Duchovní EPS si berú etický vzor z osobností dávnej i bližšej minulosti

Duchovní EPS si berú etický  vzor z osobností dávnej i bližšej minulosti

Na Akadémii ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika (AOS) sa 28. – 30. 5. 2013 konala odborná príprava pre duchovných ekumenickej pastoračnej služby (EPS), ktorú organizovalo Ústredie EPS v OS SR a OZ SR. V jej rámci generálny biskup ECAV a predseda ERC Miloš Klátik vykonal inštaláciu nového duchovného Ústredia EPS npor. Ľubomíra Kordoša do pastoračnej služby v Zbore väzenskej a justičnej stráže.
Slová apoštola Pavla:
„Bratia, spoločne buďte mojimi napodobňovateľmi a pozorne si všímajte tých, ktorí tak žijú, ako máte príklad v nás.“ (F 3, 17)

Cieľom uvedených duchovných cvičení je vzdelávanie duchovných pôsobiacich v rezortoch obrany, vnútra a spravodlivosti, ako aj nadobúdanie schopnosti pracovať v ekumenickom duchu v prospech širokého spektra veriacich rozličných konfesií, napomáhanie budovania kolegiality a odovzdávanie si skúseností z praktickej služby.

Zamestnanie sa začalo poradou rezortných riaditeľov úradov EPS s duchovnými svojich rezortov a pokračovalo večernou bohoslužbou, ktorú viedol starší kaplán AOS npor. Viktor Sabo. Spolu s generálnym duchovným OS SR a OZ SR pplk. Miroslavom Táborským liturgovali pri sviatosti Večere Pánovej. Súčasťou cvičení boli ranné zamyslenia nad Písmom svätým, ktoré mali policajný duchovný EPS kpt. Ján Paciga a väzenský pastor kpt. Milan Graus, ako aj modlitbové stretnutia pravoslávnych duchovných.

Ťažiskom programu bola slávnostná inštalácia nového duchovného Ústredia EPS npor. Ľubomíra Kordoša do pastoračnej služby v Zbore väzenskej a justičnej stráže. Inštaláciu vykonal generálny biskup Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku a predseda Ekumenickej rady cirkví v Slovenskej republike PhDr. Miloš Klátik, PhD., ktorý na základe Božieho slova z Evanjelia podľa Matúša (5, 14 − 16) povzbudil väzenského duchovného k vytrvalej a vernej službe, ktorú prijal od nebeského Pána. Po jeho slávnostnom uvedení bude pôsobiť v ústavoch na strednom Slovensku.

Program odbornej prípravy pokračoval celoakademickou prednáškou generálneho biskupa Miloša Klátika s názvom Generál Milan Rastislav Štefánik – etický vzor vedca, vojaka a politika, ktorého uviedol prorektor AOS pre vzdelávanie doc. Ing. Jozef Puttera, CSc. Generálny biskup fundovane predstavil Štefánikovo náboženské, kultúrne a rodinné zázemie a priblížil vieru, vojenskú kariéru a diplomatické pôsobenie tejto významnej osobnosti slovenských dejín. „Evanjelická cirkev augsburského vyznania sa vždy hlásila k osobnosti M. R. Štefánika. Autor nekrológu biskup Jur Janoška ho označil za veľkého syna evanjelickej cirkvi. Na profile jeho osobnosti sa podpísala výchova v evanjelickej rodine,“ podčiarkol brat generálny biskup na záver prednášky.

Na záver sa najvyšší predstaviteľ evanjelickej cirkvi pomodlil, poďakoval Pánu Bohu za ochranu vojenského duchovného kpt. Mariana Bodolló, ktorý sa po pôsobení na misii ISAF v Afganistane vracia domov, a poprosil o Božiu ochranu pre vojenského duchovného npor. Viktora Saba, ktorý do Afganistanu odchádza v júni.

V ďalší deň vystúpila s prednáškou na tému Viera stotníka pod krížom seniorka Liptovsko-oravského seniorátu ECAV Mgr. Katarína Hudáková. Svoju prednášku založila na postave vojaka z biblických čias. V priebehu duchovných cvičení bolo dostatok času na výmenu pastoračných skúseností, diskusie a rozvinutie priateľských vzťahov v rámci pracovníkov EPS.

Foto: archív Ustreps a GBÚ