkom konferencie významný podiel biskupa Júliusa Filu st., v čase vzniku ES v roku 1994 biskupa VD ECAV, ako jedného i najvýznamnejších iniciátorov etablovania tohto spoločenstva a prezentoval radosť J. Filu z jeho vzniku a aktivít úryvkami z jeho literárneho odkazu.