Duchovní predstavitelia cirkví na pracovnom stretnutí s pracovníkmi EPS

21. februára 2014 sa v cirkevnom zariadení Agapé vo Svätom Jure zišli na odbornom zhromaždení duchovní a zamestnanci Ústredia ekumenickej pastoračnej služby v Ozbrojených zboroch SR a ozbrojených silách SR (EPS) spolu s duchovnými predstaviteľmi cirkví.
Zhromaždenie sa konalo pri príležitosti 20. výročia prijatia prvého vládneho rozhodnutia o obnovení a rozvoji duchovnej a náboženskej služby v ozbrojených zložkách štátu (uznesenie vlády SR č. 1014 zo dňa 29. 9. 1994). Prvýkrát od vzniku duchovnej služby duchovní EPS spoločne so svojimi cirkevnými autoritami hodnotili doterajšie úsilie pri budovaní duchovnej služby pre príslušníkov silových rezortov.

Generálny biskup ECAV na Slovensku a predseda Ekumenickej rady cirkví v SR Miloš Klátik v úvodnej prednáške o pastoračnej službe v ekumenickom prostredí Slovenska názorne rozobral začiatky vytvorenia duchovnej služby v armáde SR a ekumenické prostredie pre duchovnú službu v SR i vo svete, rozanalyzoval súčasný stav a načrtol ciele a úlohy pre budúci rozvoj EPS.

K histórii, stavu a budúcnosti EPS sa za jednotlivé cirkvi, ktoré majú svojich duchovných v EPS, vyjadrili biskup Reformovanej kresťanskej cirkvi na Slovensku László Fazekas, eparchiálny tajomník Pravoslávnej cirkvi Michal Švajko, biskup Apoštolskej cirkvi Ján Lacho a predseda Rady Bratskej jednoty baptistov Ján Szőllős.

V piatok 21. 2. 2014 duchovní EPS pokračovali v rozpracovávaní načrtnutých smeroch rozvoja duchovnej služby. Podľa predsedu ERC v SR Miloša Klátika a sformulovanej vízie EPS zostávajú aj do budúcnosti tieto hlavné ciele duchovnej činnosti:
• mravné formovanie príslušníkov a zamestnancov OS a OZ SR v prospech spoločného dobra v súlade s právnym poriadkom SR; k tomu je potrebné využiť všetky vhodné prostriedky pastoračnej starostlivosti,
• vo výchovno-vzdelávacom procese naďalej dôsledne uplatňovať zásady náboženskej znášanlivosti, spolupráce a ekumenizmu, pričom je nutné rešpektovať presvedčenie osôb iného náboženského vyznania a osôb bez náboženského vyznania,
• ochrana a podpora manželstva a rodiny.