Chrám v Rozhanovciach spája dve konfesie

V 19. nedeľu po Svätej Trojici 22. októbra 2017 si veriaci na slávnostných službách Božích pripomenuli 5. výročie posvätenia chrámu Božieho v Rozhanovciach, a zároveň aj 500. výročie reformácie.
Filiálka Rozhanovce patrí do CZ ECAV Budimír a kostol v Rozhanovciach užívajú evanjelici spoločne s členmi reformovaného kresťanského zboru vo Vajkovciach. Rozhanovský chrám je tak unikátnym Božím stánkom na Slovensku, v ktorom sa na pravidelných službách Božích zhromažďujú a Božie slovo počúvajú evanjelickí aj reformovaní veriaci. Veď i v jednej piesni RKC spievame: „Aké je to utešené vo svornosti prebývať, aké je to preblažené so všetkými pokoj mať. Láska nech nám stavia chrámy blaha tu i tam večne.“

Spomienkové služby Božie otvoril a prítomných privítal brat farár Marián Hamari z reformovanej kresťanskej cirkvi. Kazateľmi slova Božieho boli manželia Andrea Korečková, farárka RKC v Trstenej pri Košiciach, a František Korečko, ev. a. v. farár, duchovný správca na EG JAK v Košiciach. Spoločne so slávnostným nedeľným zhromaždením sa zamýšľali nad textom z Evanjelia podľa Lukáša, 8. kapitoly. Sestra farárka vo svojom príhovore priblížila veriacim život a dielo dvoch významných osobností cirkevných dejín − Dr. Martina Luthera a Jána Kalvína. Poukázala na silu viery a najmä odvahu týchto dvoch hlásateľov k šíreniu reformačného učenia.

Prítomným sa prihovorili aj domáci duchovní: Daniel Dudáš za evanjelickú a. v. cirkev a brat farár Marián Hamari za reformovanú kresťanskú cirkev. Kresťanské zhromaždenie na záver prijalo Áronovské požehnanie. Veriaci túto slávnostnú chvíľu ukončili spevom hymny Hrad prepevný je Pán Boh náš.